Liberečtí záchranáři budou pomáhat lidem v evakuačních táborech.

Liberečtí záchranáři budou pomáhat lidem v evakuačních táborech. | foto: AP

Nevíme, co nás čeká, přiznávají záchranáři před cestou do Japonska

  • 3
Sedm profesionálních záchranářů odlétá na dvoutýdenní misi do Japonska. Vysílá je liberecká humanitární organizace Hand for help Europe. Skupinu tvoří hasiči, speleologové, lezci nebo členové Horské služby. Do Japonska ale jedou jako dobrovolníci, v práci si vzali neplacené volno.

"Situace se zhoršuje, včasná pomoc je tam nejvíc zapotřebí. Akci jsme dali dohromady za čtyři dny," uvedla za Hand for help Europe koordinátorka mise Silvie Horáková.

Co berou s sebou

Záchranáři si s sebou vezou jídlo i všechno potřebné vybavení. Nechybí vařiče, vysílačky, dýchací přístroje, několik sad oblečení nebo horolezecká výstroj. Mohou pracovat i ve vodě. Ve výbavě mají záchranné vesty nebo poutací pásy.

Všichni členové týmu mají podle ní školení v poskytování první pomoci. Počítají s tím, že budou především pracovat v jednom ze tří evakuačních táborů. Katastrofa do nich zahnala desítky tisíc lidí. Organizace úzce spolupracuje s japonským červeným křížem.

"Členové týmu mohou ošetřovat lidi, pomáhat se stavbou stanů nebo rozdáváním jídla. Nasazení týmu při evakuaci nebo hledání lidí by bylo aktuální v případě dalších otřesů," doplnila Horáková. 

Tým v 11:45 odlétá do Moskvy, odtud bude pokračovat do Japonska. Na tokijském letišti Narita má letadlo dosednout v sobotu dopoledne místního času. S českým týmem bude po celou dobu spolupracovat průvodce a zároveň tlumočník.

Dobrovolníkům bude na místě pomáhat tlumočník

"Komunikace v angličtině je mimo Tokio problematická. Trvalo by také déle, než by se tým na místě zorientoval a začal efektivně pracovat," dodala Horáková.

Skupina je připravená i na hrozbu radiace. Veze s sebou osobní dozimetry a jodové tablety.

"Na záchranářské práce jsme zvyklí, určitá obava ale v tomto případě je. Nevíme úplně přesně, co nás na místě čeká. Nejsme třeba zvyklí spát ve chvějících se budovách. Nebezpečí spojená s otřesy nemůžeme eliminovat," přiznal šéf mise Stanislav Bornay.

Do Japonska veze tým i unikátní český systém pro krizové řízení s názvem Gina. Díky němu spolu mohou záchranáři komunikovat. Interaktivní mapový systém ale umožňuje do map zakreslovat informace o aktuálních potřebách v daném místě. Informace se budou přenášet na webový portál.

"Budou mít k dispozici aktuální mapové podklady. Do map se dá zakreslit, kde je zdroj pitné vody, nebo kde je potřeba něco odstranit. Doufáme, že v Japonsku celý systém lidem pomůže," přiblížila Petra Bačíková ze společnosti Gina Software.