Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Osm měsíců poté. Na silnici z Liberce do Jablonce už stojí pilíře

  10:30aktualizováno  10:30
Denně tudy projíždělo deset tisíc vozidel, dnes se tu pohybují hlavně nákladní auta, bagry, buldozery i válce. Silnice z libereckých Kunratic do Jablonce nad Nisou se uzavřela před osmi měsíci.

O čtyři měsíce později už tu vyrůstal násyp kolem Autoservisu Maryško a u firmy Novoplast podchod pro pěší. Dnes, o další čtyři měsíce později, je násyp, který vystoupal až do výšky devíti metrů hotový, stejně jako zhruba třicet metrů dlouhý podchod, kudy budou procházet lidé.

„Odtud povede chodník, který se stočí tady k přechodu,“ ukazuje ředitel výstavby Jan Wohlmuth z firmy M - Silnice. Nová už je i zastávka autobusu a točna.

„Jsem rád, že tohle je hotové a stihlo se to, než napadne sníh. Mohl se sem vrátit autobus a otočit se tu může i zimní údržba,“ říká.

Řidiči vjíždí i přes zákaz

Značka se zákazem vjezdu se posunula až za točnu. Podle ředitele ji ale řidiči vůbec nerespektují.

„Jezdí tudy i přes zákaz. Mě by to třeba vůbec nenapadlo, vjet někam na stavbu, ale kolikrát vidíme i nákladní auta nějakých firem, jak tudy projíždějí,“ podotkne.

Fotogalerie

Ve finální pozici už je i šest set metrů dlouhý úsek, který vede od autobazaru ke křižovatce s druhou, staronovou silnicí pro místní obyvatele.

„Do zimy plánujeme tento úsek konstrukčně zrealizovat tak, aby byl funkční a zároveň chráněn před povětrnostními vlivy,“ vysvětluje ředitel. „Raději bych ale, aby žádná zima nebyla,“ dodává.

Před čtyřmi měsíci se zastavily práce i na výstavbě prvního mostu, dlouhého 140 metrů. Stavaři totiž narazili na žulu, i když s ní geologové ani projekt nepočítal. Dnes už se most jasně rýsuje. Většina pilířů už stojí.

„Projektanti vymysleli jiné řešení, všechny sloupy i obě opěry jsou založeny na mikropilotách, takže dál už to pokračuje podle původní dokumentace,“ přibližuje.

Silnice se narovná

Od mostu půjde silnice rovně, původní zatáčky zmizí. Ustoupit musí i garáž u jednoho z domů. Ředitelství silnic a dálnic, které stavbu platí, ji už vykoupilo.

O kus dál stabilizují lezci svah. Nejdříve je potřeba vyvrtat díry na kotvy, které se musí ještě zpevnit. Přes to pak přijdou protierozní rohože a ocelové pletivo.

Vybudované už jsou i retenční nádrže a kanalizace směrem do údolí. Nádrže zachytí dešťovou vodu i nečistoty a díky omezenému odtoku nehrozí, že domky v údolí vyplaví přívalová vlna.

Nahoře, mezi autosalonem a kynologickým cvičištěm má vyrůst druhý most. Stavební povolení na něj mělo přijít původně už v květnu. A ač je konec listopadu, stále ho v ruce stavaři nemají.

„Z procesních důvodů se jeho vydání zpožďuje, což brzdí zahájení stavebních prací. Při předpokládaném vydání do začátku stavební sezóny v roce 2017 ale není termín dokončení silnice ohrožený,“ vypočítává Wohlmuth.

Stavaři odstřelí svah lomu

„Proti vydání stavebního povolení se odvolal majitel sousedícího pozemku. Odvolání bude řešit krajský úřad a rozhodnutí nelze předjímat,“ upřesňuje mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Zjara chtějí stavaři odstřelit i svah bývalého lomu, který je nejtvrdším místem. Zatím jsou prý se stavbou ve čtvrtině.

„Uvidíme, jaká bude zima, pokud to klimatické podmínky dovolí, budeme kontinuálně ve stavebních pracích pokračovat,“ dodává Wohlmuth.

Téměř každý den chodí přes staveniště i Marie Seidlová, která žije v jednom z místních domků u silnice. Se stavebním ruchem je smířená.

„Oni nám dělníci vycházejí velmi vstříc, můžeme tady chodit, dcera tudy jezdí i autem. Prostě chápeme, že se ta silnice udělat musí, vydržíme to,“ svěřuje se Seidlová.

Nová silnice, kterou vlastní Ředitelství silnic a dálnic, má být dlouhá 2,7 kilometrů. Kromě rychlostní za 360 milionů korun vyrůstá vedle i staronová, která povede k místním domkům.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Další z rubriky

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Grafton Recruitment Praha
OBSLUHA STROJE - nástup do kmene

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 22 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz