Nemocnice Liberec předloni vybavovala novými přístroji například jednotku intenzivní péče. Ceny některých přístrojů ale prověřuje už druhý audit za sebou.

Nemocnice Liberec předloni vybavovala novými přístroji například jednotku intenzivní péče. Ceny některých přístrojů ale prověřuje už druhý audit za sebou. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Nákup přístrojů předražila jedna nemocnice z šestnácti, ukázal audit

  • 3
Krajskou nemocnici v Liberci čeká hloubkový audit. Kontrola ministerstva zdravotnictví totiž ukázala, že koupila podezřele drahé přístroje pro vybavení traumatologie. Ministerstvo nechalo zkontrolovat nákupy za evropské peníze celkem u šestnácti nemocnic, chyby byly u tří z nich.

Závěry auditorů uvádějí, že Krajská nemocnice Liberec nakoupila část vybavení traumatologie o necelých 12 procent dráže, než je cena obvyklá v daném čase a místě. Podle auditorů se tím dostali nad tolerovanou mez deseti procent. "Zakázka byla mírně předražená, v tomto případě proto probíhá další analýza," uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Podle auditorů se pochybení týkalo vybavení liberecké traumatologie. Nemocnice v předchozích letech nakoupila například novou magnetickou rezonanci, laparoskopickou věž nebo ultrazvuk. V programu nazvaném "Modernizace a obnova přístrojového vybavení traumatologického centra KN Liberec" utratila z evropských peněz přes 70 milionů korun.

Kvůli zjištění ministerstva zdravotnictví ale nákupy nyní čeká další prověřování. "Bude proveden další hlubší audit, který posoudí možná specifika tohoto případu," oznámilo ministerstvo zdravotnictví.

Auditoři prověřili 300 přístrojů

Ministerstvo vyhlásilo první výzvu na projekty financované z evropských peněz pro specializovaná onkologická a traumatologická centra v květnu 2008. Bylo podáno 34 žádostí za celkem 2,7 miliardy. Výběrová komise doporučila 24 projektů za 1,946 miliardy. Zadávací a výběrová řízení se konala v průběhu roku 2009. Auditoři hodnotili 300 kusů zdravotnické techniky. "Z nich 210 přístrojů bylo nakoupeno za ceny obvyklé v místě a čase. U 66 byly ceny vyšší a u 22 naopak nižší. Překročení bylo v průměru o 3,33 procenta," uvedl ředitel auditorské firmy Zeno Veselík.

Nemocnice zatím výsledky auditu nezná a vyjadřuje se opatrně. "Audit tady probíhal, auditoři sem přijeli. Zatím jsme ale neviděli konečnou zprávu a nemůžeme se vyjádřit, zda ceny byly předražené," řekl mluvčí krajské nemocnice Lukáš Gibiec.

Podle něj nákupy zajišťovalo ještě předchozí vedení nemocnice.

Nejde o první problém, který liberecká nemocnice v souvislosti s nákupem přístrojů má. Protikorupční policie tam vyšetřuje nákup šesti přístrojů pro kardiocentrum.

Dvě nemocnice nedodržely lhůty u dílčích výběrových řízení

Audit také ukázal chyby administrativního rázu. Pražská Fakultní nemocnice Královské Vinohrady stejně jako Krajská nemocnice Jihlava při čerpání evropských peněz u tří rozdílných výběrových řízení nedodržely čtrnáctidenní lhůtu pro podávání nabídek. V prvním případě šlo o tendr na externí management a výběrové řízení na publicitu. V případě Jihlavy to pak byla soutěž na externí management.

Královské Vinohrady musely podle ministerstva zdravotnictví evropské peníze vrátit, u jihlavské nemonice je celá věc v dalším šetření.

"Šlo o dvě dílčí výběrová řízení na propagaci a chod projektu. Nemělo to však  žádný vliv na samotný nákup přístrojů. Pochybení jsme si ale vědomi. Ten, kdo to měl na starosti, u nás už nedělá," řekl ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marek Zeman. Dodal, že kvůli chybě nemonice přišla řádově o jednotky statisíců z celkem 90 milionů korun, které na modernizaci traumacentra nemocnice získala z evropských peněz.

Kontrolou prošlo 300 přístrojů, Heger je s výsledky spokojen

Výsledky auditu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví ve středu. Kontrola se týkala nákupů celkem 300 přístrojů pro traumatologii a onkologii v celkem šestnácti zdravotnických zařízení. Společné jim je to, že byly nakoupeny v letech 2008 až 2010, a to za evropské peníze v jednom z operačních programů. Nemocnice za ně utratily celkem necelé dvě miliardy korun. 

Audit trval půl roku a ministerstvo vyšel na necelých osm milionů korun. Kontrolou prošly některé krajské nemocnice, všech 11 fakultních nemocnic včetně některých specializovaných zdravotnických ústavů, jež spadají pod ministerstvo zdravotnictví.

Podle Hegera audit ukázal, že ve zdravotnictví nebují korupce v takové míře, o níž se často mluví. "Oproti všeobecnému dojmu, že ve zdravotnictví se vše nakupuje o třetinu dráže a že je to jedna z hlavních příčin, proč v systému nejsou peníze, tak výsledky byly výrazně lepší, i když samozřejmě je stále co zlepšovat," řekl Heger.