Podle manažera Miroslava Kroutila (na snímku) mizely na kraji desítky milionů.

Podle manažera Miroslava Kroutila (na snímku) mizely na kraji desítky milionů. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Krajští politici si přihrávali miliony do vlastních kapes, tvrdí zpráva

  • 2
Vnitřní kontrola na libereckém krajském úřadě ukázala, že bylo za minulé vlády sociálních demokratů možná neoprávněně vyplaceno víc než 25 milionů korun na sociální projekty. Nová vláda regionu hodlá věc, která se týká rovněž několika vysokých úředníků kraje, předat policii.

Poté, co osm bývalých radních včetně hejtmana Stanislava Eichlera čelí obvinění kvůli neoprávněnému vyplácení odměn v krajských firmách, mohou být někteří z nich stíháni i za sociální program, takzvaný IP 1.

Problém je ve špatném hospodaření se státními dotacemi, z nichž bylo Libereckému romskému sdružení údajně neoprávněně vyplaceno víc než 25 milionů korun.

Jak se nyní ukazuje, vina je však víc na politicích a úřednících, než na Romech samotných. Nové vedení Libereckého kraje má nyní k dispozici podrobnou Zprávu o projektu IP 1 od manažera Miroslava Kroutila, která to dokazuje.

"Zprávu jsem obdržel, i když to není žádná úřední kontrola, ale subjektivní pohled Miroslava Kroutila, kterému jsme to zadali. Osobně si myslím, že by měla být předána orgánům činným v trestním řízení jako podklad pro další šetření," říká radní Libereckého kraje pro sociální věci Petr Tulpa.

Ze zprávy vyplývá, že úředníci i politici měli v rukou informaci o tom, že Liberecké romské sdružení má v hospodaření velké nedostatky.

Zevrubnou informaci vypracovala vnitřní kontrola kraje již v roce 2010 a předala ji hejtmanovi, vedoucímu odboru, řediteli krajského úřadu a radnímu pro sociální věci.

Ve dvou šanonech bylo podrobně popsáno, jak sdružení s dotacemi nakládalo. Například si její šéfové vypláceli devadesátitisícové platy nebo si založili vlastní leasingovou společnost a od ní si půjčují za úplatu auta.

"Přestože v kontrolních závěrech ze září 2010 byly všechny tyto nedostatky pečlivě zaznamenány, úředníci s tichou podporou politiků dál romskému sdružení po celý rok vypláceli zálohy. To bylo dvanáct milionů korun. Všichni se tvářili, že žádná kontrola nebyla," vysvětluje autor zprávy Kroutil.

Dostaneme od finančního úřadu pokutu, obává se hejtman

Podle něj to je jasný důkaz, kdo za neoprávněné vyplacení desítek milionů korun sdružení, které již neexistuje, může. Většinou to bylo za práce, které nebyly řádně zdokumentovány.

Například deset milionů šlo na terénní pracovníky, kteří hovoří anonymně s bezdomovci, alkoholiky nebo drogově závislými. Už první kontrola zjistila, že peníze byly vyplaceny, ale záznamy ze schůzek většinou chybí.

Krajský radní Tulpa míní, že byla podceněná kontrolní činnost všech řídících pracovníků projektu IP 1. "Proto bude mít konečné slovo policie," dodává Tulpa.

Kontrolu s nakládáním státními dotacemi provádí souběžně i finanční úřad v Liberci. "Obávám se, že za to od něj dostaneme mastnou pokutu," komentoval kauzu hejtman Martin Půta.

MF DNES se pokusila oslovit i bývalého radního pro sociální věci Pavla Petráčka. Nereagoval.