Ekonomický náměstek liberecké primátorky Jiří Šolc.

Ekonomický náměstek liberecké primátorky Jiří Šolc. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zrušte místo ekonomickému náměstkovi, volají někteří politici v Liberci

  • 1
Koaliční partneři se na libereckém magistrátu přou kvůli kritické ekonomické situaci města. Aby Liberec ušetřil, navrhují někteří politici například zrušení postu ekonomického náměstka primátorky.

Bývalí "Véčkaři", dnes klub nezávislých zastupitelů, kritizují vedení radnice, i když se na něm dle koaliční smlouvy podílejí.  Přestože je jejich kritika poměrně ostrá, obě strany sporu jsou přesvědčené, že rozpad menšinové koalice rok a půl před komunálními volbami nehrozí.

O co ve sporu na liberecké radnici jde? Klub nezávislých zastupitelů pod vedením Petra Černého, jenž je zároveň radním, vede dva měsíce s vedením města smírčí jednání.

"Zezačátku jsme měli deset požadavků, nyní jsou jen tři. Ty považujme za důležité. Zaprvé chceme, aby se pokračovalo v Integrovaném plánu rozvoje města číslo tři. Nesmí z něj vypadnout opravy a stavby hřišť u škol a parků," vysvětluje Černý.

Dalším z požadavků je snížení počtu náměstků primátorky ze čtyř na tři. Důvodem je šetření.

Vzývání někdejší metody exprimátora Kittnera

"Pokud bereme peníze příspěvkovým a neziskovým organizacím, měli bychom šetřit také u politiků. Navrhli jsme zrušit místo náměstka pro ekonomiku a jeho rezort dát pod primátorku. Tak, jak to bylo za primátora Kittnera," říká Černý a dodává, že to není útok na ekonomického náměstka Jiřího Šolce.

O něčem podobném nechce slyšet primátorka Martina Rosenbergová: "V současné ekonomické situaci a naší snaze o stabilizaci rozpočtu to nepokládám za šťastné. Hospodaření města potřebuje stoprocentní nasazení a jistotu. Měnit obsazení v poločase není dobrý nápad. Navíc ctím dohody, obzvlášť ty koaliční a za svými kolegy stojím."

Se snížením počtu náměstků souhlasí i jindy velmi razantní liberecká opozice.

"S tím nemáme žádný problém. Možná, že by bylo dobré snížit jejich počet o dva. S čím nesouhlasíme je, aby odešel Jiří Šolc, protože ten není zdaleka nejhorším náměstkem. My bychom navrhli toho nejméně schopného a nejlínějšího," vysvětluje zastupitelka Změny pro Liberec Zuzana Tachovská. Každý, kdo trochu zná jak to na radnici chodí, prý ví, o koho se jedná.

Opozice souhlasí i s třetím bodem, o kterém chce klub nezávislých zastupitelů s vedením města jednat. Tím je mimo jiné průběžné zveřejňování stavu financí městské kasy. Město nemá na nic peníze, ale zároveň utrácí bez kontroly tam, kde jsou podepsané smlouvy.

Řízení města je chaotické a amatérské

"I kdyby klub nezávislých opustil koalici, rozpad zbývající části nehrozí. Nicméně poslední jednání bylo velmi přínosné a věřím, že k jejich odchodu nedojde. Kdyby ano, místo současných dvou hlasů pro podporu návrhů bychom jich hledali pět," míní liberecká primátorka Martina Rosenbergová.

Přestože zastupitel Petr Černý tvrdí, že by si rozpad koalice nepřál, nechává si otevřená vrátka: "Kdyby měl pokračovat chaos a amatérismus v řízení města a já s tím byl jako radní spojován, pak bych to musel zvážit." Další smírčí jednání se bude na liberecké radnici konat 21. května.