Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Také radnice měla své vězení, zjistí lidé při noční prohlídce v Lípě

  10:40aktualizováno  10:40
Každé město má své pověsti, mýty i slavné osobnosti. Hovoří o nich tabulky na domech, uliční cedule nebo hesla v encyklopediích. V České Lípě se rozhodli popularizovat historii zajímavější formou: vezmou lidi na noční vycházku, kde jim kostýmovaní herci zajímavá místa přiblíží.

Klášterní zahrada u českolipského muzea patří k hojně navštěvovaným a tajuplným místům. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

„Většina Českolipanů ví, kde bylo popraviště, kde městské hradby nebo šatlava. My se rozhodli jim přiblížit i další památná místa a události, které třeba dětem tolik neřeknou, ale jsou o to významnější,“ říká českolipská starostka Romana Žatecká.

Akci mají na svědomí ochotníci z novoborského ochotnického spolku NOPOĎ a Filosofického klubu Progres Česká Lípa. Během prohlídky se jich v různých rolích a kostýmech vystřídá patnáct. Vždy v úlohách vázaných k danému místu, kde sehrají krátký příběh či výjev z historie.

„Já budu za bílou paní. Mimochodem říká se, že duch bílé paní je na hradě Lipý, kde procházka městem kolem desáté večer končí, opravdu někdy vidět,“ podotýká divadelnice a spoluautorka akce Kristýna Brožová.

Procházka čítá pět zastavení, během nich se návštěvníci dozvědí zajímavosti třeba o poklopovém mostu přes Ploučnici, unikátní technické památce. Byl postaven v souvislosti s regulací řeky roku 1910.

Pohyb poklopů zavěšených na rámech pod mostem samočinně regulovala svým tlakem výška hladiny a rychlost proudu. Následným otevíráním a sklápěním se vytvářel odpovídající průtok.

Na procházce bude k dispozici také historik

„Dnes slouží jako lávka pro pěší, ale v minulosti měl pro obyvatele města velký význam. Další zastavení je pak naplánované třeba u morového sloupu na náměstí T. G. M. Tam chceme odehrát příběh rodiny, která je zasažena morovou ranou a selským povstáním, což jsou události, které stavbě sloupu předcházely,“ uvádí Kristýna Brožová.

Lidé se podívají také na místo, kde bývalo městské vězení. „Nahlédneme do Vězeňské ulice se zrekonstruovanou šatlavou, kde opravdu bylo městské vězení. Je to místo, kde na vás dýchne historie města a ve spojení s tím, že tam byli uvěznění lidé, je to určitě i trošku strašidelné místo,“ láká herečka.

„Na procházku jsme přizvali také historika Ladislava Smejkala. Ten bude naším odborným garantem, který doplní výklad o další fakta a účastníkům zodpoví i případné dotazy,“ upřesňuje program starostka.

Akce má nejen dětem zpříjemnit nástup do školy, ale zároveň návštěvníky pobavit, poučit a trošku vystrašit. I proto se odehrává po setmění.

V prvním patře radnice sídlil pohřební ústav

„Jde nám o to, aby se lidé dozvěděli o vzniku nebo významu míst, okolo kterých běžně chodí. Tuto informativní stránku akce chceme zdůraznit ještě tím, že na startu každý z návštěvníků obdrží papír s pěti otázkami. Odpovědi na ně najdou v našem vyprávění,“ dodává Kristýna Brožová.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Podobná akce se konala v minulosti na českolipské radnici, kde sklidila obrovský úspěch. Lidé byli uneseni informacemi, které většina lidí vůbec netušila.

„Přítomné vždy pobavila informace, že v prvním patře radnice kdysi sídlil i pohřební ústav. Ale největší překvapení asi pro příchozí bylo, že v areálu radnice býval městský pivovar a že i radnice má svoje vězení,“ zavzpomínala Brožová.

První noční prohlídka proběhla v pátek 2. září.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Liberec - Brno 2:0, posun na třetí příčku režíroval střelec Pulkrab

Matěj Pulkrab z Liberce slaví svojí branku proti Brnu.

Liberečtí fotbalisté po dvou remízách 2:2 zvítězili. V předehrávce 21. kola první ligy porazili Zbrojovku Brno 2:0. Obě...

KOMENTÁŘ: Královno Viktorie, a nenastal už čas na budíček?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík utíká libereckým obráncům Kerbrovi (vpravo),...

Těžko se divit namlsaným plzeňským fanouškům, že pískali a láteřili. Znovu jich přišlo přes devět tisíc a těšili se,...

Další z rubriky

Lidé musejí znát mé postoje, říká starosta Kravař. Obec šéfuje 27 let

Ctižádostivý sólista, který říká věci na rovinu. Tak se charakterizuje starosta...

Když Vít Vomáčka začal v roce 1991 starostovat v Kravařích, otevíral v Česku první supermarket a z výrobní linky sjel...

VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Úroda bývá menší. Včely v kraji kosí nemoci a chybí včelaři

Ilustrační snímek

V Libereckém kraji je méně včel, což ohrožuje úrodu, a tudíž i potravu pro obyvatele. Hejtmanství to řeší dotacemi pro...

Najdete na iDNES.cz