Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přeplněným školám se uleví. Na liberecké Broumovské přibude pět tříd

  10:30aktualizováno  10:30
O sto třicet dětí navíc bude chodit do základní školy Broumovská v Liberci. V příštím roce tu chce město vybudovat pět nových tříd. Peníze na to dostane od ministerstva školství. Výstavba přijde na téměř deset milionů korun a rekonstrukce potrvá deset měsíců.
O sto třicet dětí navíc bude chodit do základní školy Broumovská v Liberci (ilustrační snímek).

O sto třicet dětí navíc bude chodit do základní školy Broumovská v Liberci (ilustrační snímek). | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Po dokončení bude škola bohatší o dalších pět tříd. Dvě vzniknou ze současné družiny, další tři, menší pak z prostor bývalých šaten, které se už dnes nevyužívají.

„V těch menších se počítá s kapacitou pětadvaceti dětí na jednu třídu. Zbylé dvě můžeme naplnit každou třiceti školáky,“ přiblížil Ivan Langr, náměstek libereckého primátora.

Podle ředitele školy Martina Mikuše budou stavební úpravy probíhat za provozu. „Budovat se bude v části, kde nejsou třídy, ale administrativní zázemí, sborovna. Děti nijak omezené nebudou, spíše učitelé. Samozřejmě převážnou část rekonstrukce chceme směřovat na prázdniny. Bude záležet na tom, která firma vyhraje vyhraje výběrové řízení, s ní se pak domluvíme,“ zmínil ředitel.

Deset milionů korun ale nepadne jen na rozšíření kapacity. Ředitel se těší, až dostane škola nový plášť. V roce 2007 totiž zateplení a fasáda nevyšla na celou budovu. Kvůli nedostatku peněz zůstala čtvrtina neopravená, a to zrovna ta u hlavního vchodu.

„Škola je krásná, ale jen ze tří čtvrtin. V té zbývající části máme obrovské energetické úniky. Jsme proto rádi, že se podaří z jedné dotace zaplatit jak vybudování nových tříd, tak i opláštění,“ doplnil Mikuš.

Za peníze opraví i rozvody

Projekt počítá i s úpravou rozvodů vody, odpadů, topení, odvětrání i elektroinstalace. Dotace z ministerstva měla být podle představ radních vyšší. Žádost o peníze na rekonstrukci podávalo město i na základní školu Kaplického a náměstí Míru. Úspěšné ale bylo jen u Broumovské.

„Byly tam dost tvrdé podmínky, kdy jsme museli prohlásit, že ještě za deset let budeme pro tuto lokalitu potřebovat místa ve škole,“ prohlásil náměstek Langr.
Do základní školy Broumovská nastoupí v září do první třídy pětasedmdesát dětí. Jsou mezi nimi i ti, kteří ke škole nepatří spádově. „Letos jsme mohli přijmout všechny děti, které se k nám hlásily, i ty nespádové“ podotkl ředitel.

Škola, do níž se vejde 580 dětí, je zatím naplněna z osmdesáti procent. Navýšení její kapacity ale pomůže do budoucna i sousední základní škole Dobiášova.

„Tam už jsme s místem na hraně. Podle demografických prognóz do roku 2019 navíc jasně vyplývá, že pokud bychom kapacity základních škol nadále nenavyšovali, brzy bychom nebyli schopni garantovat dětem umístění v jejich spádových školách. A za tři roky už bychom byli s kapacitou základních škol v minusu,“ podotkl náměstek.

Oblast kolem Dobiášovy se neustále rozšiřuje, do nových domů se stěhují rodiny s dětmi. Současná kapacita školy je 708 dětí, od září by se jich sem mělo vejít o šedesát více. Letos u zápisu uspěly pouze spádové děti, v září tu otevřou tři třídy po osmadvaceti prvňáčcích.

„Spádový obvod se letos zmenšil, což je pro nás na jednu stranu dobře, ale pro některé rodiče ne. Jsou tu i případy, kdy sourozenci spadají každý jinam,“ upřesnil Ivo Svatoš, ředitel Základní školy Dobiášova na sídlišti Rochlice.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Najdete na iDNES.cz