Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberecká nemocnice odvrací svůj úpadek. Bude to stát miliardu a půl

  12:14aktualizováno  12:14
Za tři roky by se mohl začít stavět nový pavilon v liberecké nemocnici. Přijít má na téměř jeden a půl miliardy korun. Budova Centrálního urgentního příjmu bude první etapou celkové přestavby areálu nemocnice na Husově třídě.

Moderní budovu liberecká nemocnice nutně potřebuje, jinak jí hrozí vážné potíže. Na snímku ředitel Luděk Nečesaný. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

O její další budoucnosti rozhodovali liberečtí i turnovští zastupitelé. Zatím schválili jen časový plán, kde se počítá s výběrem návrhu, jak bude nový pavilon vypadat, i se stavebním povolením. Debata o tom, kdo výstavbu zaplatí ale ještě politiky čeká a předpokládá se, že bude bouřlivá.

„Zatím ještě nevíme, jak bude pavilon vypadat, architektonickou soutěž chceme vyhlásit ještě do konce letošního roku,“ upozornil Lukáš Černý, projektový manažer liberecké nemocnice.

Moderní budovu nemocnice nutně potřebuje.

„Pokud se nezačne něco zásadního během příštích let dělat, přestane nemocnice splňovat požadavky na moderní medicínu, na nároky ministerstva zdravotnictví i Evropské unie. Budou nám odcházet specialisté, rozpadnou se špičkové týmy. A pokud tu skončí například traumacentrum, pak nejbližší je v Ústí nad Labem, Hradci Králové či v Praze. S těžkými úrazy se pak budou muset převážet lidé tam,“ prohlásil lékařský ředitel Richard Lukáš.

Nemocnice má více než pětatřicet budov, a to jak uvnitř, tak i mimo svůj areál. Jejich průměrné stáří je sedmdesát let. Čtrnáct budov je starší než sto let, nejmladší z nich, lékárně, je jedenatřicet let.

Nejdůležitějším krokem v přestavbě nemocnice je vybudování centrálního urgentního příjmu. Ten má stát v Kristiánově ulici, tedy na místě staré interny. Ustoupit by musely i budova autoservisu s myčkou a dva domky, kde sídlí administrativní část nemocnice.

Namísto nich by vyrostl šestipodlažní pavilon s centrálním příjmem, který nemocnice zatím nemá. Své místo tu najdou centrální operační sály a laboratoře. Ty by tak konečně mohly být na jednom místě a ne rozprostřené po celém areálu.

Přemístí se sem i oddělení ARO, JIP, traumacentrum, neurologie, iktová jednotka a transfuzní stanice, která dnes sídlí mimo areál.

Výstavbu by měli hradit akcionáři v čele s krajem

Podle lékařů se nemocnice už nemá kam rozrůstat a přestavbou tak alespoň získá moderní pavilon, který nutně potřebuje.

Otázkou ale je, zda budou politici chtít přestavbu platit. Financování je rozdělené mezi akcionáře. Šéf nemocnice Luděk Nečesaný předpokládá, že splácení úvěru by ročně vyšlo při úrokové sazbě dvě procenta na zhruba 79 milionů korun.

Největší díl připadá na nejsilnějšího akcionáře - Liberecký kraj, který by měl po dobu dvaceti let splácet padesát milionů korun ročně. Město Liberec, které vlastní téměř šestnáct procent akcií, by muselo ze svého rozpočtu ročně vydat přes deset milionů korun, samotná nemocnice dvacet milionů a poslední část připadá na město Turnov. To vlastní deset procent akcií a ročně by tak muselo investovat téměř sedm milionů korun.

Podle Luďka Nečesaného, ředitele liberecké nemocnice, by ale peníze z turnovského rozpočtu šly zřejmě do tamní Panochovy nemocnice.

„Harmonogram plánované přestavby jsme podpořili, ovšem otázkou pro nás zůstává, jak se budeme podílet na spolufinancování. Tam je určitě prostor pro změny a pro debatu, která nás čeká na zastupitelstvu příští měsíc,“ upozornil Tomáš Hocke, starosta Turnova.

Některým libereckým politikům se také nelíbí, že nemocnice řeší pouze první etapu přestavby, modernizaci ale potřebují i ostatní budovy.

„Zavážeme se tady na dvacet let, že budeme splácet ročně deset milionů a co když během té doby zjistíme, že potřebujeme další peníze na další výstavbu. To pak zatížíme rozpočet mnohem více,“ zmínil náměstek primátora Tomáš Kysela.

Podle Nečesaného bude architektonický návrh připravován na celý areál, aby se zjistilo, do jakých budov je ještě třeba investovat. „Výstavbu druhé etapy ale nemáme ještě naplánovanou, na ni nemáme finanční krytí,“ zdůraznil Nečesaný.

Původně se počítalo i s výstavbou úplně nové nemocnice na zelené louce. Uvažovalo se o areálu bývalé Textilany či o volných pozemcích v Ostašově. Jenže taková investice by představovala pro nemocnici neúměrné zadlužení.
Nejčtenější

Liberec - Slavia 0:0, jen tyč, hostům klesly naděje na obhajobu titulu

Slávista Miroslav Stoch se divý verdiktu sudího Radka Příhody v utkání v...

Ne, kdepak. Slávističtí fotbalisté šlágr 25. kola v Liberci vítězně nezvládli a jejich naděje na obhajobu titulu se po...

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Návrat domů zhořkl. Je to pro nás komplikace, řekl Trpišovský po remíze

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský hledí na zápas s Libercem.

Zpět na místě činu. Jindřich Trpišovský, kouč fotbalové Slavie, v neděli poprvé vedl svůj tým proti Liberci, bývalému...

Další z rubriky

Kaplanka nechala vězně nahlížet do spisů, u soudu dostala podmínku

Obžalovaná Renata Wachová stanula před soudem za to, že vězni nosila léky i...

Liberecký soud potrestal podmínkou bývalou kaplanku Vazební věznice v Liberci Renatu Wachovou za to, že nechávala vězně...

Cyklista nepřežil na Jablonecku pád do příkopu. Možná ho srazilo auto

(Ilustrační snímek)

Cyklista zemřel v sobotu večer ve Smržovce na Jablonecku. V příkopu u místní silnice jej v devět hodin večer našla...

Policie obvinila devět lidí z libereckého dopravního podniku z korupce

Autobusy značky Iveco Crossway již cestující z některých linek znají. Jde o...

V kauze libereckého dopravního podniku, ve kterém provedla ve čtvrtek Národní centrály proti organizovanému zločinu...

Najdete na iDNES.cz