Místní obyvatel Pavel Brejšek ukazuje jednu z tisíců otevřených schránek

Místní obyvatel Pavel Brejšek ukazuje jednu z tisíců otevřených schránek mrtvých škeblí, které zůstaly ve vysychajícím bahně vypuštěného Novozámeckého rybníku v Zahrádkách na Českolipsku. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Ve vypuštěném rybníce na Českolipsku uhynuly tisíce vzácných škeblí

  • 4
Vypuštěný Novozámecký rybník v Zahrádkách na Českolipsku se proměnil v pohřebiště ohrožených škeblí rybničních. Ve vysychajícím bahně jich leží okolo pěti tisíc. Kdy se rybník začne napouštět, není jasné.

"Tento tristní stav je opravdovým zločinem na přírodě," míní středoškolský učitel Jiří Stránský ze Cvikova, který na vypuštěný rybník a pohřebiště škeblí upozornil. Návrat škeblí v původním množství může trvat i několik desítek let.

Škeble rybničná

Místní obyvatel Pavel Brejšek ukazuje jednu z tisíců otevřených schránek

Největší druh měkkýše v Česku, lastura dorůstá velikosti 150 až 220 milimetrů. K životu potřebuje klidné bahnité vody. Dožívá se 5 až 15 let. V Česku patří mezi silně ohrožené druhy.

Rybník zůstal vypuštěný po loňském výlovu. Důvodem jsou údajně finanční neshody investora, Agentury ochrany přírody a krajiny, s firmou, která měla výpusť poškozenou povodněmi v roce 2010 dát do původního stavu.

"Nemohou se domluvit o penězích a příroda tím nesmírně trpí. Způsobilo to nejen úhyn tisíců škeblí, ale také to, že se na něm nemohou zahnízdit extra vzácné a kriticky ohrožené druhy ptáků, jako je například jeřáb popelavý nebo bukač velký. Bez vodní plochy nemohou zahnízdit," říká pracovník českolipského muzea a zoolog Miroslav Honců.

Na rybníku letos nezahnízdí ani labutě, kachny, potápky a další druhy. "Je jisté, že to nebudou ani husy velké, které tady nejsou a už za dva týdny vyvedou někde jinde mladé," dodává Honců.

V okolí je rybníků dost, argumentuje agentura

Mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny Karolína Šůlová ovšem tvrdí, že jednorázové vypuštění rybníka nepředstavuje problém. "V okolí je dostatek jiných příležitostí k hnízdění a naopak, obnažené dno může být pro řadu ptáků atraktivních," tvrdí.

Zoolog Honců ani starosta Zahrádek Ladislav Chvojka s tím nesouhlasí. "Tento stav už tady byl před patnácti lety. Některým druhům ptáků trval návrat na jejich původní místa i deset let," říká starosta Chvojka.

Honců ho doplňuje tím, že například racek tehdy z tohoto místa úplně zmizel. Navíc je Novozámecký rybník Národní přírodní rezervací, kde mají vzácní ptáci k hnízdění klid, což v okolních lokalitách mít nebudou.

"Racků tady bývalo tolik, že bychom se dnes vůbec neslyšeli," vypráví Pavel Brejšek, který na břehu Novozámeckého rybníka žije od roku 1968. Nad rybníkem v těchto dnech nepípne ani živáček a vznáší se nad ním nezvyklé ticho. Na něj si obyvatelé Karas, jak se tato část Zahrádek jmenuje, nemohou zvyknout.

"Je tady ticho jako na hřbitově. Také se nám snížila hladina spodní vody, takže máme ve studni jen asi polovinu vody. Sousedi už mají studnu suchou úplně. Jak to bude s vodou dál, to nám nikdo neumí říci. Další opravdu velké problémy nás čekají v létě. Ta malá jezírka, která na rybníku zůstala, budou výbornou líhní pro komáry," líčí Jana Brejšková, která několik desítek metrů od břehu Novozámeckého rybníka žije od narození.

Novozámecký rybník zůstal po výlovu vypuštěný

Novozámecký rybník zůstal po výlovu vypuštěný