Ve vylepšeném onkocentru se například zvětšily čekárny a vyšetřovny. Přibylo...

Ve vylepšeném onkocentru se například zvětšily čekárny a vyšetřovny. Přibylo lůžek, kde se pacientům podává chemoterapie (na snímku jedno z nových lůžek na ambulanci centra). | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Lidem s rakovinou je v novém libereckém onkocentru mnohem příjemněji

  • 4
Vyčerpávající provizorium skončilo pro pacienty s rakovinou a lékaře, kteří zachraňují jejich životy. Liberecká krajská nemocnice má za sebou deset měsíců dlouhou modernizaci onkologického centra. Nemocným začaly sloužit nové ambulance pro klinickou a radiační onkologii.

„V posledních deseti letech jsme pracovali v podmínkách na hranici únosnosti,“ řekl přednosta onkologie Jiří Bartoš. „Rekonstrukce centra se dělala za plného provozu, ale nemuseli jsme odmítat žádné pacienty.“

Liberecké onkocentrum je jediným v kraji. „Ročně přibývá zhruba sedmnáct set až osmnáct set pacientů se zhoubnými nádory,“ uvedl Bartoš. „Díky moderní medicíně se věk prodlužuje, a tak se zhoubných nádorů může dočkat více lidí než v minulosti.“

Největší skok zaznamenalo onkocentrum v letech 2010 a 2011, kdy počet nemocných vzrostl o pětinu. Mezi ženami převažují pacientky s karcinomem prsu, muže postihuje především rakovina prostaty, tlustého střeva a plic.

Modernizace onkocentra, spojená s přístavbou, vyšla na bezmála čtyřicet milionů korun. Nemocnice je zaplatila ze svých peněz, přičemž její ředitel Luděk Nečesaný prohlásil, že se nachází ve vynikající ekonomické kondici.

„Během rekonstrukce jsme tady měli polovojenské podmínky,“ upozornil Bartoš. „Lékaři vyšetřovali pacienty na sesternách a pracovali ve vyšším tempu. Ale lidé zvenčí nic nepoznali.“

Podle Nečesaného přinesla modernizace onkologického centra léčeným lidem mnohem větší komfort. Dříve se třeba dva lékaři bavili se dvěma pacienty v jedné malé místnosti. Přitom s nimi probírali vážné a hodně soukromé zdravotní problémy.

Zvětšily se čekárny a ošetřovny, přibylo lůžek

Ve vylepšeném onkocentru se zvětšily čekárny a vyšetřovny. Přibylo lůžek, kde se pacientům podává chemoterapie. Jejich počet stoupl z osmi na patnáct.

„Ve srovnání se starými postelemi jsou nová lůžka luxusní,“ konstatovala vrchní sestra na onkocentru Dana Hrstková. „Při chemoterapii se na nich teď mohou pacienti klidně a pohodlně vyspat.“

Modernizace onkologie proběhla díky pomoci jiných oddělení. S onkologií byla solidární především chirurgie.

Nemocnice se na onkocentru pustila také do rekonstrukce lůžkového oddělení. Otevře ho v dubnu. V současné době se rakovina léčí především tak, že většina nemocných přichází do ambulancí a jen malé procento z nich musí lékaři hospitalizovat.