Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knihovna i pošta na dohled kolejí. Turnovské nádraží už není pro ostudu

  16:02aktualizováno  16:02
Ohyzdné bylo ještě před pár lety turnovské vlakové nádraží. Nyní je z něj železniční budova, která pohladí po duši obyvatele Turnova i tuzemské a zahraniční turisty. Na nádraží zaujme moderní filiálka České pošty a brzy se tam nastěhuje pobočka městské knihovny.

V Turnově vylepšují vlakové nádraží, do rekonstrukce šly už desítky milionů korun. | foto: Miloslav Lubas, MF DNES

S každým krokem směrem do útrob hlavní vlakové stanice v Turnově padala na člověka tíseň. Trnovou korunu nasazovala zašlé budově z druhé poloviny 19. století klasická nádražní restaurace - místo, kde se každá slušná žena rozklepala jako sulc.

Během několika let se však jednopatrová výpravní budova zařadila mezi nejkrásnější železniční stavby v Libereckém kraji.

Cestující si budou moci půjčit knihu

„Přesně rok trvající práce vyšly Správu železniční dopravní cesty (SŽDC) na bezmála 30 milionů korun,“ řekl Tomáš Drmola, náměstek generálního ředitele SŽDC pro správu majetku.

Nová podoba nádraží těší turnovského starostu Tomáše Hockeho. „Správa železniční dopravní cesty si zaslouží poděkování. Důležitý je i takový detail, že na nádraží jsou nové fungující toalety,“ poznamenal Hocke.

Radnice umístí ještě letos na podzim do zvelebené výpravní budovy pobočku městské knihovny. „Doufáme, že tam vznikne jakýsi klub pro všechny generace,“ podotýká Eva Kordová z městské knihovny.

„V pobočce na nádraží najdou čtenáři kolem sedmi tisíc knih a také regál s knihami, které jsme dostali darem. Lidé si je vezmou do vlaku. Až je přečtou, vrátí je buď v Turnově, nebo na jiném nádraží, kde si lze knihy brát,“ řekla Kordová.

Pošta už nebude v patře

Podle Hockeho vložila SŽDC do vylepšování výpravní budovy ve dvou etapách už 47 milionů korun. V první etapě se opravovala odbavovací hala, osobní pokladny a toalety.

Podoba nádraží před opravou.

Podoba nádraží před opravou.

Navazující druhá etapa zahrnovala celkovou rekonstrukci vnitřních i vnějších prostor turnovského nádraží. Ke cti mu teď slouží také novotou zářící fasáda.

„Ve spolupráci s novými nájemci - Českou poštou a městskou knihovnou - jsme změnili během stavby projekt a uzpůsobili ho jejich požadavkům,“ upozornil Drmola.

Nová poštovní pobočka se nachází v oblasti, kde se soustřeďuje hodně lidí. Hned vedle vlakového nádraží totiž stojí autobusový terminál. Původní poštovní pobočka byla v patře, což vadilo vozíčkářům a všem hůře se pohybujícím lidem. K bývalé pobočce České pošty na sídlišti U Nádraží se navíc nedalo dostat po chodníku, ale jen po rušné silnici.

„Nová pošta má tři přepážky v moderním současném designu,“ konstatuje Olga Syková, ředitelka pobočkové sítě České pošty v severních Čechách. „Další výhodou je, že původní pobočku na sídlišti jsme mohli předat balíkovým a listovním doručovatelům, kteří tam získali více prostoru,“ doplnila Syková. 

Výpravní budova je nyní bezbariérová

Stavební práce na nádraží obsahovaly rovněž kompletní rekonstrukci podlah a výměnu oken. SŽDC přikročila k obnově krovů, bednění a krytiny přístřešku na peroně.

Součástí opravy ocelových sloupů bylo i jejich otryskání a natření. Stavbaři vyměnili dřevěné sloupy a nové vybavili LED osvětlením. Rekonstrukcí prošly rovněž veškeré inženýrské sítě.

„Ve výpravní budově se dokončila spojovací pasáž a vybudoval nový informační systém,“ uvádí Tomáš Drmola.

Výpravní budova je nyní bezbariérová. Při modernizaci bývalé restaurace řemeslníci zachovali historickou podobu zdobení a říms. Nahoře vznikly kanceláře. Nádraží má zateplenou půdu a odborníci ošetřili krovy proti dřevokazným houbám.

„V současné době připravujeme třetí etapu rekonstrukce. Týká se budovy ve směru na Liberec,“ shrnuje Drmola.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Hledání hub je po suchém létě loterií. Pokud rostou, tak jen u potoků

Snímek z tříhodinové takřka marné výpravy do lesů na Tanvaldsku.

Úmorné sucho odrazuje houbaře od chození do lesa. Kdo to zkusí, často se vrací s prázdnou. Takřka jedinou šancí najít...

Semily koupí Riegrovu stezku. Chtějí pokácet nebezpečné stromy

Riegrovu stezku otevřeli v roce 1909. Takto vypadá v současnosti.

Semily chtějí koupit Riegrovu stezku. Město ji chce získat do majetku u příležitosti 200 let od narození semilského...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz