Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do liberecké nemocnice s karimatkou? Lůžek pro pacienty je tu málo

  16:00aktualizováno  16:00
Potřebuje Liberec novou či zásadně rozšířenou nemocnici? Lékaři na příkladu kardiologie, které chybí lůžka pro pacienty, místo pro nové přístroje i operační sály, dokládají, že podle nich ano. O potížích, s nimiž se kardiologie potýká, vypovídá rozhovor dvou pacientů.

„Máme tak málo lůžek, že jakýkoliv infarkt i jiný náhlý případ nám může nabourat přijímání objednaných pacientů,“ říká primář kardiocentra z Krajské nemocnice v Liberci Rostislav Polášek. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"V tramvaji ho vyslechla náhodou naše zdravotní sestra," podotýká přednosta kardiocentra Rostislav Polášek. "Jeden muž říkal - Jdu si lehnout na kardiologii, pozvali mě tam na devět ráno. Druhý muž mu odpověděl, aby si s sebou vzal raději karimatku, poněvadž postel může dostat taky v sedm hodin večer, nebo vůbec. Bohužel si nevymýšlel. Máme totiž tak málo lůžek, že jakýkoliv infarkt i jiný náhlý případ nám může nabourat přijímání objednaných pacientů."

Liberecký kraj vytvořil nedávno skupinu expertů, s jejichž pomocí chce vyvést libereckou nemocnice z krize.

Odborníci mu doporučí, jestli začít stavět úplně novou nemocnici, nebo se pustit do rekonstrukce staré.

"Půjde o rozhodnutí na dalších padesát let. Bojím se jen, aby všechno neskončilo výstavbou jednoho pavilonu," dodává Polášek. "Nová nemocnice by byla komfortnější pro pacienty i pro nás. Rekonstrukce by ze současné nemocnice udělala staveniště. Ale třeba architekti a další odborníci najdou cestu, jak celkovou modernizaci nemocnice zvládnout bez větších problémů."

Polášek nechce, aby se v nemocnici jen hasily nejhorší "požáry". "Všechna provizoria jsou špatným a drahým paskvilem," upozorňuje. "Příkladem je třeba nový heliport, i když jsem pro něj zvednul ruku. Bez něj by nám totiž zrušili specializované obory. Podobných problémů bychom v nemocnici našli za poslední roky víc."

Kardiocentrum se v současné nemocnici nemůže rozvíjet. "Chtěli jsme se rozšířit o kardiochirurgii, kde bychom dělali velké operace," uvádí Polášek. "Potřebovali bychom ovšem nový operační sál a patnáct až dvacet nových lůžek. Abychom získali prostor, museli bychom omezit chirurgické oddělení, což nejde. A tak ročně posíláme na velké operace do Prahy a Hradce Králové šest set pacientů."

Liberecká kardiologie využívá tři operační sály, potřebovala by však ještě jeden. "Při některých zákrocích je sál obsazený třeba i pět hodin," poznamenává Polášek. "Když jsme dělali třetí operační sál, museli jsme vystěhovat dva pokoje. Už se nám ale nevrátily a přišli jsme o pět z padesáti tří lůžek."

Těsno je také na onkologii, není tam místo na přístroje

Nedostatek místa netrápí pouze kardiologii. "Nemocnice má dva počítačové tomografy, potřebovala by však tři. Místo jedné magnetické rezonance by potřebovala dvě," vysvětluje Polášek. "Volný prostor pro ně však schází. Obrovské potíže s umístěním přístrojů jsou hlavně na onkologii."

Nová nemocnice by odhadem vyšla na tři až čtyři miliardy korun. Starosta Semil Jan Farský se obává, aby se nestala nebezpečím pro nemocnice v menších městech.

"Není to tak," prohlašuje Polášek. "My se zaměřujeme na speciální péči, což přináší prospěch všem nemocnicím v Libereckém kraji."

Nejbližší nemocnice od Liberce se nachází v Jablonci nad Nisou. "Současná liberecká nemocnice nemá kam růst," souhlasí s Poláškem jablonecký ředitel Vít Němeček. "Nová nemocnice by nás neohrozila."

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Další z rubriky

Lidem vadí kouř a zápach z továrny. Nic neporušujeme, tvrdí její šéf

Jednatel firmy Likto René Chrastecký se brání výtkám, že provoz škodí životnímu...

Lidé peticí bojují proti provozu liberecké firmy Likto. Stěžují si na zápach a kouř. Firma to však odmítá.

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Najdete na iDNES.cz