Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sychrov se změní na malou Francii. Nad zámkem proletí balony Montgolfiérů

  13:20aktualizováno  13:20
Nejnavštěvovanější památka v Libereckém kraji - zámek Sychrov, se letos oblékne do barev francouzské trikolóry. Rok francouzského umění připomene třeba bratři Montgolfiéry nebo Marii Antoinettu.

Státní zámek Sychrov je připraven na sezonu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jedna z akcí se bude jmenovat Montgolfiérové a Sychrov. "Což sice nedává příliš smysl, ale souvislosti zde jsou. Málokdo totiž ví, že strůjci prvního horkovzdušného balonu na světě vynalezli také vodní trkač. Rohanové ho koupili od syna jednoho z bratrů a přivezli ho na Sychrov," vypráví Miloš Kadlec, šéf Národního památkového úřadu tří krajů.

Rohanové byli největší francouzský rod z padesáti, které se v českém prostoru usadily. Hlavním sídlem se stal Sychrov, jehož expozice dává velmi přesnou představu, jak tento šlechtický rod žil. Jsou v něm k vidění nejen soukromé pokoje, ale i prostory pro reprezentaci a ubytování hostů. Většina místností vyniká bohatou řezbářskou výzdobou od Petra Buška.

Na co Rohanové vodní trkač potřebovali? "Usadili ho na říčce Mohelce a vodou z něj zásobovali celý Sychrov," odpovídá Kadlec, který je současně kastelánem Sychrova a s tímto novogotickým zámkem spojil svůj profesní život.

V koších balonů poletí francouzské posádky

Akce Montgolfiérové a Sychrov se bude konat v neděli 28. dubna. "Vyvrcholením bude podvečerní start pěti horkovzdušných balonů, z nichž čtyři budou mít francouzské posádky. Máme slíbeno, že jednu z nich budou tvořit potomci bratrů Montgolfiérových," prozrazuje Miloš Kadlec.

Jednou z dvaceti doprovodných akcí Roku francouzského umění, které se budou konat na Sychrově, je výstava Lamottové z Frintropu/Rohanové, která představí 248 portrétů historických osobností. Sbírka je největší mimo území Francie.

"V červnu se naši návštěvníci mohou těšit na přednášku Marie Antoinetta, Francouzská revoluce, Rohanové a Sychrov, která bude spojená s módní přehlídkou kostýmů z doby popravené francouzské královny," říká Kadlec.

Na zámku spáchají zločin i zahrají operetu

V rámci cyklu Zločiny na hradech a zámcích se bude konat komentovaná prohlídka na téma Srdce vévody d´Enghien. Připomene narození člena rodu Rohanů Louise Antoina de Bourbon, vévody Enghien, který byl popraven za Napoleona. O měsíc později zazní na Sychrově Nestárnoucí melodie francouzské operety.

Rok francouzského umění bude zakončen celostátní výstavou "Francouzské umění. Dědictví šlechty. Rohanové, francouzské rody Koruny české", která se bude konat v Císařské konírně Pražského hradu.

Autor:


Nejčtenější

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Další z rubriky

V Železném Brodě nechtějí dopadnout jako v Tróji, most přes Jizeru vymění

Lávka v Brodě, která spojuje Jiráskovo nábřeží s protilehlým nábřežím, má své...

Hojně využívaný most pro pěší přes řeku Jizeru v centru Železného Brodu čeká demolice. „Nechceme dopadnout jako v...

Hradby Bezdězu vysvobodí z horka. Okolí je ale vyschlé na troud

Bezděz (19. srpna 2018)

V konejšivém stínu, který vrhá brána, oddechoval těžce chundelatý velký pes. Jeho pán ho ne a ne přemluvit, aby vstal a...

Byl špatně stočený, vzpomíná pamětník na tank, který zboural podloubí

Josef Přikryl u libereckého podloubí, které pobořil tank.

I kdyby ten zážitek chtěl navždy odsunout ze svých vzpomínek, nemůže. Josef Přikryl z Jablonce nad Nisou je totiž...

Najdete na iDNES.cz