Díky realitní kanceláři RIA se Jablonci v roce 2013 podařilo prodat byty za...

Díky realitní kanceláři RIA se Jablonci v roce 2013 podařilo prodat byty za více než sto milionů korun. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Jablonec přišel vinou radních o miliony, tvrdí protikorupční hnutí

  • 1
Jablonec nad Nisou přišel o více než šest milionů korun ze svého rozpočtu. Na vině je osm radních města, kteří před dvěma lety schválili krajně nevýhodný dodatek ke smlouvě s realitní kanceláří RIA Reality.

RIA Reality pro radnici zajišťuje privatizaci domů a bytů v majetku města a další služby. Radní se tak dopustili trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Tak v kostce zní tvrzení občanského sdružení Oživení, které bojuje proti korupci. Sdružení na tehdejší členy rady města, kteří hlasovali pro dodatek ke smlouvě se společností RIA, podalo trestní oznámení. To leží na okresním státním zastupitelství v Jablonci.

Podezírají současné i bývalé radní

Oživení z trestného činu podezírá pět členů tehdejší a i dnešní rady města. Konkrétně pak primátora Petr Beitla, jeho náměstka Miloše Veleho, radní Boženu Caklovou (všichni ODS), dále pak Petra Roubíčka (TOP 09) a Petra Vobořila (Domov nad Nisou). Trestného činu se údajně dopustili také již tři bývalí radní - Petr Karásek (ODS), Petr Louda (TOP 09) a Petr Tulpa (Domov).

O co v kauze jde? Radnice v roce 2000 uzavřela mandátní smlouvu s realitní kanceláří RIA. O tři roky prodloužila její trvání na dobu neurčitou. RIA měla zastupovat město při prodeji jeho majetku. To znamená, že připravovala a uzavírala smlouvy o prodeji bytů a domů s bytovými družstvy.

Za každý prodaný byt dostávala firma odměny ve výši několika tisíc korun. Za tuto činnost náležela realitní kanceláři ještě prémie. Ta činila dvě procenta z ceny prodaných bytů, ale až při prodeji více než 301 bytů za rok. Prémii však RIA nikdy nedostala, jelikož tuto podmínku nikdy nesplnila.

Až do roku 2013. Tehdy již zmínění radní odhlasovali dodatek ke smlouvě s firmou RIA. Prémie se zvýšila na pět procent z ceny bytu a navíc k nároku na ní stačilo nyní prodat už jen alespoň 200 bytů a už ne během roku, ale během tří let. A to už RIA na prémii dosáhla.

Škoda je přes šest milionů

„Máme podezření, že radní města, kteří hlasovali pro uzavření dodatku číslo sedm k mandátní smlouvě, způsobili svým jednáním městu škodu v minimální výši 6 160 203 korun. To je prémie, jež byla společnosti RIA Reality vyplacena na základě ujednání obsaženém ve zmíněném dodatku,“ tvrdí za Oživení Andrea Kohoutková.

Podle ní by za původních podmínek mandátní smlouvy nárok na prémii společnosti RIA vůbec nevznikl.

„Město služby realitní kanceláře vůbec nepotřebovalo, neboť mělo být na právnících majetkoprávního odboru, aby vyhotovili sedm kupních smluv a sedm návrhů na podání vkladu do katastru nemovitostí. Znalecký posudek na ocenění dotčených domů si pak mělo taktéž nechat vyhotovit město,“ dodává Kohoutková.

Trestní oznámení se pak dále například zabývá tím, že o privatizaci městských bytů rozhodovalo vždy zastupitelstvo, takže RIA údajně neměla příliš práce a město si realitní kancelář vůbec nemuselo najímat.

Oznámení dále upozorňuje na to, že náměstek primátora Miloš Vele musel vědět, že se dodatkem smlouvy odměna pro realitní kancelář citelně navýší. Sám je totiž jednatelem společnosti Jabloninvest, která se taktéž zabývá realitami. Podle Oživení o údajně nevýhodném dodatku musel vědět i primátor Petr Beitl, jelikož v realitách podniká jeho manželka.

Město i realitní kancelář: Je to nesmysl

Miloš Vele se ovšem domnívá, že nevýhodný dodatek ke smlouvě vidí pouze podavatel trestního oznámení. A prý pracuje s neúplnými informacemi a částečně lže.

„Podrobnosti si ale ponechám pro případné podání vysvětlení některému orgánu, který se bude kauzou zabývat,“ říká Vele. Podle Veleho ale všechny změny ve smlouvě dělají smlouvu ekonomicky vyrovnanou a jsou v ní přísnější sankce pro realitní kancelář. Navíc prémie pro společnost RIA jsou nyní podle něj spíše podprůměrné, než byly ve smlouvě předtím.

Podle náměstka nešlo ve staré smlouvě o dvě procenta z ceny prodaného bytu, ale o tři až dvanáct procent. Nyní jde o procent pět.

„Nejpodstatnější je, že jsme ukončili prodej za ceny, které byly hluboko pod cenou na trhu. To bylo třeba lidem vysvětlit. Při tomto vysvětlování, vyjednávání a informační pomoci při zakládání družstva hrála RIA aktivní roli. Díky ní se nám v roce 2013 podařilo prodat byty za více než sto milionů korun. V mnoha případech šlo i o objekty, kde jsme v prodej ani nevěřili,“ vysvětluje Vele. „V roce 2013 jsme v rozpočtu počítali s výnosy ve výši padesáti milionů korun navíc právě z prodeje těchto bytů.“

Vele pak upozorňuje na to, že byl prodej bytů na jednání zastupitelstva mnohokrát projednáván, ale nikdy nebyla vznesena žádná námitka proti uzavření mandátní smlouvy.

Kancelář se cítí poškozena

Realitní kancelář RIA celou věc vidí jako vykonstruovanou kauzu. V trestním oznámení je podle člena její správní rady Jiřího Truhláře řada konkrétních údajů vytrhávána z kontextu a jsou účelově vybírány.

„Zásadně odmítáme jakékoli pochybení v této zakázce pro město, či že bychom nevykonali všechny úkony, které s prodejem mnoha bytů souvisely. Skutečnost, že se nám podařil prodej všech bytových jednotek v podstatně kratším než plánovanému termínu je právě dokladem naší erudovanosti a také dosavadní bezúhonnosti firmy. Tím také došlo k určité koncentraci odměn, které však byly vyplaceny až po inkasu kupních cen pro město,“ ohrazuje se Truhlář.

„Jsme připraveni podrobit se jakékoli případné kontrole a spolupracovat v dané kauze z důvodů nespravedlivého obvinění tehdejších představitelů města. Cítíme se poškozeni, především z hlediska dobrého jména, které jsme dlouhodobě získávali.“