Matky v liberecké porodnici mohou využívat i nové moderní přístroje.

Matky v liberecké porodnici mohou využívat i nové moderní přístroje. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberecká porodnice je modernější. Dítě bude u matky ihned po operaci

  • 0
Liberecká porodnice zavádí novinku. Ženám po císařském řezu umožní, aby byly hned po operaci v jednom pokoji se svým dítětem. Doposud musely celý den po výkonu ležet na jednotce intenzivní péče, kde s nimi dítě být nemohlo.

„Dosud měly maminky kontakt s dítětem bezprostředně po porodu, ale potom až po čtyřiadvaceti hodinách, kdy musely ležet na JIP. To ale není na stejném patře jako porodnice. Takže ten další kontakt se tak přerušil. Nyní mohou sestry přivézt dítě ihned, když se na to bude maminka cítit a když tu péči o něj zvládne, a nemusí čekat až do druhého dne,“ vysvětlila Ivana Bydžovská, vedoucí lékařka porodnice.

Na pokoji budou dvě lůžka. „Zatím zaškolujeme personál, takže v provozu bude až od ledna příštího roku,“ doplnila lékařka.

V loňském roce proběhlo v liberecké nemocnici 1430 porodů, letos jich bude zřejmě o sto více.

Denně to vychází na čtyři až pět porodů. Císařský řez tu provádějí v méně než dvaceti procentech případů.

„Celorepublikový průměr je kolem 26 procent císařských řezů a nám se to daří snižovat každým rokem. Ideálních je tak patnáct procent. O tom, zda tento zákrok maminka podstoupí, rozhoduje porodník. Na přání v naší republice císařský řez provádět nelze. Navíc s sebou přináší celou řadu rizik. I když je to dopředu plánovaný zákrok, přesto je riziko komplikací šestkrát vyšší, než u spontánního porodu,“ vysvětlila Bydžovská.

Porodnická část oddělení prošla v letošním roce nákladnou rekonstrukcí. Na jaře tu zmodernizovali ambulance, nyní i lůžkové oddělení.

Sice jedno lůžko z původních čtyřiadvaceti ubylo, zato přibyl nadstandardní pokoj a dva třílůžkové pokoje se změnily ve dvoulůžkové s vlastním sociálním zařízením. „Vyšlo nás to na více než milion korun,“ podotkl ředitel nemocnice Luděk Nečesaný.

Nové přístroje za tři a půl milionu

Za dalších zhruba tři a půl milionu korun pořídila porodnice i nové přístroje. Novinkou je pět kardiotografů a několik centrálních monitorů. Na nich mohou zdravotníci sledovat záznamy ze všech přístrojů najednou.

„Je to velký pokrok. Jde o přístroj, který sleduje srdeční činnost miminka a zároveň děložní činnost maminky za porodu, používá se jak před porodem, tak během porodu,“ upozornila vrchní sestra oddělení Zuzana Paukertová.

Kardiotografy jsou zapojeny do počítačové sítě a mají centrální monitorovací stanice na několika místech. Jedna je u primáře, jedna u vedoucí lékařky, další na ambulanci, na sesterně a na porodním sále.

„Dříve, když se asistentkám něco nezdálo, zavolaly lékaře. Teď už nemusejí nikoho volat, protože na jednom monitoru uvidí lékař všechno,“ dodala vrchní sestra.

Pavilon pro matku a dítě v liberecké nemocnici patří k nejmodernějším v areálu. Budova z roku 1927 byla v minulosti kompletně opravena za téměř 280 milionů korun, rekonstrukce skončila v roce 2002.