Okrývání nálezů v Příšovicích.

Okrývání nálezů v Příšovicích. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Na opravovaném zámku ve Svijanech ukážou nálezy z pozdní doby bronzové

  • 0
Léta se po ní volá, do roka má vzniknout na zámku Svijany. Řeč je o archeologické expozici, která představí jedinečné nálezy z pozdní doby bronzové. Archeologové je objevili při výzkumech před deseti lety v okolí Příšovic.

Rodící se rozsáhlá expozice bude součástí zámku, který před dvěma lety koupil pivovar Svijany a nyní jej začal rekonstruovat.

„Z toho, že lidé nálezy z Příšovic uvidí prakticky přímo v místě objevu, mám ohromnou radost. To, že by byl zámek ideálním místem, jsem si říkal už před lety, teď se nám to splní,“ pochvaluje si archeolog Severočeského muzea Petr Brestovanský.

Nyní se diskutuje o budoucí podobě expozice. Jejím jádrem mají být nálezy z průzkumu naleziště Cecilka v Příšovicích, kde archeologové v roce 2005 objevili pohřebiště z pozdní doby bronzové. V hrobech našli zdobené amforky, solární kotouče či urny. Do roku 2008 odkryli 90 hrobů a na 700 pohřebních nádob.

Žárové hroby patřily slezské kultuře, tedy slezské fázi lužických popelnicových polí. Časově spadá do devátého a desátého století před naším letopočtem.

Archeologové to tehdy v rámci republiky považovali za objev posledních padesáti let. Zvažovaný archeopark se ale tehdy v Příšovicích nepodařilo zřídit a naleziště ustoupilo výstavbě rodinných domů. Naleziště bylo nicméně pro svoji důležitost prohlášeno archeologickou kulturní památkou. Pod tamními parcelami totiž stále leží odhadem desetkrát více hrobů.

Sbírka nádob patří k největším v republice

Liberecký kraj během sedmi let finančně přispěl 2,5 milionu korun na rekonstrukci stovek nádob z pohřebiště. Nyní část zapůjčí pro chystanou výstavu zámku Svijany.

„Sbírka nádob patří vůbec k největším v republice z tohoto období. Nálezy ale nekončí. Před dvěma týdny jsme nádobu spadající do pozdní doby bronzové našli přímo u svijanského zámku. Odvezli jsme ji do specializovaného archeologického pracoviště v Bylanech a vypadá to, že se podaří slepit celou nádobu starou tři tisíce let. Také ta by se měla objevit v chystané expozici,“ zmínil archeolog Brestovanský.

Kromě archeologie mají být další části výstavy věnovány novodobější historii regionu nebo samotného zámku.

„Zámek a pivovar k sobě vždy historicky patřily, zpřístupnění zámku veřejnosti cítíme jako naši občanskou a společenskou povinnost. Máme také zájem na tom, aby se stal kulturním a společenským centrem obce a celého přilehlého okolí,“ vysvětlila mluvčí pivovaru Svijany Petra Winklerová.