Turnovská radnice si od nových radarů slibuje větší účinnost. (Ilustrační snímek)

Turnovská radnice si od nových radarů slibuje větší účinnost. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Řidiče na Turnovsku hlídá víc radarů. Na motorky stejně mnohdy nestačí

  • 3
Hned osm radarů nově hlídá neukázněné řidiče v Turnově. Podle radnice by měly být účinnější než ty předchozí, protože měří delší úsek. Město si od nich slibuje větší účinnost, avšak na motorkáře zřejmě stejně platit nebudou. Nové radary jsou po celém Českém ráji.

"Nejprve jsme si ověřovali, že radary fungují a minulý týden začal jejich ostrý provoz," řekl mluvčí turnovské radnice Radek Drašar.

Staré radary měřily jen okamžitou rychlost a motoristům stačilo přibrzdit těsně u nich. Nové měří delší úsek.

"Záleží na konkrétním místě, úseky jsou dlouhé od sto devadesáti do šesti set metrů," vysvětlil vedoucí odboru dopravy v Turnově Pavel Vaňátko. Rozhodující je pak nejvyšší naměřená rychlost, nikoli průměrná.

Turnov má k dispozici osm radarů nejen ve městě, ale i na frekventovaných silnicích v okolí. Směrem na Jičín narazí motoristé na radar v Radvánovicích a cestou do Harrachova v Malé Skále. Podle Drašara jsou nové radary funkční zatím na šesti místech. "Neměříme v Turnově v Bezručově ulici a v obci Ktová," upřesnil.

Problém je s cizinci i motorkáři

Počet přestupků se na jednotlivých místech různí. V turnovské ulici 5. května zachytily původní radary měsíčně přibližně sto sedmdesát přestupků, v Malé Skále směrem na Železný Brod více než šest set.

Problém je se zahraničními provinilci. "Nedostaneme se do zahraničních registrů vozidel, takže nemůžeme zjistit majitele aut," řekl Vaňátko. Pokutám za překročení rychlosti se vyhýbají i motorkáři. "Nemají poznávací značku vepředu, takže nám často unikají," dodal Vaňátko.

Nové radary měly být v provozu už od jara, dodavateli se ale nedařilo získat potřebná povolení.

"Ve smlouvě je uvedená sankce za prodlení pět tisíc korun za den," řekl Drašnar. "Řeší se, za jaké období a kolik peněz nakonec budeme opravdu vymáhat," dodal.

Kdyby firma radary nezprovoznila do konce prázdnin, vypověděla by radnice smlouvu a vypsala nové výběrové řízení.

V době, kdy radary nefungovaly, nejezdili řidiči rychleji. "Myslím si, že mnozí z nich to nevěděli," řekl Vaňátko.

Jeho slova potvrzuje Martina Englová z Turnova. "Že se něco mění jsem netušila," řekla. Naopak Adam Ištvánek o tom, že radary neměří, věděl. "Rychlost jsem ale dodržoval stejně, už jsem na to asi zvyklý," vysvětlil.

Firma Czech Radar, která provozovala staré radary, dostávala od města šedesát procent z vybraných pokut, tedy asi šest až osm milionů korun ročně. Novému dodavateli radarů zaplatí radnice paušální částku 4,3 milionu korun za pět let.