Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Liberci nastříkali tramvaje nanočásticemi. Ochrání řidiče před nemocemi

  13:00aktualizováno  13:00
Liberecký dopravní podnik testuje na svých tramvajích speciální látku Nanosterile na bázi nanočástic. Podle výrobce vytvoří látka na povrchu ochranný film a dokáže zničit většinu bakterií nebo virů. Odstraňuje také pachy. Podnik zatím ošetří jen kabiny řidičů.

Postřik ulpí na padesátce tramvají. Jestli se tato dezinfekce osvědčí, přejde dopravní podnik i na flotilu svých autobusů.

Fotogalerie

Část tramvají prošla ošetřením v neděli. Speciální suspenze, která připomíná mlhu, pokryla vždy sedačku, stěny, strop, okna, palubní desku i madla. Po dvou hodinách mohla tramvaj vyjet.

„Chceme zlepšit pracovní podmínky našich řidičů. Je to pilotní projekt - jsme zatím prvním dopravním podnikem u nás, co látku v takovém rozsahu testuje. Výsledky se budou vyhodnocovat,“ uvedl provozně technický ředitel dopravního podniku Ludvík Lavička.

Podnik mimo jiné doufá, že řidiči budou méně nemocní. Během dne se v kabině vystřídají třeba i tři. Při mimořádných událostech je to ale i pět řidičů.

Je to prevence pro řidiče, říká technický ředitel

„Řidič je jen člověk, často se stane, že přijde do práce nemocný. Pokud ale nakazí i kolegu a on musí zůstat doma, je to mimo jiné problém při plánování služeb. Bereme to jako takovou prevenci pro řidiče,“ doplnil Lavička.

Značný problém to představuje zejména v době šíření respiračních onemocnění. Ta právě běží. V uplynulém týdnu přibylo v kraji těchto nemocí o deset procent. Chřipek dokonce o víc než padesát procent.

Ošetření jedné kabiny vyjde podle Lavičky do tisíce korun. S tím, že by se Nanosterile použil na celé vozy, zatím dopravní podnik nepočítá. „Kabina zabírá zhruba jen jednu devítinu vozidla. Ošetření celých vozů by bylo značně nákladné.“

Ochrannou vrstvu tvoří nanočástice oxidu titaničitého, stříbra a další látky. Podle výrobce jsou schopny likvidovat bakterie, viry, plísně, prach, zápach a chemické látky uvolňované do prostředí.

Vrstvu aktivuje světlo

Vrstvu Nanosterile aktivuje dopad světla, především UV záření. Vznikne fotokatalytická reakce. „Díky obsahu nano částic oxidu titaničitého v prostředku dochází k oxidaci, ke vzniku volných radikálů a následné reakci s organickými látkami nebo s povrchy buněk mikroorganismů. To vede až k jejich destrukci, většinou na vodu a oxid uhličitý,“ popsal působení prostředku Jan Slavík.

Je součástí týmu zapojeného do projektu. Přítomné stříbro je naopak na světle nezávislé a na mikroorganismy účinkuje i ve tmě.

V kabině může být celé spektrum mikroorganismů. „Jsou hlavně na řídícím pultu, na ovládacích prvcích, na sedadle řidiče nebo na stěnách a oknech. Řadu mikroorganizmů pochopitelně obsahuje i ovzduší kabiny,“ vyjmenoval Slavík.

V rámci testování bude firma odebírat stěry a výsledky vyhodnotí. Přítomnost bakterií na povrchu se zjišťuje na základě bioluminiscenčního ATP testu. Je založený na měření množství ATP (adenosintrifosfátu), který je ve všech živých buňkách nebo jejích částech a v mikroorganismech.

Nástřik zkoušeli také v Jihoafrické republice

„Množství přítomného ATP je přímo úměrné množství mikrobiálního znečištění,“ uvedl Slavík. Testování přípravku už s úspěchem proběhlo například na Slovensku, v Německu, Maďarsku nebo v Jihoafrické republice.

To, jak dlouho nanesená látka působí, je různé. Záleží na povrchu, četnosti používání nebo způsobu čištění. „Mnohé povrchy jsou aktivní po dobu až dvou let, u některých povrchů jsme dostatečnou účinnost v reálných podmínkách zaznamenali po dobu několika měsíců. Po této době je potřebné nástřik obnovit,“ uzavřel Jan Slavík.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Najdete na iDNES.cz