Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Také radnice měla své vězení, zjistí lidé při noční prohlídce v Lípě

  10:40aktualizováno  10:40
Každé město má své pověsti, mýty i slavné osobnosti. Hovoří o nich tabulky na domech, uliční cedule nebo hesla v encyklopediích. V České Lípě se rozhodli popularizovat historii zajímavější formou: vezmou lidi na noční vycházku, kde jim kostýmovaní herci zajímavá místa přiblíží.

Klášterní zahrada u českolipského muzea patří k hojně navštěvovaným a tajuplným místům. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

„Většina Českolipanů ví, kde bylo popraviště, kde městské hradby nebo šatlava. My se rozhodli jim přiblížit i další památná místa a události, které třeba dětem tolik neřeknou, ale jsou o to významnější,“ říká českolipská starostka Romana Žatecká.

Akci mají na svědomí ochotníci z novoborského ochotnického spolku NOPOĎ a Filosofického klubu Progres Česká Lípa. Během prohlídky se jich v různých rolích a kostýmech vystřídá patnáct. Vždy v úlohách vázaných k danému místu, kde sehrají krátký příběh či výjev z historie.

„Já budu za bílou paní. Mimochodem říká se, že duch bílé paní je na hradě Lipý, kde procházka městem kolem desáté večer končí, opravdu někdy vidět,“ podotýká divadelnice a spoluautorka akce Kristýna Brožová.

Procházka čítá pět zastavení, během nich se návštěvníci dozvědí zajímavosti třeba o poklopovém mostu přes Ploučnici, unikátní technické památce. Byl postaven v souvislosti s regulací řeky roku 1910.

Pohyb poklopů zavěšených na rámech pod mostem samočinně regulovala svým tlakem výška hladiny a rychlost proudu. Následným otevíráním a sklápěním se vytvářel odpovídající průtok.

Na procházce bude k dispozici také historik

„Dnes slouží jako lávka pro pěší, ale v minulosti měl pro obyvatele města velký význam. Další zastavení je pak naplánované třeba u morového sloupu na náměstí T. G. M. Tam chceme odehrát příběh rodiny, která je zasažena morovou ranou a selským povstáním, což jsou události, které stavbě sloupu předcházely,“ uvádí Kristýna Brožová.

Lidé se podívají také na místo, kde bývalo městské vězení. „Nahlédneme do Vězeňské ulice se zrekonstruovanou šatlavou, kde opravdu bylo městské vězení. Je to místo, kde na vás dýchne historie města a ve spojení s tím, že tam byli uvěznění lidé, je to určitě i trošku strašidelné místo,“ láká herečka.

„Na procházku jsme přizvali také historika Ladislava Smejkala. Ten bude naším odborným garantem, který doplní výklad o další fakta a účastníkům zodpoví i případné dotazy,“ upřesňuje program starostka.

Akce má nejen dětem zpříjemnit nástup do školy, ale zároveň návštěvníky pobavit, poučit a trošku vystrašit. I proto se odehrává po setmění.

V prvním patře radnice sídlil pohřební ústav

„Jde nám o to, aby se lidé dozvěděli o vzniku nebo významu míst, okolo kterých běžně chodí. Tuto informativní stránku akce chceme zdůraznit ještě tím, že na startu každý z návštěvníků obdrží papír s pěti otázkami. Odpovědi na ně najdou v našem vyprávění,“ dodává Kristýna Brožová.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Podobná akce se konala v minulosti na českolipské radnici, kde sklidila obrovský úspěch. Lidé byli uneseni informacemi, které většina lidí vůbec netušila.

„Přítomné vždy pobavila informace, že v prvním patře radnice kdysi sídlil i pohřební ústav. Ale největší překvapení asi pro příchozí bylo, že v areálu radnice býval městský pivovar a že i radnice má svoje vězení,“ zavzpomínala Brožová.

První noční prohlídka proběhla v pátek 2. září.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

Hradby Bezdězu vysvobodí z horka. Okolí je ale vyschlé na troud

Bezděz (19. srpna 2018)

V konejšivém stínu, který vrhá brána, oddechoval těžce chundelatý velký pes. Jeho pán ho ne a ne přemluvit, aby vstal a...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz