Stavba protipovodňové hráze ve Višňové na Frýdlantsku.

Stavba protipovodňové hráze ve Višňové na Frýdlantsku. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Dešťoměry, hladinoměry a rozhlas. Proti povodni nasadí unikátní systém

  • 1
Od příštího roku budou řeky i potoky na Frýdlantsku pod kontrolou dešťoměrů a hladinoměrů. V každé vesnici vybudují také místní rozhlas, který bude informovat o stavu vody či krizových linkách. Ojedinělý protipovodňový projekt, který nemá v České republice obdobu, nyní chystá osmnáct obcí na Frýdlantsku.

Systém, jenž bude monitorovat veškeré toky v tomto deštivém regionu, by měl začít fungovat od jara příštího roku.

"Na projektu protipovodňového hlášení jsme začali pracovat na konci roku 2010. Tehdy byly na Liberecku a na Frýdlantsku bleskové povodně s tisíciletou vodou," říká předseda Mikroregionu Frýdlantsko Vladimír Stříbrný, který je zároveň starostou Heřmanic.

Obce, kterou před třemi lety povodeň téměř smetla z povrchu zemského. Normálně neškodná říčka Oleška zbourala několik domů, zničila silnice a strhala mosty.

Na unikátním systému se podílí všech osmnáct obcí Frýdlantského výběžku podle toho, kolik v nich žije obyvatel. Každá vypracovala svůj povodňový plán a poté byly spojeny do jediného. Bude monitorovat všechny vodní toky v regionu.

Okamžitě se bude vědět, kolik napršelo

Jedná se o desítky potoků a říček, které velmi často kvůli blízkosti Jizerských hor a hald z nedaleké polské tepelné elektrárny v Turově vystupují ze svých břehů.

"V každé obci budou mít dešťoměry a hladinoměry, kterých má Český hydrometeorologický ústav na Frýdlantsku jen několik. Budeme mít situaci celého území pod drobnohledem. Všude budou okamžitě vědět, kolik napršelo, a jak rychle hladina stoupá," vysvětluje Stříbrný.

Současně se v každé obci v rámci projektu vybuduje místní rozhlas. V případě potřeby bude automaticky informovat o stavu vody, krizových linkách a dalších nezbytných údajích.

Především nový rozhlas chválí starostka letos nejvíc postižené obce Višňová Vladimíra Erbanová: "Máme na poměrně velkém území devět osad. Když se něco děje ve Vísce, tak to neplatí v Andělce. Takže až to bude fungovat, budeme každé místo informovat zvlášť."

Hlásný a měřící protipovodňový systém přijde Mikroregion Frýdlantsko na dvaatřicet milionů korun, z nichž by měl stát zaplatit 90 procent.

"Další dva a půl milionů bude stát vytvoření digitálního povodňového plánu pro celý Frýdlantský výběžek," upřesňuje Dan Ramzer, starosta Frýdlantu, který se domnívá, že by se první měření a monitorování potoků a řek mohlo uskutečnit při jarním tání v roce 2014. Vše bude záležet na výsledku právě vypisovaného výběrového řízení na stavbu systému.

Starostové se nemohou dočkat

"Protipovodňový systém v tomto rozsahu je velmi užitečná věc, především pro lidi, kteří v těch lokalitách bydlí. My ale máme vlastní povodňové informace, které obcím také dodáváme. Takže jich budou mít víc a budou se lépe orientovat," míní mluvčí HZS Libereckého kraje Zdenka Štrauchová.

Podstatně radostněji očekávají nový systém starostové. Například Vladimír Keller z Černous: "Systém bude kvůli rozhlasu a internetu daleko pružnější než nynější domlouvání a organizování.

V pondělí tady musela kvůli povodni jezdit vodní záchranná služba do osad Boleslav a Ves. Vozili lidi od vlaků, do školy, práce, k lékaři. My to museli všechno obcházet, každého se ptát. Je to vždy moc složité."

Ještě rázněji komentovala vznik nového protipovodňového systému starostka Višňové Vladimíra Erbanová: "Včera už bylo pozdě."