Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zoologové našli v Jizerkách zvířecí imigranty, třeba mouchu ze Sibiře

  16:20aktualizováno  16:20
Učebnice zoologie se přepisovat nebudou, zvídaví přírodovědci jsou ale z posledních objevů nadšení. Na Liberecku našli několik nepůvodních živočišných druhů. Třeba vzácnou mouchu známou ze Sibiře. Nebo nezvykle velkou populaci tesaříka alpského.

Tesařík alpský, jeden z našich nejkrásnějších brouků, už se severně od Alp vyskytuje pouze v Ralské pahorkatině. Brouk přitom žije jen týden. | foto: Richard Čtvrtečka

Hmyz s podlouhlým tělem a dlouhými blanitými křídly prozatím nemá ani český název. Známý je jako Strongylophthalmyia pictipes.

Strongylophthalmyia pictipes, raritní druh mouchy objevený v Horním Maxově.

Strongylophthalmyia pictipes, raritní druh mouchy objevený v Horním Maxově.

„Významný český prvonález učinil Jindřich Roháček ze Slezského muzea v Opavě. Mouchu objevil v Jizerských horách u Horního Maxova,“ informoval o objevu Václav Tomášek, zoolog Správy CHKO Jizerské hory.

Jak se moucha do Jizerek dostala, nikdo neví. Její nejbližší výskyt je ve Finsku nebo Švédsku. Svědčí ale o skutečnosti, že v souvislosti se změnou klimatu se do Čech stěhují druhy, které tu dříve nebyly a nebo byly vzácné.

Brouk žije jen týden

To je případ tesaříka alpského. Jeho početnou populaci našel v Ralské pahorkatině zoolog CHKO Jizerské hory Richard Čtvrtečka.

„Spočítal jsem asi 400 jedinců. Dříve u nás tito brouci žili běžně, ale v posledních letech vůbec. Ralsko je asi posledním jejich stanovištěm u nás,“ uvedl Čtvrtečka. Tesařík je zajímavý brouk, který žije jen týden. Jeho vývoj od vajíčka, přes larvu k dospělci trvá tři roky, stáří se ale nedožívá. Je pomalý, velký a barvou nápadný, tudíž se většinou stane potravou jiných druhů.

Podle zoologa stojí za výskytem tesaříka jiné lesní hospodaření v lese. Brouk totiž vyhledává mrtvé kmeny a větve. Takové přesně v okolí Doks jsou. A tesaříkům se zde daří.

„Po domluvě s Vojenskými lesy ČR byla část pahýlů a na zemi ležících kmenů a větví ponechána na místě, protože právě do nich kladou samice tesaříka vajíčka,“ dodal zoolog. Časopis Živa například uvádí, že Ralsko je jediná oblast severně od Alp, kde se tito brouci vyskytují.

Potáplici viděli na písečáku

Hmyz ale není jediným zástupcem dosud nevídaných živočichů. Zoolog Václav Tomášek kupříkladu letos zjara objevil na Liberecku potáplici severní. Tento nepůvodní pták v ČR občas ostrůvkovitě hnízdí, na Liberecku se však očividně tento severský druh cítí jako doma.

Tesařík alpský, jeden z našich nejkrásnějších brouků, už se severně od Alp...

Potáplice severní se u nás vyskytuje jen vzácně.

„Naposledy byla spatřena asi v dubnu v okolí Turnova v lokalitě příšovických písečáků, předtím na přehradě Josefův Důl nebo na nádrži Mšeno v Jablonci nad Nisou,“ podotkl zoolog.

Existence nových či znovu se objevujících druhů podle něj neznačí nic špatného. Svědčí o takzvané vikarizaci, neboli nahrazování určitých příbuzných druhů zvířat na podobných stanovištích.

„Je to jakési pulzování areálů. Populace zvířat se chová jako organismus a vysílá satelitní jedince na nová stanoviště. Pokud uspějí, pomohou se druhu rozšířit,“ vysvětlil Tomášek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Agresivní pes zabil buldoka a zranil dva lidi, opilý majitel se ho zřekl

Stafordširského teriéra, který zaútočila na chlapce i jeho buldoka, si majitel...

Rvačku dvou psů v České Lípě vyšetřuje policie. Na buldoka, kterého venčil sedmnáctiletý chlapec, zaútočil...

SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9
SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9

Prach, drobky, chuchvalce vlasů všude po bytě – zažíváme to všechny. Dennodenně svádíme boj se šňůrou, špatným ovládáním a především hlukem. Nepořádek vítězí. Tomu je díky vysavači Pure D9 od Electroluxu konec!

Najdete na iDNES.cz