Na hrad Trosky se už psi nepodívají.

Na hrad Trosky se už psi nepodívají. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kastelánovi došla trpělivost, na Trosky nesmí turisti se psy

  • 66
Před 600 lety se Trosky ubránily dvakrát husitům, teď čeká „posádku“ hradu další zkouška – nepustit dovnitř psy. Národní památkový ústav jim zakáže vstup do hradu od 1. dubna, kdy začíná nová turistická sezona. Jedinou výjimku představují vodicí psi, s jejichž pomocí se pohybují nevidomí lidé.

Na Bezděz zvířata stále mohou. Stejně jako na Trosky se ale nedostanou například na frýdlantský hrad a zámek nebo na Sychrov.

„Na Troskách se psi bohužel pohybovali bez vodítek. Psi na sebe útočili a skákali na návštěvníky,“ vysvětluje kastelán Lubomír Martinek mladší. „Hrozily také jejich střety s dravými ptáky, předváděnými sokolníky na Troskách. Nechci si ani představit, jak by dopadl například souboj loveckého psa se stepním orlem.“ V minulosti zkoušeli v pokladně na Troskách půjčovat turistům pro jejich zvířata náhubky nebo tašky na malé psíky.

Turisti psům náhubky hned sundávali

„Ale naše vstřícnost se neosvědčila. Turisté sundávali často svým psům náhubky hned za branou,“ říká Martinek. „Pokud v nové sezoně přijde se psem rodina nebo manželé, bude muset někdo zůstat se psem venku a pak jít na prohlídku sám.“ Jestliže někdo uváže psa před Troskami ke stromu, zodpovídá za všechno, co opuštěné zvíře provede.

„Pro mě by ale nebylo žádnou tragédií, kdybych manželku se dvěma dětmi poslal do hradu a zůstal s naším psem někde u piva a klobásy před Troskami,“ podotýká Oldřich Barták. „Je velký skoro jak tele a chápu, že mohl na hradě někomu vadit.“

Trosky se v Libereckém kraji nejvíce podobají Bezdězu, kde zákaz vstupu pro psy neplatí. „Na Bezdězu jsou ale turisté se psy pod mnohem větší kontrolou než na Troskách,“ upozorňuje krajská mluvčí památkářů Lucie Bidlasová. „Naši zaměstnanci na ně dohlížejí u pokladny a pak ještě u brány. Na rozdíl od Trosek dělají naši průvodci na Bezdězu prohlídky s výkladem a na psy dohlížejí.“

Sychrov nabízí procházku oborou

Na novogotickém Sychrově nesmí psi ani do komnat, ani do parku. „Nabízíme jim procházku po stezce oborou kolem Sychrova,“ uvádí Bidlasová. „Když si někdo pronajme park, záleží na něm, jestli tam vstup psům povolí. Například na Skotské hry zvířata mohou, pořadatelé nám ale musí park vrátit uklizený bez exkrementů a odpadků.“

Při prohlídkách zámků Hrubý Rohozec a Zákupy snesou kasteláni malé psy v taškách. „Záleží na jejich rozhodnutí. Nejraději bychom ale do památek mezi vzácné exponáty nepouštěli žádná zvířata. Do divadla si je lidé přece také neberou“ konstatuje Bidlasová.

„Někteří turisté mají alergii na psí srst a hodinová prohlídka v uzavřených komnatách by pro ně nebyla příjemná. Štěkot psů navíc může rušit výklad průvodců.“

Do soukromého hradu Houska na Českolipsku je psům vstup povolen. „Vybíráme za ně dvacet korun. Lidé je musí mít na vodítku,“ poznamenal kastelán Miroslav Konopásek. „Na rozdíl od Trosek ale na Housce doprovázím každou skupiny a vidím, co psi dělají.“