Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Německého rytíře Rüdigera „odsunuli“, teď se socha do Jablonce vrátí

  8:32aktualizováno  8:32
Jablonec chce vrátit na Horní náměstí kašnu a sochu rytíře Rüdigera. Dílo od evropsky významného sochaře Franze Metznera padlo po druhé světové válce za oběť vlně ničení připomínek němectví.

Horní náměstí v Jablonci, kde kašna dříve stála. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Dílo vlastně prodělalo opožděný odsun za původními německými obyvateli Jablonce. Originály jsou totiž od šedesátých let v Neugablonz v Bavorsku. Do Jablonce se proto mají vrátit repliky.

Jablonec chce při jejich vytváření mimo jiné spolupracovat se střední sochařskou školou z Hořic.

Kašna na Horním náměstí v Jablonci na dobové fotografii

Kašna na Horním náměstí v Jablonci na dobové fotografii.

Jedná se o jeden z plánů souvisejících s oslavami blížících se významných výročí města. Příští rok totiž Jablonec slaví 150 let od povýšení na město. Jablonec se chce při té příležitosti zaměřit i na další památky.

„Kopírování soch a kašen by mohl někdo zpochybnit, pomýšlet na originály by ale rozhodně nebylo správné. Dnes jsou tato umělecká díla s Neugablonz velmi úzce spjata, rytíře má ve svém logu mnoho firem. Německá strana s námi ale bude spolupracovat, není vyloučeno ani to, že by třeba přispěli na repliku,“ vysvětlil jablonecký primátor Petr Beitl.

Neugablonz (neboli „Nový Jablonec“) je čtvrť Kaufbeurenu, partnerském městě Jablonce. Nový domov tam nalezlo několik tisíc Němců vysídlených po válce z Jablonce nad Nisou a okolí.

Sochaři byla inspirací Píseň o Nibelunzích

Město kašnu a sochu odkoupilo v šedesátých letech a instalovalo ji vedle kostela, který je ostatně stejně jako jablonecký kostel zasvěcen Nejsvětějšímu srdci Páně.

„V návratu děl do Jablonce vidím hlavně zajímavý příběh sochy a toho, jak se podařilo zpětně navázat vztah s městem, kam odešla spousta bývalých obyvatel Jablonce. Je to přihlášení se k historii města a zmoudření,“ míní Petr Beitl.

Cenu replik ještě nechtěl odhadovat. Stejně jako to, zda se replika kašny na náměstí objeví už při oslavách výročí. „Záležet bude na rozpočtových možnostech, projekt by mohly podpořit i fondy. Rozhodně se budeme snažit dostat projekt co nejdál. Naší minimální ambicí je poklepání na základní kámen,“ řekl primátor.

Sochaři Franzi Metznerovi byla pro vytvoření postavy rytíře Rüdigera inspirací středověká Píseň o Nibelunzích. Sochu původně vytvářel k padesátému výročí zmařeného atentátu na císaře Františka Josefa.

Měla stát ve Vídni před Votivním kostelem, rada ale sochu odmítla. Pak o ni projevil zájem starosta Jablonce Karl R. Fischer a od roku 1923 vystřídala na podstavci v parku u kostela sv. Anny Josefa Druhého.

Nakonec s kašnou zakotvila na důstojnějším místě na Horním náměstí, kde tvořila urbanistický celek s nově vybudovaným kostelem Nejsvětějšího Srdce Ježíšova.

„Snaha o návrat kašny a sochy je správný krok. Tento chybějící fragment by zpětně Horní náměstí urbanisticky doplnil. Náměstí by bylo historicky úplné. Byl by to i impuls k tomu, aby se s náměstím začalo něco dělat. Není v uspokojivém stavu,“ domnívá se kurátor městské galerie Jan Strnad.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

O volby není zájem, obce zachraňují hasiči i sokolové

Ilustrační snímek

Nebýt dobrovolných hasičů, mohou v řadě obcí Libereckého kraje na komunální volby zapomenout. Neměl by totiž kdo...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Najdete na iDNES.cz