Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice v České Lípě získala dotaci snů, 160 milionů půjde na přístroje

  13:00aktualizováno  13:00
Štěstěna se usmála na českolipskou nemocnici. V takzvaném Integrovaném operačním programu získala dotaci 160 milionů korun na šestici projektů. Peníze pomohou s novým přístrojovým i ostatním vybavením na většině oddělení nemocnice.

V posledních čtyřech letech získala nemocnice dotace v částce přesahující 300 milionů, za něž například zateplila celý plášť. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Celých 85 procent nákladů zaplatí dotace, zbylých 15 procent pokryje sama nemocnice a Liberecký kraj jako vlastník. Největší a nejdůležitější položkou, kterou teď může nemocnice pořídit, je magnetická rezonance.

„Doposud jsme ji neměli, lidé jezdili do Liberce, přitom magnetická rezonance má v naší nemocnici nezastupitelné opodstatnění,“ komentuje generální ředitel špitálu Jaroslav Kratochvíl. Náklady na pořízení přístroje jsou 36 milionů korun.

Z peněz se dále nákladem 20 milionů korun kompletně vymění všech 350 lůžek za modernější. Dále nastane modernizace vybavení intenzivní péče, která v České Lípě obsáhne zejména ARO, Neurologické oddělení, Dětské oddělení, internu a chirurgii.

„Na tato oddělení budou umístěny zcela nové přístroje, případně dojde k obměně stávajících za nové, moderní. Pacientům budou sloužit nové monitorovací systémy životních funkcí, monitory pro dospávací pokoje, defibrilátory, infuzní pumpy, dále zde bude sloužit zcela nový anesteziologický přístroj, na pediatrii monitorovací systémy vitálních funkcí, zahřívací systémy nebo ventilátory. Náklady na celý tento projekt činí téměř 36 milionů,“ vypočetla mluvčí českolipské nemocnice Kateřina Amrichová.

Nemocnice bude mít i nový rentgen

Výčet novinek tím zdaleka nekončí. Českolipská nemocnice bude nově diagnostikovat a léčit pacienty skiagrafickým rentgenovým přístrojem s přímou digitalizací, ultrazvukovým diagnostickým přístrojem nebo bude mít k dispozici mobilní rentgenový systém.

Dotace umožní vyměnit stávající operační přístroje za modernější. Nově budou lékaři používat moderní operační stoly, dále například dvouramennou operační lampu, sadu laparoskopických nástrojů, cystoskop včetně optik, plazmový sterilizátor, motorový mikro systém pro traumatologickou operativu, hysteoskop a mnoho dalších.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Modernizace se dočká i laboratorní technika na Hematologicko-transfuzním oddělení, na Oddělení klinických laboratoří, Plicním oddělení a na patologii. Zde dojde zejména k obměně stávajícího přístrojového vybavení. Oddělení budou pracovat s novými mikroskopy, centrifugou, stereomikroskopem nebo spirometrem.

„Všechny projekty jsou připraveny k realizaci od podzimu 2016 do konce roku 2018,“ shrnul ředitel nemocnice Jaroslav Kratochvíl.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Najdete na iDNES.cz