Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ruprechtická fara uspěla v soutěži krásy. Má nejhezčí omítku v zemi

  8:00aktualizováno  8:00
Nejhezčí omítku ze všech rekonstruovaných historických objektů v zemi má fara vedle kostela svatého Antonína Paduánského v Liberci-Ruprechticích. Alespoň podle výsledků soutěže Fasáda roku 2016.

Farář Bartoloměj Černý před farou s vítěznou omítkou. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Jednalo se o již šestnáctý ročník, ve kterém odborná porota, ale i obyčejní lidé hodnotí z hlediska provedení fasády zdařilá stavební díla, která byla dokončena v loňském roce na území České republiky,“ vysvětlil za pořadatele soutěže George Pandeyan.

Předsedou sedmičlenné poroty byl architekt Petr Dvořák, krom něj v ní působili například architekti Richard Černý, David Chmelař či Vladimír Graca.
A čím že si ruprechtická fara své vítězství vydobyla?

„Porota ocenila citlivý přístup k rekonstrukci a zachování původních prvků historického objektu. Plošné rozdělení povrchu na hrubou a hladkou strukturu bylo provedeno dle zachované původní dokumentace. Barevné řešení fasády bylo navrženo stejné jako u přilehlého kostela, čímž se podařilo docílit původního vzhledu. Celá rekonstrukce byla realizována s pokorou k původní stavbě a odpovědným přístupem k detailu i celku,“ zní stanovisko poroty.

Vítěz kategorie Rekonstrukce historického objektu

Letošní ročník soutěže zaznamenal pokles množství přihlášených staveb – bylo jich 169, přičemž loni 190 a předloni 192. Soutěžních kategorií bylo pět, přičemž fara v Ruprechticích zvítězila v té, nazvané Rekonstrukce historického objektu.

Františkány v Ruprechticích, kteří se o komplex kostela, přilehlé fary a sousední budovy, zvané klášter starají, ocenění těší. „Máme radost,“ přiznal administrátor Bartoloměj Černý.

Na střechu fary se krom jiného po desetiletích, kdy ji hyzdila plechová krytina, vrátily opět tašky bobrovky. Nebylo by hezké vrátit je i na samotný kostel? „Bylo by to zajímavé uskutečnit, ale bylo by to hodně drahé. I rekonstrukce fary a kláštera se musela zčásti pokrýt z půjček a darů – a to šlo o menší částku, než jakou by stálo přeložení střechy,“ posteskl si Černý.

Kostel svatého Antonína Paduánského v Liberci-Ruprechticích.

Kostel svatého Antonína Paduánského v Liberci-Ruprechticích.

Právě jednolodní novogotický kostel svatého Antonína Paduánského, jenž upoutá především svou 47 metrů vysokou věží, má zajímavou a pohnutou historii. Zrodil se až poté, co obyvatelům tehdy samostatných Ruprechtic sloužil na kopci nad obcí kostelík U Obrázku. Obyvatelé si ale přáli mít kostel blíž.

Díky sbírkám věřících a značnému příspěvku továrníka Josefa Salomona z Kateřinek byl roku 1909 slavnostně položen základní kámen ke stavbě kostela poblíž náměstí, na návrší, zvaném tehdy Hanel. Autory návrhu byli Max Kühn a Heinrich Fanta, kteří navrhli už zmíněný kostelík U Obrázku. Stavba byla vysvěcena 18. září 1910. Mimochodem, původní návrh názvu kostela zněl Jubilejní farní kostel císaře Františka Josefa.

Krušné časy nastaly, jako u mnoha jiných církevních staveb v Sudetech, po druhé světové válce. Tehdy došlo k vysídlení většiny německy mluvících farníků a nově příchozí obyvatelé z českého vnitrozemí k sakrální stavbě neměli vztah.

Muzeu sloužil kostel jako depozitář

V kostele se ještě do roku 1950 pravidelně sloužily mše, ale poté nastal úpadek a jediné, co kostel zachránilo od zkázy, byl fakt, že si jej roku 1960 vypůjčilo liberecké Severočeské muzeum jako depozitář.

Do kostelní lodi tak byla vložena ocelová konstrukce regálů a výtahu, aby se vytvořilo skladiště archiválií. Toto nové využití naštěstí uchránilo objekt od další devastace, díky němu byla totiž zajištěna alespoň základní údržba.
Na využití kostela coby depozitáře zavzpomínal místní patriot, autor kultovní Knihy o Jizerských horách Miloslav Nevrlý, který tehdy v libereckém muzeu pracoval. Pomáhal sem stěhovat všemožnou veteš.

„V paměti mně nejhlouběji utkvěla jedna ze stěhovacích návštěv ruprechtického kostela koncem prosince 1961. Mrzlo a před kostel jsme přijeli otevřeným nákladním autem plným muzejního harampádí. Hned za dveřmi v dnešní kapli stály proti sobě dvě sochy: na jedné straně prezident T. G. Masaryk, snad přivezený z Hodkovic nad Mohelkou. Proti němu čtyřmetrový pískovcový J. V. Stalin, který přečkal od října 1951 deset let v parku před dolními kasárnami a skončil pak nakonec ve stejném skladišti jako prezident Osvoboditel. Byl to tristní pohled na dějiny 20. století. Kostel byl vymrzlý, zpustlý, špinavý, připomínal josefínské doby, kdy císař Josef II. vyháněl mnichy a z klášterů dělal věznice,“ napsal v brožurce vydané v rámci oslav sta let kostela roku 2010.

V roce 1990 převzali správu ruprechtické farnosti františkáni. Z původního vybavení kostela zbyly jenom dřevěný oltář, křtitelnice a jeden ze zvonů. Roku 1992 se vystěhoval archivní depozitář a začala postupná obnova kostela. Po opravě byl kostel 12. června 1994 znovu vysvěcen litoměřickým biskupem Josefem Kouklem a byly zde obnoveny bohoslužby.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Liberec - Brno 2:0, posun na třetí příčku režíroval střelec Pulkrab

Matěj Pulkrab z Liberce slaví svojí branku proti Brnu.

Liberečtí fotbalisté po dvou remízách 2:2 zvítězili. V předehrávce 21. kola první ligy porazili Zbrojovku Brno 2:0. Obě...

KOMENTÁŘ: Královno Viktorie, a nenastal už čas na budíček?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík utíká libereckým obráncům Kerbrovi (vpravo),...

Těžko se divit namlsaným plzeňským fanouškům, že pískali a láteřili. Znovu jich přišlo přes devět tisíc a těšili se,...

Další z rubriky

Škola chce po dětech prázdné talíře. Váží, kolik jídla se nesnědlo

Školní jídelna v ZŠ Jabloňová v Liberci.

V Základní škole Dubá na Českolipsku se rozhodli, že už nebudou plýtvat jídlem. Děti totiž kuchařkám ve školní jídelně...

Lidé musejí znát mé postoje, říká starosta Kravař. Obec šéfuje 27 let

Ctižádostivý sólista, který říká věci na rovinu. Tak se charakterizuje starosta...

Když Vít Vomáčka začal v roce 1991 starostovat v Kravařích, otevíral v Česku první supermarket a z výrobní linky sjel...

VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz