Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na horách leží dva metry sněhu, při další oblevě už hrozí záplavy

  • 2
Obce v Libereckém kraji sledují s obavou tání. Hřebeny Jizerských hor a Krkonoš pokrývají více než dva metry sněhu. V povodí Jizery od Železného Brodu k přehradám Josefův Důl a Souš se v něm ukrývá hrozivé množství vody. Pokud během oblevy v druhé polovině týdne zaprší, mohou hrozit povodně.

"Pokud by teploty stouply k plus deseti stupňům Celsia a do tajícího sněhu by začalo hustě pršet, pak bychom měli se stoupajícími hladinami řek a potoků nebetyčné problémy. Zvláště tehdy, kdyby navíc foukal teplý vítr," řekl ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.

Výška sněhu u přehrad

Souš - 207 cm

Josefův Důl - 187 cm

Jablonec - Mšeno - 75 cm

Liberec - Harcov - 28 cm

Mlýnice - 32 cm

Fojtka - 33 cm

Podobně nepříznivé počasí postihlo Liberecký kraj v březnu 2000. Dva dny vytrvale lilo a sníh se rychle rozpouštěl v prudkých, teplých poryvech vichřice. Při záplavách zahynuli dva lidé a velká voda napáchala škody za několik set milionů korun. Pouze v Turnově zničila majetek za zhruba 70 milionů korun.

V povodí Jizery od Železného Brodu k přehradám Josefův Důl a Souš se ještě minulé úterý ukrývalo ve sněhu 209 milionů metrů krychlových vody. Do pátku však v Jizerských horách připadlo místy přes půl metru sněhu, který obsahuje další desítky milionů krychlových metrů vody.

Při prudkém tání by povodně postihly v Libereckém kraji hlavně Semily, Železný Brod, Malou Skálu a Turnov. Oblevu, spojenou s deštěm a silným větrem o síle až 50 kilometrů v hodině, předpovídají meteorologové pro Liberecký kraj od čtvrtka.

"V přehradách odpouštíme vodu, abychom v nich zachytili co nejvíce vody z tajícího sněhu," konstatoval Jaroušek.

Rozhodnou noční teploty a tlak vzduchu

Vysoká vrstva sněhu pokrývá rovněž okolí řeky Smědé, jež stéká na Frýdlantsko, a Lužické Nisy. Ta prochází Libercem, Chrastavou a Hrádkem nad Nisou. Smědá bere vodu ze sněhu na západním úbočí Jizerských hor, Lužická Nisa z jejich středu. V Povodí Smědé se ve sněhu ukrývá 31,5 milionů krychlových metrů vody, v povodí Lužické Nisy 56,5 milionů kubíků.

V povodí Smědé však na rozdíl od povodí od Jizery a Lužické Nisy nestojí žádné přehrady, které by omezovaly ničivou sílu záplav. Bez přehrad je také Povodí Ploučnice, protékající Libereckem a Českolipskem.

"V závěru týdne očekáváme na Ploučnici, na České Kamenici a na jejich přítocích vzestupy hladin," prohlásil mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Jaký povodňový stupeň tam však nastane, nedokázal odhadnout. "Do čtvrtka je ještě daleko a předpověď počasí se může změnit," sdělil.

"Důležitou roli sehrají noční teploty. Pokud klesnou pod nulu, záplavy to zmírní. Záleží také na tlaku vzduchu. Pro to, zdali prší, nebo sněží, je tlak někdy důležitější než teplota," upozornil Svejkovský.