Zubři v Ralsku.

Zubři v Ralsku. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Z Ralska musí pryč nejstarší zubr. Krajní možností je, že ho odstřelí

  • 2
Nejstarší býk musí opustit stádo zubrů evropských v Ralsku, které se rozrostlo z původních pěti zvířat na současných sedmnáct. Krajní možností je, že lesníci samce zastřelí.

„Nejspíše však přemístíme býka z Ralska na jiné území, kde zubři žijí,“ řekl Jan Sotona, mluvčí Vojenských lesů a statků. „Odstřel by muselo schválit ministerstvo životního prostředí.“

Lesníci potřebují nejstaršího býka od stáda dostat ještě letos, poněvadž v něm jinak hrozí příbuzenská plemenitba. Jednoduše řečeno, samec by měl potomky se svými dcerami.

„Kdybychom připustili příbuzenskou plemenitbu, mohla by se snižovat váha zubrů. Byli by také náchylnější k chorobám a agresivnější,“ upozornil odborník Vojenských lesů a statků Miloslav Zikmund.

„Pravděpodobně ze stáda vyřadíme ještě jednoho býka, přímého potomka nejstaršího samce. Odděluje se od ostatních a žije samotářsky.“

V Ralsku jsou zubři od roku 2011. V současné době obývají oplocenou oboru Židlov o rozloze čtyřicet kilometrů čtverečních.

Osud býka konzultují s Poláky

„Příbuzenská plemenitba je údělem všech chovů,“ prohlásil ředitel liberecké zoologické zahrady David Nejedlo. „Musejí se hodně hlídat, aby nedegenerovaly. Někdy bývá lepší starého samce utratit než ho převézt tam, kde by měl k životu špatné podmínky nebo by ohrožoval ostatní zvířata.“

Vojenské lesy a statky konzultují další osud býka s polskými zoology, specializovanými na záchranu zubrů ve volné přírodě. Právě z Polska pochází základ současného stáda zubrů v Ralsku.

V roce 2011 dorazily do Ralska čtyři samice z Bělověžského národního parku. Žily v něm divoce. Samec přicestoval z chovu v Kampinovském národním parku.

„Náš čistokrevný chov bez příbuzenských plemeniteb je pro Poláky důležitý, kdyby u nich začaly zubry ohrožovat choroby,“ prohlásil Zikmund. „Loni se v oboře Židlov narodilo pět zubřích telat - tři kravičky a dva býčci. Jedna z mladých krav však při porodu uhynula.“

Letos se v Ralsku nenarodilo ještě ani jedno tele zubra. „Předpokládáme ale, že by nějaká mohla přibýt,“ dodal Zikmund. „I když v Polsku mají zubři mláďata většinou jen jednou za dva roky.“

Díky obojku mají přehled

Lesníci vidí v Židlově zubry zhruba jednou za týden. Nenaplnily se totiž původní předpoklady, že se impozantní zvířata budou na jaře a v létě zdržovat na volných pastvinách. Tam se objevují hlavně v noci, zatímco ve dne se pohybují po lesích. Pod stromy nacházejí dostatek potravy.

Nejstarší samice dostala loni na krk obojek a lesníci díky němu sledují, kde se stádo nachází. Někdy se však přesune na místo, kde není signál, a tak údaje přijdou třeba až za dva dny.

Vojenské lesy a statky uvažovaly také o chovu zubrů v bývalém vojenském prostoru Doupov, ale od svých plánu upustily. „Přece jen se tam ještě střílí a hluk ze zbraní by zubrům neprospíval,“ konstatoval Zikmund.

Zubr, největší přežvýkavec v Evropě, patří mezi ohrožené živočichy. Na světě se vyskytuje několik tisíc zubrů. Ve volné přírodě již jednou zcela vyhynuli, podařilo se je tam však vrátit. Zubři žijí divoce na Slovensku, v Polsku, Litvě, Bělorusku, Ukrajině nebo v Rusku.