Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Liberci nastříkali tramvaje nanočásticemi. Ochrání řidiče před nemocemi

  13:00aktualizováno  13:00
Liberecký dopravní podnik testuje na svých tramvajích speciální látku Nanosterile na bázi nanočástic. Podle výrobce vytvoří látka na povrchu ochranný film a dokáže zničit většinu bakterií nebo virů. Odstraňuje také pachy. Podnik zatím ošetří jen kabiny řidičů.

Postřik ulpí na padesátce tramvají. Jestli se tato dezinfekce osvědčí, přejde dopravní podnik i na flotilu svých autobusů.

Fotogalerie

Část tramvají prošla ošetřením v neděli. Speciální suspenze, která připomíná mlhu, pokryla vždy sedačku, stěny, strop, okna, palubní desku i madla. Po dvou hodinách mohla tramvaj vyjet.

„Chceme zlepšit pracovní podmínky našich řidičů. Je to pilotní projekt - jsme zatím prvním dopravním podnikem u nás, co látku v takovém rozsahu testuje. Výsledky se budou vyhodnocovat,“ uvedl provozně technický ředitel dopravního podniku Ludvík Lavička.

Podnik mimo jiné doufá, že řidiči budou méně nemocní. Během dne se v kabině vystřídají třeba i tři. Při mimořádných událostech je to ale i pět řidičů.

Je to prevence pro řidiče, říká technický ředitel

„Řidič je jen člověk, často se stane, že přijde do práce nemocný. Pokud ale nakazí i kolegu a on musí zůstat doma, je to mimo jiné problém při plánování služeb. Bereme to jako takovou prevenci pro řidiče,“ doplnil Lavička.

Značný problém to představuje zejména v době šíření respiračních onemocnění. Ta právě běží. V uplynulém týdnu přibylo v kraji těchto nemocí o deset procent. Chřipek dokonce o víc než padesát procent.

Ošetření jedné kabiny vyjde podle Lavičky do tisíce korun. S tím, že by se Nanosterile použil na celé vozy, zatím dopravní podnik nepočítá. „Kabina zabírá zhruba jen jednu devítinu vozidla. Ošetření celých vozů by bylo značně nákladné.“

Ochrannou vrstvu tvoří nanočástice oxidu titaničitého, stříbra a další látky. Podle výrobce jsou schopny likvidovat bakterie, viry, plísně, prach, zápach a chemické látky uvolňované do prostředí.

Vrstvu aktivuje světlo

Vrstvu Nanosterile aktivuje dopad světla, především UV záření. Vznikne fotokatalytická reakce. „Díky obsahu nano částic oxidu titaničitého v prostředku dochází k oxidaci, ke vzniku volných radikálů a následné reakci s organickými látkami nebo s povrchy buněk mikroorganismů. To vede až k jejich destrukci, většinou na vodu a oxid uhličitý,“ popsal působení prostředku Jan Slavík.

Je součástí týmu zapojeného do projektu. Přítomné stříbro je naopak na světle nezávislé a na mikroorganismy účinkuje i ve tmě.

V kabině může být celé spektrum mikroorganismů. „Jsou hlavně na řídícím pultu, na ovládacích prvcích, na sedadle řidiče nebo na stěnách a oknech. Řadu mikroorganizmů pochopitelně obsahuje i ovzduší kabiny,“ vyjmenoval Slavík.

V rámci testování bude firma odebírat stěry a výsledky vyhodnotí. Přítomnost bakterií na povrchu se zjišťuje na základě bioluminiscenčního ATP testu. Je založený na měření množství ATP (adenosintrifosfátu), který je ve všech živých buňkách nebo jejích částech a v mikroorganismech.

Nástřik zkoušeli také v Jihoafrické republice

„Množství přítomného ATP je přímo úměrné množství mikrobiálního znečištění,“ uvedl Slavík. Testování přípravku už s úspěchem proběhlo například na Slovensku, v Německu, Maďarsku nebo v Jihoafrické republice.

To, jak dlouho nanesená látka působí, je různé. Záleží na povrchu, četnosti používání nebo způsobu čištění. „Mnohé povrchy jsou aktivní po dobu až dvou let, u některých povrchů jsme dostatečnou účinnost v reálných podmínkách zaznamenali po dobu několika měsíců. Po této době je potřebné nástřik obnovit,“ uzavřel Jan Slavík.

Autor:Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Další z rubriky

Ženu zabil a hodil z balkonu. Vinil ji z konce svého vztahu, říká obžaloba

Marius Vasilica Ailieseie u soudu v Liberci (20. března 2018).

Před krajským soudem stanul Rumun Marius Vasilica Ailieseie, který podle obžaloby v Liberci ubodal a pak vyhodil z okna...

Až přijde Ančka s kůsou, půjdu. Před 30 lety zemřel spisovatel Buchar

Spisovatel Jan Buchar zemřel před třiceti lety.

Snad žádný jiný český spisovatel nezačínal s literární kariérou tak pozdě jako on. Jeho prvotina s půvabným názvem Co...

U Máchova jezera shořel stánek s občerstvením, škoda je pět milionů

Na hlavní pláži Máchova jezera v Doksech na Českolipsku shořel stánek s...

Na hlavní pláži Máchova jezera v Doksech na Českolipsku dnes brzy ráno shořel stánek s občerstvením. Škodu majitel...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz