Nejvíce zaujal porotce nápad studia Sial architekti a inženýři, a to i přesto,...

Nejvíce zaujal porotce nápad studia Sial architekti a inženýři, a to i přesto, že stanovenou cenu přesáhl o 300 milionů. Za prvenství získal tým architektů, který na svém návrhu pracoval tři měsíce, dvoumilionovou odměnu. | foto: KNL

Návrh nového pavilonu je o 300 milionů dražší, architekti ho musí zlevnit

  • 6
Sešlo se jich třináct, ale jen jeden z návrhů mohl vyhrát. Podle něj teď má liberecká nemocnice postavit pavilon urgentní medicíny. Bude stát miliardu a své místo v něm najdou špičkové lékařské obory. Pacienti už za nimi nebudou muset jezdit do Prahy či Hradce Králové.

Zatím má vítězný návrh, který v architektonické soutěži vybrala devítičlenná porota, jednu vadu. Je o tři sta milionů dražší, než si nemocnice a její akcionáři mohou dovolit. Podle Jiřího Bučka, architekta ateliéru Sial, který soutěž vyhrál, je ale prostor, kde ušetřit. „Snažíme se s návrhem pracovat a lze v něm provést drobné půdorysné i výškové redukce. Pak ta cena půjde dolů,“ řekl architekt.

Podle něj bylo obtížné vypořádat se jak s požadavky lékařů jednotlivých odděleních, tak i s celým areálem nemocnice. Soutěž se totiž nezaměřovala pouze na jeden pavilon, ale řešila kompletní modernizaci.

„Je určitě jednodušší postavit novou nemocnici takzvaně na zelené louce, jenže na to by údajně namísto jedné miliardy bylo potřeba sedm. A ty k dispozici nejsou. Důležitým momentem tak pro nás byla urbanistická stránka,“ zmínil Buček.

Kvůli parkovacímu domu zboří blok

Pavilon urgentní medicíny má vyrůst v místech současné interny. Přemístit se musí také energocentrum, které bude podle návrhu součástí nového parkovacího domu. Kvůli němu půjdou k zemi domy v Kristiánově ulici.

Podle Richarda Lukáše, lékařského náměstka nemocnice, má pavilon vyřešit tři největší nedostatky, které současný areál trápí. Jsou jimi roztříštěnost péče, absence urgentního příjmu a improvizace. Často totiž lékaři pracují v nevyhovujícím prostředí. „Ztratili jsme prostor se rozvíjet, už není kam umístit nové technologie. Od roku 1990 šla nemocnice medicínsky nahoru, nabízíme superspecializovanou péči, nicméně jsme limitovaní mimo jiné i tím, že průměrné stáří nemocničních budov je sedmdesát let. Nový pavilon je obrovskou šancí pro celý kraj,“ přiblížil Lukáš.

Stavět se bude nejdřív za dva roky

Jak upozornil ředitel nemocnice Lukáš Nečesaný, do stavby urgentního příjmu je ještě daleko. „Aktuálně musíme dojednat s jedním ze tří vítězů podrobnou podobu nového pavilonu, a také cenu, kterou za projekt a hlavně za celou stavbu budeme muset zaplatit,“ prohlásil ředitel. Staveništěm by se podle něj mohla nemocnice stát až mezi lety 2020 až 2022.

„Splní se mi sen, o kterém jsem snil už jako lékař. A jsem rád, že nový pavilon vyroste právě v této lokalitě, ne v nějaké jámě v Kunraticích ani na letišti,“ zmínil Přemysl Sobotka (ODS), krajský radní pro zdravotnictví.

Studio Sial, jehož návrh porotci zvolili coby nejlepší, získal v soutěži i dvoumilionovou odměnu, druhé místo a jeden a půl korun si odnesl Atelier Penta a 750 tisíc korun porotci přisoudili studiu Domy. Všech třináct návrhů může nyní obdivovat i veřejnost. K vidění jsou až do 24. března ve vestibulu budovy G Technické univerzity. Od 27. března až do 7. dubna se pak přestěhují do libereckého nákupního centra Plaza.

Na nápady konkurence se přišel podívat i architekt Radim Kousal. Jeho ateliér SIADESIGN ostatně ze soutěže také neodešel s prázdnou. Jako odměnu si od porotců odnesl 250 tisíc. Z vítěze, který navrhl zřejmě budoucí podobu pavilonu, příliš nadšený nebyl. „Je to takový klasický pavilonový návrh, který už se moc po světě nestaví. A myslím, že do budoucna neumožní příliš progresivní variabilitu. Nicméně lékaři to takto chtěli a porotě se líbil,“ zmínil architekt, kterému se více zamlouval návrh, který skončil na třetím místě.