Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberecká nemocnice odvrací svůj úpadek. Bude to stát miliardu a půl

  12:14aktualizováno  12:14
Za tři roky by se mohl začít stavět nový pavilon v liberecké nemocnici. Přijít má na téměř jeden a půl miliardy korun. Budova Centrálního urgentního příjmu bude první etapou celkové přestavby areálu nemocnice na Husově třídě.

Moderní budovu liberecká nemocnice nutně potřebuje, jinak jí hrozí vážné potíže. Na snímku ředitel Luděk Nečesaný. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

O její další budoucnosti rozhodovali liberečtí i turnovští zastupitelé. Zatím schválili jen časový plán, kde se počítá s výběrem návrhu, jak bude nový pavilon vypadat, i se stavebním povolením. Debata o tom, kdo výstavbu zaplatí ale ještě politiky čeká a předpokládá se, že bude bouřlivá.

„Zatím ještě nevíme, jak bude pavilon vypadat, architektonickou soutěž chceme vyhlásit ještě do konce letošního roku,“ upozornil Lukáš Černý, projektový manažer liberecké nemocnice.

Moderní budovu nemocnice nutně potřebuje.

„Pokud se nezačne něco zásadního během příštích let dělat, přestane nemocnice splňovat požadavky na moderní medicínu, na nároky ministerstva zdravotnictví i Evropské unie. Budou nám odcházet specialisté, rozpadnou se špičkové týmy. A pokud tu skončí například traumacentrum, pak nejbližší je v Ústí nad Labem, Hradci Králové či v Praze. S těžkými úrazy se pak budou muset převážet lidé tam,“ prohlásil lékařský ředitel Richard Lukáš.

Nemocnice má více než pětatřicet budov, a to jak uvnitř, tak i mimo svůj areál. Jejich průměrné stáří je sedmdesát let. Čtrnáct budov je starší než sto let, nejmladší z nich, lékárně, je jedenatřicet let.

Nejdůležitějším krokem v přestavbě nemocnice je vybudování centrálního urgentního příjmu. Ten má stát v Kristiánově ulici, tedy na místě staré interny. Ustoupit by musely i budova autoservisu s myčkou a dva domky, kde sídlí administrativní část nemocnice.

Namísto nich by vyrostl šestipodlažní pavilon s centrálním příjmem, který nemocnice zatím nemá. Své místo tu najdou centrální operační sály a laboratoře. Ty by tak konečně mohly být na jednom místě a ne rozprostřené po celém areálu.

Přemístí se sem i oddělení ARO, JIP, traumacentrum, neurologie, iktová jednotka a transfuzní stanice, která dnes sídlí mimo areál.

Výstavbu by měli hradit akcionáři v čele s krajem

Podle lékařů se nemocnice už nemá kam rozrůstat a přestavbou tak alespoň získá moderní pavilon, který nutně potřebuje.

Otázkou ale je, zda budou politici chtít přestavbu platit. Financování je rozdělené mezi akcionáře. Šéf nemocnice Luděk Nečesaný předpokládá, že splácení úvěru by ročně vyšlo při úrokové sazbě dvě procenta na zhruba 79 milionů korun.

Největší díl připadá na nejsilnějšího akcionáře - Liberecký kraj, který by měl po dobu dvaceti let splácet padesát milionů korun ročně. Město Liberec, které vlastní téměř šestnáct procent akcií, by muselo ze svého rozpočtu ročně vydat přes deset milionů korun, samotná nemocnice dvacet milionů a poslední část připadá na město Turnov. To vlastní deset procent akcií a ročně by tak muselo investovat téměř sedm milionů korun.

Podle Luďka Nečesaného, ředitele liberecké nemocnice, by ale peníze z turnovského rozpočtu šly zřejmě do tamní Panochovy nemocnice.

„Harmonogram plánované přestavby jsme podpořili, ovšem otázkou pro nás zůstává, jak se budeme podílet na spolufinancování. Tam je určitě prostor pro změny a pro debatu, která nás čeká na zastupitelstvu příští měsíc,“ upozornil Tomáš Hocke, starosta Turnova.

Některým libereckým politikům se také nelíbí, že nemocnice řeší pouze první etapu přestavby, modernizaci ale potřebují i ostatní budovy.

„Zavážeme se tady na dvacet let, že budeme splácet ročně deset milionů a co když během té doby zjistíme, že potřebujeme další peníze na další výstavbu. To pak zatížíme rozpočet mnohem více,“ zmínil náměstek primátora Tomáš Kysela.

Podle Nečesaného bude architektonický návrh připravován na celý areál, aby se zjistilo, do jakých budov je ještě třeba investovat. „Výstavbu druhé etapy ale nemáme ještě naplánovanou, na ni nemáme finanční krytí,“ zdůraznil Nečesaný.

Původně se počítalo i s výstavbou úplně nové nemocnice na zelené louce. Uvažovalo se o areálu bývalé Textilany či o volných pozemcích v Ostašově. Jenže taková investice by představovala pro nemocnici neúměrné zadlužení.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

O volby není zájem, obce zachraňují hasiči i sokolové

Ilustrační snímek

Nebýt dobrovolných hasičů, mohou v řadě obcí Libereckého kraje na komunální volby zapomenout. Neměl by totiž kdo...

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Najdete na iDNES.cz