Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na operaci se teď načekáte. Nemocnice v kraji přišly o stovky milionů

  8:18aktualizováno  8:18
O stovky milionů korun méně než loni budou mít letos nemocnice v Libereckém kraji. Pacienti si déle počkají na operace, což postihne třeba lidi s bolestmi zad. Nemocnice omezí drahou léčbu a nákladná vyšetření.

Například liberecká nemocnice od pojišťoven obdrží o skoro 98 milionů korun méně než loni.(ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zdravotní pojišťovny pošlou méně peněz do České Lípy. Ta přijde až o čtyřicet milionů korun, Turnov zhruba o dvacet pět milionů, Jilemnice asi o deset. Příjmy klesly i v Jablonci, Semilech, Frýdlantu a Tanvaldu.

"Situace je kritická a dlouhodobě neudržitelná," řekla náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Zuzana Kocumová. "Věříme, že utažené kohouty se podaří uvolnit. Jinak by nemocnice musely omezovat péči a chyběly by jim peníze na obnovu techniky, přístrojů i na rekonstrukce budov."

Příjmy nemocnic prudce snížila nová úhradová vyhláška, přijatá pro letošní rok ministerstvem zdravotnictví. "Je to zvěrstvo," řekl o ní ředitel turnovské městské nemocnice a krajský zastupitel Tomáš Sláma (ODS).

"Úspory ve zdravotnictví se společnosti nevyplatí. Šetřit by se mělo jinde. Třeba na předražených armádních zakázkách nebo ve přebujelém státním administrativním systému. Peníze pro zdravotnictví by přineslo i sloučení zdravotních pojišťoven."

Nemocnice přišly hlavně o peníze z Všeobecné zdravotní pojišťovny. Liberecká nemocnice od ní obdrží o skoro 98 milionů korun méně než loni. "Dalších dvacet milionů korun nám ubere zvýšení daně z přidané hodnoty," uvedl generální ředitel Jiří Veselka.

Ředitel se obává žalob od pacientů

Podle něj nemocnice sníží v roce 2013 počet operací o tři sta až pět set. Loni jich udělala okolo patnácti tisíc. Navzdory úsporným opatřením však lékaři neodmítnou nikoho, komu půjde o život.

"Nedokladnou péči poskytneme všem," prohlásil lékařský ředitel Jan Mečl. "Mohou nám ale dojít peníze na drahou biologickou léčbu nádorových onemocnění a pacienty pošleme do zdravotní pojišťovny, aby pro něj vybrala jinou nemocnici."

Veselka očekává, že se zdravotní pojišťovny stanou terčem žalob pacientů, na něž nezůstanou nemocnicím peníze. Již loni se v liberecké nemocnici čekalo dlouho na operace cév.

Kvůli nižším úhradám od zdravotních pojišťoven se pacienti letos dostanou do rukou chirurgů ještě o několik měsíců později. Problémy s cévami postihují především kuřáky, zužují se jim a ucpávají.

Ještě větší potíže nastanou letos v druhé největší nemocnici v Libereckém kraji - v České Lípě. "K velkým úsporám jsme sáhli už loni a letos není kam ustupovat," upozornil mluvčí českolipské nemocnice Petr Pokorný.

Náměstkyně hejtmana: Nemocnice padnout nenecháme

"Dostali jsme se do bizarní situace. Nechceme šetřit na péči o pacienty a jejich počet neklesá. Rostou však naše náklady za energii. Přesto dostáváme od zdravotních pojišťoven stále méně peněz a navzdory úsporám končíme ve ztrátě."

Českolipská i liberecká nemocnice patří Libereckému kraji. Jeho příjmy však klesají a nestačí mu na to, aby pokryly nemocnicím výpadek plateb od zdravotních pojišťoven. Českolipská hospodařila loni se ztrátou dvanáct milionů korun, liberecká vytvořila zisk pět až deset milionů korun.

"Naše nemocnice padnout nenecháme," konstatovala Kocumová. Liberecká slouží ve svých specializovaných centrech celému kraji, kde žije 440 tisíc lidí. Českolipská zajišťuje péči pro oblast se zhruba 110 tisíci obyvatel.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Na Ještědu vznikne památník osmičkových roků. Bude ale neviditelný

Ještěd

Na Ještědu vznikne letos v září památník k osmičkovým výročím - 1918, 1938, 1948 a 1968. Nevytvoří ho však ze žuly,...

V galerii se zpívá jako v bazénu. Liberec hledá lepší koncertní síň

Kostel Máří Magdalény v Liberci

Už řadu let upozorňují pěvecké spolky z Liberce i hudební profesionálové na to, že stotisícovému městu chybí kvalitní...

Kopec, který je děravý jak ementál. Jeskyně lákají takřka půl století

Bozkovské dolomitové jeskyně lákají do svých chodeb návštěvníky už téměř půl...

Bozkovské dolomitové jeskyně svou miliony let vytvářenou krásou lákají lidi do svých chodeb už téměř půl století. První...

Najdete na iDNES.cz