Východ slunce nad zříceninou hradu Trosky.

Východ slunce nad zříceninou hradu Trosky. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Prohlídky jinak. Na Trosky můžete v létě přijít i v hodině duchů

  • 0
Koho už nebaví jen "obyčejné" Trosky, může je v létě poznat zcela jinak. Turisté dostanou šanci, aby si nejslavnější historickou památku Českého ráje prohlédli také večer a v noci.

Čtyřikrát se o prázdninách zavřou Trosky až s úderem hodiny duchů. První večerní a noční prohlídka proběhne ve středu 10. července a další na ni navážou 7. a 24. srpna.

"Jen houšť takových atrakcí. Díky nim se možná letošní špatná turistická sezona ještě zachrání," řekl Miroslav Adamec, majitel hotelu Trosky, položeného pod stejnojmenným hradem. "Mizerné počasí nám zatím dává všem na zadek."

Chladné a deštivé jaro poznamenalo návštěvnost v celém Českém ráji. Na Trosky se vypravilo v dubnu a v květnu jen něco přes 11 tisíc výletníků - o celé čtyři tisíce méně než loni. Menší zájem o Trosky byl rovněž v červnu.

Trosky patří spolu s Bezdězem mezi památky, které se neobejdou bez dobrého počasí. Na rozdíl od zámků nebo od hradu Frýdlant se tam není kam schovat před lijákem. Ve vedrech zase některým výletníkům vadí příkrá cesta na Trosky i na Bezděz.

Adamec věří, že večerní a noční prohlídky přilákají na Trosky hodně turistů. "Když do hotelu přijedou školy v přírodě, kastelán Lubomír Martinek bere děti na hrad, aby tam zažily západ slunce," prozradil Adamec. "Vracejí se uchváceny. Právě při neobvyklých pohledech na známé tvary krajiny se vytváří láska k rodné vlasti."

Výhled z hradu je úchvatný i v nočních hodinách

Podle Martinka jsou výhledy z Trosek pozoruhodné i ve chvílích, kdy na hradní věže Babu a Pannu padne soumrak.

"Za jasného počasí se dá vidět osvětlený Turnov, Rovensko, Mladá Boleslav a dokonce i severní okraj Prahy," uvedl kastelán. "Do tmy září také Ještěd, Benecko a také některé krkonošské boudy."

Trosky zkusily dvě první noční prohlídky už v červnu. "Na první nedorazil bohužel nikdo, na druhou dvacet pět lidí," poznamenal Martinek. Během nočních prohlídek bude vnitřek hradu osvětlený, aby tam turisté neuklouzli a nezranili se. "Na Babu se dostanou po opraveném ochozu," dodal kastelán.

Vedoucí Chráněné krajinné oblasti Český ráj Jan Mocek má raději Trosky za světla než ve tmě. "Tmavé obrysy kopců a hor a osvětlená města se nemohou vyrovnat barevným obrazům při západu slunce," vysvětlil Mocek.

Pohledy z Trosek dělají krásnými i jiné věci než krajina a památky. Například u Sobotky najednou velký kus země překvapivě zbělá. A důvod? "Ovocné sady tam chrání před krupobitím a ptáky velká bílá plachta," konstatoval Mocek.

Trosky se v červenci a v srpnu otevřou čtyřikrát také v pondělí, ačkoliv je obvykle zavíracím dnem. Večerní a noční prohlídky ladí s politikou Národního památkového ústavu, který se snaží, aby se návštěvníci vraceli z památek s co největším množstvím zážitků.

"Lidem už nestačí klasické prohlídky a volají po něčem jiném," upřesnila mluvčí památkářů v Libereckém kraji Lucie Bidlasová. Noční prohlídky nejsou pouze výsadou Trosek. V květnu se jedna konala na Bezdězu. Navzdory zimě se na královský hrad nad Máchovým jezerem vypravilo zhruba čtyři sta výletníků.

Trosky založili ve 14. století pánové z Vartenberka. Hrad se dvěma vysokými věžemi vystavěli na čedičové vyvřelině. Dobýt se ho nepodařilo ani husitům.