Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pomníček policistů v roce 2013: ubitý bezdomovec na rumišti v Liberci

  16:27aktualizováno  16:27
Osmička je osudové číslo pro kriminalisty v Libereckém kraji. Právě tolik lidí se stalo v posledních čtyřech letech každoročně obětí vražedného útoku. Z loňska jim ale z osmi případů zůstala jediná neobjasněná vražda - ubitý bezdomovec na navážce v Zeleném Údolí.
Liberecká policie stále hledá vraha čtyřiasedmdesátiletého bezdomovce(ilustrační foto).

Liberecká policie stále hledá vraha čtyřiasedmdesátiletého bezdomovce(ilustrační foto). | foto: Jan Vraný

V hrůzu se proměnila poklidná procházka kluků kolem libereckého sídliště Zelené Údolí v pátek 17. května 2013.

Venčili psa a pustili ho z vodítka v místech, kde nedávno dělnici postavili novou silnici. Kolem vznikla umělá stráň z vyvezené hlíny a jílu. Z ní tu a tam čouhaly kusy balvanů a právě k jednomu z nich se pes rozběhl. Jak se ale ukázalo, nešlo o kámen, ale o kus lidských zad.

Rád se dával s lidmi do řeči

Vyděšené děti zavolaly na tísňovou linku. Policie zjistila, že bezvládné tělo patří čtyřiasedmdesátiletému bezdomovci, muži, který po Liberci, vybíral popelnice a do sběrny vozil šrot, rád se pustil s každým do řeči a nikomu neublížil.

Jeho smrt je jedinou loňskou nevyřešenou vraždou z osmi, které policisté v Libereckém kraji vyšetřovali.

"Trápí nás to, ale nemůžeme se hnout z místa," říká krajský šéf Služby kriminální policie a vyšetřování Ondřej Musil.

Svědci se nepřihlásili

Nepomohla ani výzva, aby se přihlásili svědci, kteří ho v době, kdy k hrůznému činu došlo, viděli. Kriminalisté mají tři verze.

"Jedna z nich je, že to byl nějaký jeho přítel a dovedl ho tam. Což je ale s podivem, vzhledem k brutalitě, s jakou byla vražda provedená. Mohlo jít i o náhodné setkání, protože to byl člověk komunikativní a bavil se s neznámými lidmi," vysvětluje Musil.

Vraždy v Libereckém kraji v roce 2013

Osm případů, z nichž kriminalisté objasnili šest, jeden odložili

1) Únor - Česká Lípa: Žena, 26 let. Matka podřízla v rodinném domku ve čtvrti Svárov svou čtyřletou dceru. Trestu unikne, byla pod vlivem drog.

2) Květen - Česká Lípa: Muž, 36 let. Ubil kladivem sedmapadesátiletou ženu, které pomáhal na zahradě. Doznal se. Hrozilo mu doživotí, protože už jednou vraždil. Soud ale nebude - muž se v cele oběsil.

3) Květen - Liberec: V Zeleném Údolí na hromadě sutin našly děti tělo čtyřiasedmdesátiletého bezdomovce. Vyšetřování uvázlo na mrtvém bodě.

4) Červenec - Česká Lípa: Muž, 20 let. Na hřbitově napadal svého známého v hádce nožem kvůli pětistovce. Na soud čeká.

5) Liberec:  Žena, 33 let. Je podezřelá z přípravy vraždy. Tu si po telefonu měla objednat u svého známého. Obětí se měla stát přítelkyně jejího exmilence. Skutek se nestal. Policisté věc odložili.

6) Říjen -  Desná v Jizerských horách: Muž, 38 let. Napadl v hádce nožem svého známého v bytě poté, co spolu celý den popíjeli alkohol. Muž přežil.

7)  Listopad - Liberec: Jaroslav Barták, 55 let. Lékař, odsouzený na 14 let za sexuální násilí na svých asistentkách plánoval z liberecké věznice vraždu tří lidí. Mezi nimi měl být bývalý šéf vojenské tajné služby Andor Šándor a advokát Oldřich Choděra. Případ policie vyšetřuje.

8) Prosinec - Liberec: Muž 34 let. Měl si objednat smrt svého šéfa. Najatý muž ale budoucí oběti plán prozradil. Oba se obrátili na policii.

Podle něj je policistům divné, že na sobě nic neměl. "To nás zavádí k teorii, že to mohli být i extrémisté, kteří si i takto v minulosti na bezdomovcích dokazovali svoje hrdinství," uvažuje Musil.

Policisté pátrali mezi lidmi z ulice. Marně. Smrt muže zůstává stále záhadou.

Rukou vrahů zahynuli vloni čtyři lidé, mezi nimi i čtyřletá dívka z České Lípy. Tu podřezala vlastní matka. Vyšetřování ukázalo, že byla dlouhodobě na drogách a ve chvíli vraždy nevěděla, co dělá. Trestu unikne, ale skončila na protidrogovém léčení.

K soudu nedojde ani další vražda z České Lípy. Sedmapadesátiletou ženu vloni v květnu umlátil kladivem pětatřicetiletý muž, který jí pomáhal na zahradě. Přiznal se, ale když padla obžaloba, v cele se oběsil.

Chtěla mu dát bydlení a práci

"Možná neunesl vinu, ale spíš neunesl to, že mu hrozilo doživotí a že už se z vězení nedostane," domnívá se Emanuel Boleslav, přítel zavražděné ženy. Ten se dodnes z tragédie nevzpamatoval. A ztráta blízké osoby je pro něj stále živá.

"Mluvil jsem s ní ten den, co se to stalo. Zahradníka chválila, že je šikovný. Dokonce ho chtěla udělat správcem v jednom ze svých domů a poskytnout mu bydlení," popisuje Boleslav. Podle něj jeho přítelkyně netušila, že její pomocník už jednou vraždil.

"To jsme se dozvěděli až po její smrti. Jinak by si ho do domu nepustila. Chodil tam i se synem přítelkyně, se kterou žil. Pamatuji se, že zatímco on pracoval, chlapec se díval v obýváku na televizi," vybavuje si Boleslav.

Přítel zavražděné: Nic mu nedlužila

Přemýšlí i o tom, co se mohlo stát. "Říkají, že šlo o peníze. Určitě mu nic nedlužila. Vyplácela ho každý den. Spíš si od ní chtěl půjčit a ona odmítla. Zásadně nikomu nepůjčovala. Lakomá ale nebyla. Naopak dávala peníze na charitu. Měla velké srdce a hodně lidem pomohla," vzpomíná muž.

Na soud čekají i další tři muži a jedna žena. Mezi nimi lékař Jaroslav Barták, odsouzený za vydírání a sexuální násilí na svých asistentkách. Z liberecké věznice měl organizovat vraždu tří lidí. Motivem mohla být pomsta.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Další z rubriky

Opět spolu. Havlovu lavičku doplní v Liberci strom jeho ženy Olgy

Lavička Václava Havla před libereckou knihovnou.

Václav Havel zemřel před sedmi lety, jeho první žena Olga před dvaadvaceti. Nyní se symbolicky opět setkali v Liberci,...

Hledání hub je po suchém létě loterií. Pokud rostou, tak jen u potoků

Snímek z tříhodinové takřka marné výpravy do lesů na Tanvaldsku.

Úmorné sucho odrazuje houbaře od chození do lesa. Kdo to zkusí, často se vrací s prázdnou. Takřka jedinou šancí najít...

Kdepak chladná horská kotlina. Pod Ještědem dozrálo medově sladké víno

Ve Stráži nad Nisou dozrálo Heleně a Karlovi Lajnerovým červené víno, za které...

Novou vinařskou oblast vyčarovalo horké léto kousek od Ještědu, ve Stráži nad Nisou. Tamní viniční trať by se mohla...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz