Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vandal v Jablonci navrtává stromy, už jich zahubil přes třicet

  12:48aktualizováno  12:48
V Jablonci nad Nisou neznámý vandal úmyslně poškozuje městské stromy, zejména u přehrady. Radnice škodu zatím vyčíslila na 400 tisíc korun a případy nahlásila policii. Pachatel navrtává do kmenů pět až sedm otvorů, které nemají žádnou pravidelnost a zřejmě do nich lije kyselinu.
Pachatel navrtává do kmenů pět až sedm otvorů, které nemají žádnou pravidelnost. (ilustrační snímek)

Pachatel navrtává do kmenů pět až sedm otvorů, které nemají žádnou pravidelnost. (ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Motiv pachatele je pro radnici záhadou. "Možná jde o nějakého pošuka, kterému se to v hlavě pomotalo. Normální člověk tohle neudělá," říká psycholog a zastupitel České Lípy Miroslav Hudec, který se zabývá posuzováním stromů navržených ke kácení.

"Není vyloučené, že se cítí v roli spravedlivého mstitele a zachránce lidstva před stromem - nepřítelem," dodal Hudec.

Pachatel navrtává do kmenů pět až sedm otvorů. "Předpokládáme, že do nich pak lije nějakou kyselinu, jenom kvůli těm dírám by stromy nemohly takhle rychle uhynout," poznamenala Štěpánka Gaislerová z jablonecké správy veřejné zeleně.

Poškozené dřeviny téměř okamžitě uhynou a nedají se nijak zachránit. "Ve společnosti roste všeobecná úzkost, lidé hledají viníky," myslí si Hudec. "Někdo to pak nezvládne, pak začne třeba navrtávat a hubit stromy," dodal.

Psycholog: Může mít dojem, že zachraňuje lidstvo

Podle něj může mít vandal pocit, že zachraňuje lidstvo. "Když se mluví o tom, že někde spadl strom nebo někdo do stromu narazil, nemusí to lidé mimo psychickou normu správně přijmout," vysvětlil Hudec.

Můžou se pak stromům mstít. "Protože ten hnusný stát a ta hnusná radnice ten strom neodstraní, tak se vandal považuje za bojovník a jde strom zničit," dodal Hudec.

Poškozených stromů je v Jablonci kolem přehrady celkem dvaatřicet, jsou to lípy, břízy a osiky. "Navrtanou břízu našli pracovníci magistrátu ale i mezi ulicemi 5. května a Lipanskou a tureckou lísku poškodil pachatel v zahradě mateřské školy Lovecká," upřesnila Gaislerová.

Pachateli hrozí rok vězení, pokud škoda nepřekročí půl milionu korun. Pokud je vyšší, mohl by o svobodu přijít až na tři roky. K usvědčení stačí podle policie i očitý svědek.

Hudec nachází souvislost i mezi chováním vandala v Jablonci a žádostmi o pokácení stromů, kterými se denně zabývá. "Jeden z nejčastěji uváděných důvodů je, že strom ohrožuje majetek a zdraví. Opodstatněné je to přitom asi jen v polovině případů," řekl.

Objeví se prý ale i bizarnosti, kdy je jasné, že s psychikou žadatele je něco v nepořádku. "Někdo mi tvrdil, že mu do bytu ze stromu nalétává hmyz a přináší nakažlivé nemoci," uvedl příklad.

Podobný případ jako v Jablonci řeší policie i v Hradci Králové. Vandal tam stromy nejen navrtává a napouští kyselinou, ale ještě otvory zazátkuje, aby jed nenaředil déšť a měl tak maximální účinek (více o případu zde).

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Hradby Bezdězu vysvobodí z horka. Okolí je ale vyschlé na troud

Bezděz (19. srpna 2018)

V konejšivém stínu, který vrhá brána, oddechoval těžce chundelatý velký pes. Jeho pán ho ne a ne přemluvit, aby vstal a...

Najdete na iDNES.cz