Luž (793 m n. m.) je nejvyšší horou Lužických hor

Luž (793 m n. m.) je nejvyšší horou Lužických hor | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Jen tak pochodovat a rozhlížet se. Pryč z mumraje se vydejte na Luž

  • 2
Nafouklý Bedřichov, přecpaný Harrachov, zahlcená Rokytnice. Liberecký kraj ale nabízí na konci roku i něco jiného než jenom lidská mraveniště v největších zimních střediscích. Pokud si chtějí turisté užít klidu, mohou se vypravit pohodovou cestou na nejvyšší vrchol Lužických hor.

"Kdo potřebuje rychlé občerstvení pro tělo i pro duši, ať zkusí výlet na Luž," říká Petr Pokorný. Současný mluvčí českolipské nemocnice a bývalý redakční kolega v MF DNES se na nejvyšší vrchol Lužických hor (793 metrů nad mořem) vypravil pár dní před Vánoci.

"Číhali jsme se ženou na pěkné počasí, protože z Luže jsou krásné výhledy," podotýká Pokorný. "Šli jsme nahoru dopoledne, kdy slunce svítilo od jihovýchodu. Nejlíp bylo vidět po slunci, zatímco proti němu krajina ležela v oparu. Halil se do něj i Klíč."

Klíč se vypíná ve výšce 760 metrů nad mořem a mezi sedmi lužickými sedmistovkami mu patří čtvrté místo.

"Na Klíč chodí hodně lidí z Nového Boru, který leží pod ním," připomíná Pokorný. "Skrz Luž prochází hranice mezi Českem a Německem, a láká spíš Němce než Čechy. Ve všední den jsme kolem vrcholu potkali jenom pár lidí a všichni nás zdravili německy."

Za rok Luž zdolá asi deset tisíc lidí

Pokorný si před výšlapem na Luž prostudoval wikipedii. "Píše se v ní, že Luž za rok zdolá asi deset tisíc lidí a většina z nich je právě z Německa," uvádí Pokorný.

"Nejblíže k Luži se rozkládá německá vesnice Waltersdorf, na české straně pak Horní Světlá. V osadě Myslivny, kde stojí jen pár chalup, jsme se zastavili v hospodě Lužická bouda. Překvapilo nás, že na takové samotě mají otevřeno každý den. V restauraci sedělo jenom pár německých penzistů a dvě starší české turistky. Dal jsem si knedlíky plněné uzeným masem se zelím. Stály asi devadesát korun a chutnaly dobře."

Výstup na Luž od Horní Světlé není extrémně těžký. Vyasfaltované parkoviště se nachází nedaleko od vrcholu.

"Za auto jsme tam neplatili nic," upozorňuje Pokorný. "Cesta z parkoviště na Luž nám trvala necelou třičtvrtěhodinu. Je pěkná, jenom si na ní člověk musí dávat pozor na kameny i na kořeny. A dost foukalo."

Turistická chata s rozhlednou shořela

Na Luži se kdysi vypínala německá turistická chata s rozhlednou, v roce 1946 však vyhořela poté, co ji pravděpodobně zapálil neznámý žhář. Teď na Luži lidé najdou jen vyhlídkový ochoz a vysílač s anténami. "Pod nimi je v němčině i v češtině varování před padajícími kusy ledu," popisuje Pokorný.

Jeho vycházka na Luž začínala minulý týden mezi zelenožlutými loukami a končila v zasněženém a zmrzlém lese. "Mezi stromy a pak i na Luži jsme viděli až do Žitavy nebo na elektrárenské věže v polském Turově," tvrdí Pokorný.

Pokud turisté mají štěstí na průzračný vzduch, otevřou se před nimi západní Krkonoše, Jizerské hory, Ještěd, České středohoří, Bezděz, Český ráj s Troskami, ale také Českosaské Švýcarsko, Děčínský Sněžník nebo dokonce vzdálené vrcholky Krušných hor.

"Dočetl jsem se, že majitel chaty kdysi na Luži provozoval světelný telegraf. S jeho pomocí posílal vylosovaná čísla sázkové hry Lotynka nelegálně ze Žitavy dál směrem na Prahu," prozrazuje Pokorný. "Bylo to nelegální, a tak skončil ve vězení."

Výstup na Luž doporučuje Pokorný každému, kdo hledá mezi vánočními a novoročními svátky klid. "Jen jsme si tak pochodovali a rozhlíželi se," shrnuje.