Umělé zasněžování na ještědské sjezdovce.

Umělé zasněžování na ještědské sjezdovce. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Umělý sníh pro Ještěd je drahý. Musí ho vyrábět i z pitné vody

  • 68
Nikde v Libereckém kraji není tak drahá příprava sjezdovek jako na Ještědu. Sportovní areál musí na výrobu technického sněhu brát také pitnou vodu. Do retenční nádrže pod Ještědem se vejde 12,5 tisíce krychlových metrů, což však na pokrytí sjezdovek umělým sněhem nestačí.

Za kubík pitné vody platí Sportovní areál Ještěd 32 korun. "Je to pro nás velká rána," přiznal technický náměstek ředitele Sportovního areálu Ještěd Filip Svrček. "Letos nás pitná voda pro výrobu technického sněhu vyjde na statisíce korun," konstatoval. 

Severočeské vodovody a kanalizace sportovnímu areálu odpouštějí stočné. Čistá voda z tajícího technického sněhu totiž nejde do kanalizace.

V letošní mizerné zimě by se bez technického sněhu na Ještědu vůbec nelyžovalo. Přírodního totiž napadlo zoufale málo.

"Pitnou vodu budeme na zasněžování potřebovat ještě asi tři dny," odhadl Svrček. "Přáli bychom si, aby začalo pořádně chumelit. Pak říkáme, že nám z nebe padají pětikoruny," podotkl. 

Na svazích je až 40 centimetrů sněhu

Díky silným víkendovým mrazům, jež umožnily nepřetržitou výrobu technického sněhu, ho leží na ještědských svazích třicet až čtyřicet centimetrů. Nádrž na vodu vyrostla pod Ještědem před více než deseti lety a stála 37 milionů korun.

"Nyní tam přitéká ze Slunného potoka asi třicet litrů vody za vteřinu," upozornil ředitel ještědského sportovního areálu Jan Svatoš.

"Výkon našich sněžných děl a tyčí je sto litrů za vteřinu," dodal. Další desítky litrů za vteřinu proudí ke sjezdovkám z vodovodu.

"Škoda, že se v minulosti nepodařilo uskutečnit plány na vybudování přivaděče vody z Nisy," poznamenal Svatoš. "S Povodím Labe nyní jednáme, jestli by se hráz na nádrži nedala zvýšit alespoň alespoň o jeden a půl metru."

Problémy s vodou pro zasněžovací systém trápí rovněž rokytnické sjezdovky pod Lysou horou.