Nový neon se rozzáří už ve středu. Na montáž dohlíží zástupkyně ředitelky...

Nový neon se rozzáří už ve středu. Na montáž dohlíží zástupkyně ředitelky jabloneckých kin Kateřina Nermuťová. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Do jabloneckého kina znovu láká neonový nápis z třicátých let

  • 1
Doba temna skončila. Alespoň nad vchodem do jabloneckého kina Radnice. Po letech se tu ve středu rozzáří kopie neonu ze třicátých let, který nahradí dosavadní svítící nápis z počátku devadesátých let.

„Nevypadal už hezky a ostatně ani nefungoval,“ uvedla Kateřina Nermuťová, zástupkyně ředitelky jabloneckých kin.

Nový poutač je kopií toho úplně původního, který zdobil průčelí kina od jeho úplných počátků až někdy do osmdesátých let. Jeho autorem byl architekt Karl Winter, který navrhl celou budovu radnice, v jejímž sklepení se biograf nachází.

„O tom, kde ten úplně původní poutač skončil, bohužel nevíme,“ posteskla si Nermuťová.

Nyní tedy přijde Winterovo dílo opět ke slovu. „Snažíme se ctít historii, i v interiérech kina vystavujeme starou promítací techniku. Nemá cenu vymýšlet za každou cenu nějaké novoty, když už něco vymyšlené je – a dobře,“ řekla Nermuťová.

Nový poutač vyrobili v Liberci. Snoubí se v něm staré s moderním – ačkoliv ctí vzhledově formu ze třicátých let, v jeho útrobách jsou místo dnes již překonaných neonových trubic LED diody.

Každé písmeno je 86 centimetrů vysoké

„S neonovými trubicemi byly problémy třeba při odklízení sněhu ze střechy. Takhle je to praktičtější a zároveň úspornější.“

Každé písmeno je 86 centimetrů vysoké. „Specialitou světelného nápisu je možnost měnit barvy – obsluha může volit mezi červenou, modrou nebo zelenou,“ upozornila Nermuťová. Nápis doplňuje osmatřicet metrů dlouhá světelná linka.

Nápis z počátku devadesátých let ale na smetišti neskončí. „Uskladnili jsme ho a ve spolupráci s místní střední uměleckou průmyslovkou pro něj vymyslíme další využití,“ zdůraznila Nermuťová.

K rozzáření neonu uchystali v kině Radnice ve středu od 18 hodin projekci, nazvanou Neonové naslepo.

„Kino naslepo znamená, že diváci znají místo a čas představení. Na plátně se ovšem objeví tajné dramaturgické překvapení. Samozřejmě se ale může stát, že se dramaturg netrefí do noty každému. Pak ale lze projekci kdykoliv opustit. Vstupné se vybírá až po filmu. Darovat může každý částku, kterou uzná za vhodné,“ vysvětlila Nermuťová. „A zadarmo se bude nabízet svařák a čaj.“

Vydrží nový svítící nápis nad vchodem do biografu také půl století, jako ten originální Winterův? „To nevíme,“ směje se Nermuťová. „Doufám ale, že nás přežije.“