Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firma zavezla les v Jizerkách tunami suti, k pokutě se ale nehlásí

  19:21aktualizováno  19:21
Kousek za malebnou obcí Rádlo na Jablonecku, loňskou nejkrásnější vesnicí Libereckého kraje, vybujela během posledních let největší černá skládka suti v Libereckém kraji. Viníka teď stihla pokuta 450 tisíc korun, s vymáháním to ale nebude jednoduché.

Uprostřed lesa v bývalém už zarostlém lomu, nedaleko od mezinárodní cyklostezky Odra-Nisa, se tyčí děsivé hromady stavebního nepořádku. S pískem a hlínou se tu mísí cihly, kameny, eternitové tašky, azbestové komínové cihly, betonové kvádry, z nichž trčí ocelové dráty.

Fotogalerie

Vše rámují vzrostlé stromy a za hromadami vykukuje panorama Ještědu. Tahle scenérie se naskytne těm, kteří se vydají na procházku kolem vesnice Rádlo na Jablonecku.

Podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) má tuhle spoušť na svědomí místní firma FAMACHALA, za což padla pokuta ve výši 450 tisíc korun.

„Je pravomocná. Jsme moc rádi, že se to povedlo, protože dobrat se viníka v tomto případě vůbec nebylo jednoduché,“ popisuje šéfka libereckého oblastního inspektorátu ČIŽP Hana Kolářová.

„Naši lidé ale zastihli na místě auto s odpadem a zjistili, kdo dovolil ho tam navézt,“ upřesňuje Kolářová. „Navíc jsme na místě našli azbest, který je nebezpečný a vyžaduje zvláštní způsob skládkování. To by musel povolit krajský úřad a ten nic takového nepovolil.“

Ilegálních skládek je víc, tahle byla největší

Pracovníci inspekce se o místo začali zajímat loni na základě podnětu jabloneckého magistrátu. Zjistili, že pozemek patří firmě Autodoprava Machala a ta ji pronajala právě firmě FAMACHALA.

„Ilegálních skládek stavebního odpadu vzniká po kraji víc, ale tahle je nepochybně největší,“ říká Kolářová. „Jsou to tisíce tun materiálu na ploše velké jako fotbalové hřiště.“

Roman Machala, který v Rádle provozuje velkou autodopravu a je největším místním podnikatelem, pokutu považuje za nespravedlivou a nemíní ji zaplatit.

„S firmou FAMACHALA nemám nic společného, jednatelem je tam David Luňák, a nejsem ani vlastníkem firmy Autodoprava Machala. Jsem pouhý zaměstnanec, ale jiné firmy,“ tvrdí čtyřiačtyřicetiletý Machala.

Na otázku, proč si tedy daly firmy do názvu právě jeho příjemní, odpovídá: „Mohou se jmenovat, jak chtějí.“ Na internetu má ale pokutovaná firma informace o Autodopravě Machala a v kontaktech je uvedený Roman Machala i jeho mobil.

Podle něj ale inspektoři postupovali protiprávně. „Nebrali v potaz moje námitky, ani to, které firmy stav způsobily, a měli v dokumentech řadu nepřesností. Podám žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu,“ prohlašuje Machala.

„Navíc to je jen dočasná skládka, odpad je určený k recyklaci.“ Podle něj se má v budoucnu v drtičce přeměnit na použitelný stavební materiál.

S drtičkou už byly problémy dříve

Právě s drtičkou, kterou provozoval stejný podnikatel, si užil své starosta Rádla Miroslav Šikola zhruba před čtyřmi lety. „Stála padesát metrů od školy a školky na parcele pozemkového fondu,“ líčí Šikola.

„Stížnosti na hluk, prach a náklaďáky nebraly konce. Bylo velmi těžké ji odtamtud dostat. Nakonec se to povedlo. A teď nevím, co se skládkou v lese.“

Ani potížím s drtičkou není konec. Podnikatel ji přestěhoval kousek od osady Dolní Dobrá Voda na katastr města Rychnova u Jablonce. Problém s ní řeší nyní rychnovský starosta Tomáš Levinský.

„Je na soukromém pozemku. Přes silnici stojí rodinné domky a lidé z nich už napsali petici. Krajský úřad nám potvrdil, že pan Machala nemá na provoz takového zařízení povolení. Problém je ale v tom, že co není povolené, nedá se úřady zakázat,“ posteskl si Levinský. „Zatím hledáme cesty, jak se domoci nápravy stavu.“

Policie by mohla pokutovat jízdu po lesních cestách

O to usiluje i starosta Rádla ohledně černé skládky v lese. Alarmuje úřady i policii.

„Měla by pokutovat auta s odpadem, která na skládku míří. Jedná se totiž o lesní cesty, na které náklaďáky nesmějí,“ líčí Šikola.

Za pokutu od inspekce životního prostředí je rád, pochybuje ale, že něco zmůže. „I když jsou to fakticky firmy pana Machaly a jsou vzájemně propojené, oficiálně v nich nefiguruje, a je těžké tenhle právní propletenec postihnout. Navíc firma, která dostala pokutu, ručí jen majetkem do dvou set tisíc, takže exekuce moc nepomůže. Mám obavu, že to tu bude ležet deset let, a pak to bude muset odstranit stát, stejně jako ilegálně dovezený německý odpad v Bulovce na Frýdlantsku,“ míní.

Podle Hany Kolářové ale šance je. „Pokuta je pravomocná, vymáhat ji budou celníci. Pokud na výzvy k zaplacení nebude reagovat, mohou přikročit i k exekuci a obstavení majetku. Po firmách, o nichž víme, že suť na skládku dovezly, můžeme požadovat, aby ji odklidily“ doplňuje Kolářová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Terminál Fügnerova se topí v nedopalcích, pomoci můžou speciální vysavače

Fügnerova ulice je zamořena nedopalky.

Vajglová. Špačková. Nedopalková. Všechna tato jména by se hodila víc pro ulici, jež je v Liberci hlavním dopravním...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!
Vhodná alternativa mateřského mléka existuje!

To, že je kojení přínosné pro dítě i pro matku, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska, je všeobecně známé. Kojení dětí je proto doporučováno až do šesti měsíců jejich věku. Bohužel však méně něž 17 % žen ve Velké Británii dokáže po celou tuto dobu pouze kojit, aniž by muselo dítě přikrmovat. A právě v těchto situacích je nutné najít adekvátní alternativu.

Najdete na iDNES.cz