Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Korytář chtěl městské peníze pro svou organizaci. Opozici se to nelíbí

  12:19aktualizováno  12:19
O malou domů se pokusili dva náměstci libereckého primátora. Tvrdí to alespoň opoziční politici. Karolína Hrbková a Jan Korytář podle nich chtěli získat peníze z Ekofondu města pro svou organizaci Čmelák, v níž figurují jako její členové.

Náměstek primátora Jan Korytář působí také v ekologické organizaci Čmelák. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

„Jde o klasický střet zájmů, který se tady ukazuje v celé nahotě,“ zdůraznil Jiří Šolc, zastupitel za Starosty pro Liberecký kraj.

Spolek Čmelák - Společnost přátel přírody žádal o 125 tisíc korun na obnovu zanedbaných nebo nevyužívaných pozemků ve vlastnictví města.

„Přidělení dotace přitom neschválili ani hodnotitelé ani samotná rada města a přesto návrh náměstkyně Hrbková předložila zastupitelům,“ doplnil další z politiků Starostů Jaroslav Zámečník.

Podle nich je naprosto nepřípustné, aby o dotace žádal ten, kdo pomáhal tvořit pravidla pro jejich poskytování. „My už dlouhodobě kritizujeme střet zájmů, který by měl být ošetřen samostatně přísnějšími pravidly. Zatím se ale nic takového nestalo,“ poznamenal Šolc.

Politici navíc upozorňují na to, že problém představuje i samotný obsah projektu. Čmelák žádá peníze na práci, kterou by měl zajistit ze svého rozpočtu magistrát.

Čmelák supluje práci magistrátu, ohrazuje se zastupitel

„Podle nás jde ve skutečnosti o skryté zakázky na služby, které spadají do gesce náměstkyně Karolíny Hrbkové. Místo, aby zajistila řešení zanedbaných lokalit, případně vypsala veřejnou zakázku na zpracovatele projektů, tak místo něj navrhne svoji neziskovku, a to přímo a bez soutěže,“ doplnil Michal Hron, šéf Starostů v Liberci.

„Ten projekt není o tom, že by vzali lidé ze Čmeláku hrábě do ruky a šli něco dělat, ale jenom suplují práci magistrátu,“ uzavřel Šolc.

Náměstkyně Karolína Hrbková se ale takovému nařčení brání. Zastupitele navíc, stejně jako Jan Korytář, upozornila na to, že je ve střetu zájmů a o přiklepnutí dotace nebude hlasovat.

„Projekt Čmeláka je zaměřený na pozemky, které jsou v majetku města a s pomocí dobrovolníků je chtějí dát do pořádku. Jsou to nadstandardní práce, které si město nemůže z kapacitních důvodů dovolit,“ vysvětlila náměstkyně.

Čmelák se chtěl postarat například o území u Pivovarských rybníků, pokračovat v obnově lokality Temná ulice či upravit parčík Památný buk u kina Varšava.

„Byli bychom rádi, aby se Liberečané zapojovali do péče o své okolí. Projekt počítá i s monitoringem míst, které je potřeba zvelebit,“ dodala Hrbková.

Čmelák žádal nejvyšší příspěvek

Střet zájmu kritizují také opoziční sociální demokraté. Politici ze Změny pro Liberec se prý snažili protlačit své projekty už na minulých zastupitelstvech. Neúspěšně.

Většina z jejich členů totiž figurovala v organizacích, které o dotace žádají, a tak nemohla hlasovat. Proto tentokrát žádosti rozdělili do více bodů.

„Pokud by se i nadále na zastupitelstvu schvalovala tabulka jako celek, přihrávání veřejných prostředků sobě samým by Změně pro Liberec neprošlo nikdy. Chybělo by jí přesně tolik hlasů, kolik lidí ze Změny je spojeno s obdarovávanými organizacemi,“ prohlásila Martina Rosenbergová, zastupitelka za ČSSD.

Čmelák žádal z Ekofondu nejvyšší příspěvek, téměř čtvrtinu sumy z celkové výše dotace pro třináct projektů. Nakonec jej ale nezískal. Čtrnáct zastupitelů z třiatřiceti bylo proti, pouze šest pro.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Další z rubriky

Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Za vraždu prodavačky v Liberci soudí muže, který se vydával za oběť

Václav Matouš u krajského soudu v Liberci. (25. září 2018)

Soud v Liberci začal dopoledne projednávat lednovou vraždu devětačtyřicetileté prodavačky vietnamské večerky ve...

Geologové objevili v Jizerských horách sopečný kráter, chrlil safíry

Historik libereckého muzea Ivan Rous v srdci Pytlácké jámy, kde před 20 miliony...

Unikátní objev učinili geologové v samém srdci Jizerských hor. V amfiteátru ledovcového původu o průměru asi půl krát...

Najdete na iDNES.cz