Pro svatební obřady vybrali na Frýdlantě renesanční hodovní síň s klenutými stropy.

Pro svatební obřady vybrali na Frýdlantě renesanční hodovní síň s klenutými stropy. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Na Frýdlantu budou svatby. Lidé se dávají oddat i na posedu či rozhledně

  • 3
Jeden z nejkrásnějších hradů a zámků v Česku se před týdnem přidal mezi místa, na nichž se milenci mění v manžele. Obřad na Frýdlantu vyjde na sedm tisíc korun.

„Zatím máme objednanou jednu svatbu na září,“ říká kastelánka Jana Pavlíková. „Pro obřady jsme vybrali renesanční hodovní síň s klenutými stropy, dvěma sloupy a krbem. Je velmi působivé, když v něm hoří oheň.“

Lidé se nyní mohou brát na všech osmi státních hradech a zámcích v Libereckém kraji. Vévodí jim novogotický Sychrov. „Ročně se u nás vezme přes sto párů,“ prozrazuje kastelán Miloš Kadlec.

„Svatba na sychrovském zámku stojí od tří a půl tisíc do deseti tisíc korun. Nejvíce peněz si účtujeme za Královský apartmán, pro svatby nabízíme také oranžerii, park, kapli, galerii nebo sál s točitým schodištěm.“

Obřady přinášejí státním hradům a zámkům důležité příjmy, z nichž se platí například opravy. Průměrná cena svatby na Sychrově se pohybuje okolo sedmi tisíc korun a zámek tak získá skoro tři čtvrtě milionu korun ročně.

Sousední zámek Hrubý Rohozec si loni připsal 54 svateb, letos si ho vybralo zatím třicet párů. „Nejvíce lidí se u nás bere v zámeckém parku, jsme ale připraveni i na mokrou variantu v kapli,“ podotýká kastelán Jiří Holub.

Svatba na posedu i fotbalovém stadionu

„Obřad stojí pět tisíc korun a pokud by si někdo přál nejreprezentativnější místnosti zámku, tak dvakrát tolik. Z parku svatebčany nevyháníme ani po svatbě, pokud nenásleduje další obřad, necháme je tam klidně i dvě tři hodiny.“

Hrady a zámky patří mezi nejoblíbenější prostory, kde se páry sezdávají. V posledních letech si však řada milenců vybírá spoustu jiných míst. Svatby byly na Ještědu, ve vlaku, na rozhlednách, na fotbalovém stadionu, v přehradě nebo na její hrázi.

„Když jsem oddávala ve Smržovce myslivce, stáli pod improvizovaným posedem,“ prohlašuje Lucie Bidlasová, současná mluvčí Národního památkového ústavu v Libereckém kraji.

„Stála jsem i s deskami se státním znakem na prkénku přibitém vysoko mezi dvěma stromy. Každý si na sebe tehdy oblékl něco zeleného a ženich dal svatební prstýnky do obojku svého loveckého psa.“

Snoubenci si vybírají také rozhledny

K atraktivním svatebním budovám patří jizerskohorské rozhledny Štěpánka, Černá Studnice nebo Bramberk. „Na Černé Studnici jsem oddávala v minus dvaceti stupních,“ tvrdí Inka Urbanová ze Smržovky. „Divže jsme tenkrát k rozhledně nepřimrzli. Náš starosta Marek Hotovec jednou oddával ve vlaku na smržovském viaduktu.“

Náměstek liberecké primátorky Jiří Šolc sezdal milence na zřícenině hradu Hamrštejn na odlehlém ostrohu za Machnínem. „Jednu starší paní tam svatebčané museli vynést,“ upozorňuje Šolc.

Vedoucí matriky na libereckém magistrátu Ivana Jadrná si vzpomíná na svatbu v lodičkách na liberecké přehradě nebo v kabině lanovky.

Pokud si snoubenci řeknou na liberecké radnici „ano“ v pátek, neplatí za obřad nic. V sobotu je svatba vyjde na tisíc korun.

V Liberci volí páry jako prostory pro svatby i další historické budovy - například novogotické Severočeské muzeum nebo hlavní bazénovou halu v bývalých císařských lázních, kde se nyní nachází Oblastní galerie. Obřad v ní stojí tři tisíce korun.