Starosta Raspenavy Pavel Lžičař

Starosta Raspenavy Pavel Lžičař | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nezbláznil jsem se, tvrdí starosta zatopené Raspenavy

  • 0
Po povodni, která se přehnala přes třítisícovou Raspenavu, zůstaly škody za miliardu korun, což je nejvíc ze všech povodněmi postižených měst a obcí. Pavel Lžičař, který starostuje v Raspenavě dvanáctým rokem, čelil kritice místních obyvatel i zprávě, že nestíhá, zmatkuje a zbláznil se.

Pokuste se udělat hrubý odhad ztrát.
Když vezmeme čtyřicet kilometrů obecních komunikací, pak jich je zničeno tři čtvrtě. K tomu dvanáct úplně zdemolovaných lávek a dva z pěti mostů. To je necelá miliarda. Voda zničila mateřskou školu, kterou musíme zbourat, vyplavený byl městský úřad, kompletně musíme obnovit jednací i obřadní síň. Voda vytopila městské byty. Pod metrem vody byl celý hřbitov.

Kolika lidí se povodně dotkly?
Devadesáti procent všech obyvatel, tedy určitě víc než dvou tisíc. Obytných domů bylo poškozeno kolem čtyři sta sedmdesáti, některé z nich měly vodu jen v přízemí, jiné až po vikýře.

RASPENAVA

Leží ve Frýdlantském výběžku a rozkládá se po obou březích říčky Smědá. Svojí délkou (9 kilometrů) patří k nejdelším v Česku, žije v ní 2 800 obyvatel.

Vraťme se o tři týdny zpět. Mohl byste krátce popsat, co se dělo z pátku na sobotu?
Ve dvě hodiny ráno jsme začali s hasiči hlídat vodu. Problém je v tom, že od povodní v roce 2002 chybějí na Smědé vodoměry, protože je vzala tehdejší povodeň. Ve čtvrt na pět jsme poprvé houkali a půl hodiny nato se voda začala prudce zvedat. To byla první vlna, která řeku vylila, ale za nějakou dobu se vrátila do koryta. V tu dobu už hasiči evakuovali první rodinu – pana Paclta. Snažili jsme se co nejvíc lidí informovat, že voda bude určitě stoupat. Modlili jsme se, aby voda nebyla výš než v letech 1958 a 2002. V průměru jí bylo víc o téměř tři metry.

Ptal jsem se proto, že se objevily v neděli a potom v pondělí zaručené zprávy, že jste nebyl k sehnání a nic nedělal.
K tomu se vyjadřovat nechci. Ale představte si, že máte devět kilometrů dlouhou vesnici, která leží po obou stranách řeky. Neexistuje most ani lávka, nejde proud, plyn, nefungují telefony, neteče voda, mobilní sítě jsou přetížené. Navíc jsme neměli v první fázi žádný člun, abychom mohli lidi evakuovat.

PAVEL LŽIČAŘ

Starostovi Raspenavy je 53 let. Ve funkci je už třetí volební období. Rodák z Raspenavy je ženatý, má jednoho syna.

Ty názory jsem četl na internetu a slyšel jsem je z televize. Byli to místní lidé a museli vidět, co se u vás děje.
Nevím, asi měli pocit, že jsem nebyl mezi nimi. Ale kde jsem měl být dřív? Hodně lidí se cítilo opuštěných, dlouhé hodiny se k nim nikdo nemohl dostat. Cesty k nim byly zavalené osobními auty. Neměli vodu, jídlo.

S tím souvisí, že se v úterý objevila zaručená zpráva, že se starosta Raspenavy zbláznil, že nestíhá, zmatkuje, proto mu tam musí poslat z krizového štábu koordinátora. Zbláznil jste se?
To už je úplně převrácené. Požádal jsem krizový štáb, aby mi poslal nějakého člověka, který by pomáhal ne s organizováním pomoci, ale aby zjišťoval, kde získat dotace, náhradní ubytování, humanitární pomoc atd. Já měl jinou práci, musel jsem řešit na místě stovky konkrétních záležitostí.

Starosta Raspenavy Pavel Lžičař

Starosta Raspenavy Pavel Lžičař

Myslím, že se při těchto povodních ukázalo, jakou sílu mají média. První dva dny to vypadalo, jako by škody byly jen v Chrastavě nebo v Hrádku. Pár kilometrů dál, v Bílém Kostele, byla úplně stejná spoušť, aniž by o ní někdo věděl.
To jsem asi nedocenil. Osm roků je tady téměř stejné zastupitelstvo, snažíme se lidem udělat prostředí, ve kterém by se jim co nejlépe žilo. Do povodní jsme měli pocit, že to je nejdůležitější.

ŠKODY PO VELKÉ VODĚ

V Raspenavě bylo povodní zasaženo víc než 2 000 lidí, vodou bylo poškozeno 470 obytných domů. Ze 40 kilometrů místních komunikací voda zničila 75 procent a z 12 lávek přes Smědou nezůstala ani jediná.

Už víte, že by pro vás byla pomoc větší, kdybyste se objevil párkrát v televizi a v pozadí by byly rozbité domy, silnice a mosty?
Asi ano. Ale nevím, jestli někdy budu umět posílat v takových chvílích esemesky do médií.

Co bude dál? V zimě čekáte velké problémy s vodou, neboť většina opraveného vodovodu leží na povrchu a bude zamrzat.
Voda je jen jeden z problémů. Nutně například potřebujeme na zimu náhradní ubytování pro sto padesát rodin.

Jak to chcete udělat?
Musíme sehnat tolik buněk, připojit je na vodu, proud a kanalizaci. Současně musíme řešit novou kanalizaci, opravu mostů a lávek.

A do toho se blíží volby.
Paradoxem je, že naše sdružení Za obnovu obce odevzdalo kandidátku dva dny před povodněmi. Před pár dny jsme se dlouze radili, jestli do toho znovu půjdeme. Řekli jsme si, že ano. Nebylo by fér od toho odejít, protože příští roky budou hodně složité a hektické.

Obec Raspenava ve Frýdlantském výběžku