Podle Jiřího Dudy (na snímku) jde o prvního střeleného mývala na Turnovsku.

Podle Jiřího Dudy (na snímku) jde o prvního střeleného mývala na Turnovsku. | foto: archiv Jiřího Dudy

Myslivec číhal na lišku, ulovil mývala. Jde o první mrtvý kus v regionu

  • 307
Kuriózní trofej si připsal myslivecký hospodář Jiří Duda z mysliveckého sdružení Vesecko v Turnově. Kousek od rohozeckého pivovaru ulovil během února mývala severního.

„Zdálo se mi zprvu, že se jedná o další lišku nebo psíka mývalovitého, na které jsem měl políčeno, avšak mátla mne barva a držení těla zvířete. To se zastavilo sto metrů od posedu, kde jsem čekal. Nezaváhal jsem a posadil červený bod zaměřovače na tělo zvířete. Padla rána a zvíře zůstalo v ohni. Po chvíli jsem slezl z posedu a šel na nástřel. Zde jsem si potvrdil, co jsem tušil, ale zdráhal jsem se tomu uvěřit. Ležel zde již zhaslý mýval severní,“ popsal Jiří Duda.

Podle Dudy jde o prvního střeleného mývala na Turnovsku. „Není mi známo, že by kdy bylo toto zvíře v našem regionu uloveno. Jak je vidno, i s tímto velice chytrým a zdatným predátorem především zpěvného ptactva se v budoucnu budeme zřejmě setkávat stále častěji,“ dodává myslivec.

Mýval přišel k posedu směrem od pivovarského rybníku, což Dudu vede k přesvědčení, že zde měl zdroj potravy a zdržoval se tu déle. Mýval se totiž živí obojživelníky, raky a s oblibou rabuje ptačí hnízda, jelikož dobře šplhá na stromy.

Je navíc nepůvodním druhem a jeho přítomnost v českých lesích je tedy nežádoucí. Střílet se smí celoročně. Je však činný zpravidla v noci, takže zbavit se ho je těžké.

Mýval se k nám dostal na pokyn Hermanna Göringa

Zastřelený mýval skončí jako trofej. Jiří Duda jej z něj nechal vypreparovat hlavu s hřbetní kůží. „Na kompletní vycpání to nebylo, kulka napáchala na těle dost škody,“ vysvětluje myslivec.

Mýval se do volné přírody v Evropě dostal velmi bizarním způsobem, vypustili jej na pokyn vrchního říšského lovčího Hermanna Göringa v okolí Ederského jezera. Měl obohatit lovecké menu myslivců. Jenže válka dala na lovecké kratochvíle zapomenout a mývali se mezitím úspěšně množili.

„Později byli další mývali vysazeni v Pobaltí a Bělorusku. V současné době se tento druh vyskytuje v mnoha státech Evropy. V naší republice se mýval pomalu šíří od roku 1952, především díky únikům ze zájmových chovů. Na střední Moravě se již rozmnožuje,“ upřesnil Duda.

Dodnes se občas mývali dostanou do volné přírody tak, že je nějaký nezodpovědný chovatel vypustí.

Do lesa mývaly nepustili

„I na nás se obrátila jedna chovatelka, která měla doma mývaly, že by jich pro nás několik měla a ať si pro ně přijedeme. Docela rázně jsme jí museli vysvětlit, že k žádnému vypouštění do lesa nedojde,“ zavzpomínal zoolog Luboš Beran z CHKO Kokořínsko – Máchův kraj, kde se nedávno mýval také objevil.

Zde mají ale myslivci silného spojence – vlky. Doufají tak, že silnější predátor toho menšího zahubí. „Slibujeme si, že vlci budou mývaly držet na nízkých stavech,“ uvedl Beran.

Mýval severní pochází původně ze Severní Ameriky. Samice je březí 63 dní a rodí většinou čtyři mláďata. Ta otevírají oči po třech týdnech a osamostatňují se po šesti měsících.

Mýval se k zimnímu spánku neukládá, pouze omezuje svoji aktivitu. Je všežravý a páchá velké škody především na zpěvném ptactvu. Laici si ho mohou splést s velmi podobným psíkem mývalovitým, který však patří mezi šelmy psovité, kdežto mýval patří do medvídkovitých.