Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nosál ani muntžak do Čech nepatří. V zoo může jejich chov skončit

  6:30aktualizováno  6:30
Už téměř čtyřicet let chová liberecká zoologická zahrada muntžaky malé. Teď hrozí, že do budoucna tato zvířata, kterým se také přezdívá štěkající jelínek, už návštěvníci neuvidí. Může za to nové nařízení Evropské unie.

Muntžak je charakteristický svým nápadným zvukovým projevem, který využívá při nebezpečí. I proto je někdy nazýván štěkajícím jelínkem. | foto: Jan Kubánek

Ta do seznamu invazivních živočichů, tedy těch, jenž do evropské přírody původně nepatří, nově zařadila dalších 37 druhů zvířat i rostlin. Kromě muntžaka je to třeba i nosál červený. Také toho lze v liberecké zoo spatřit. Výběh tu malé medvídkovité šelmy obývají už od roku 2004.

„Na zmíněném seznamu je nyní zařazeno dvaadvacet druhů invazních živočichů a patnáct druhů rostlin. U nás z tohoto soupisu chováme tři - nosála červeného, který pochází z Jižní Ameriky, muntžaka, což je takový malý jelínek obývající ve volné přírodě jihovýchodní Čínu a Taiwan, a želvu nádhernou. Ta původně pochází z USA a Mexika, ale díky obchodu se rozšířila do celého světa,“ vypočítal Jan Kubánek, mluvčí liberecké zoo.

K seznamu invazivních druhů se váží zákazy dovozu či prodeje zvířat a jejich chovu. To by mohlo do budoucna způsobit problémy hlavně u muntžaka malého.

„Aktuálně držíme v zoo chovnou skupinu a pokud nebude možné provozovat jejich chov ve zvláštním výjimečném režimu, tak budeme nuceni oddělit chovné samce od samic a zabránit tak jejich dalšímu rozmnožování,“ vysvětlil hlavní zoolog Luboš Melichar.

Chov nosálů už podle něj ohrožený není. Celá skupinka zvířat je mimo reprodukční věk a samci jsou navíc vykastrovaní. Je ale více než pravděpodobné, že až nosálové dožijí, jiné už zoo nedoveze. Posledním druhem, který je nově zařazen do seznamu jako invazivní, jsou želvy nádherné.

„Ty ale chováme jen expozičně, o množení ani chov u nich neusilujeme,“ podotkl zoolog. Většina zoologických zahrad ale zatím volí spíše taktiku vyčkávání. „V jednání jsou další legislativní úpravy. Měly by nám umožnit výjimky v pokračování chovů invazivních druhů, pokud budou zabezpečené tak, že zvířata nebudou moci proniknout do tuzemské přírody,“ informoval mluvčí liberecké zoo.

Za rozšíření druhů v přírodě se postaraly domácí chovy

Ostatně o to, že se v přírodě rozšířily druhy, které do ní původně nepatří, se postaraly hlavně domácí chovy a obchod s živočichy. Podle Jana Šímy, ředitele odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků ministerstva životního prostředí musí každý členský stát nařízení bozodkladně aplikovat.

„V Česku to zajistí novela zákona a ochraně přírody a krajiny. Návrh by měl vzniknout do konce letošního roku,“ zmínil.

Nelegální dovoz zvířat zařazených do seznamu ohrožených druhů pomáhají odhalovat psi vycvičení v kynologickém středisku v Heřmanicích. Podle jeho šéfa Josefa Dušánka nebude pro psy problém naučit se další pachy.

„Želvy umějí rozeznat už nyní, stejně jako kožešinová zvířata. Zda jde o dovoz zakázaného druhu, to pak musejí vyhodnotit pracovníci české inspekce životního prostředí, kteří jsou při záchytu přítomní. Na pražském letišti Václava Havla se používají dva takto speciálně vycvičení psi a zatím je ten počet dostačující,“ prohlásil Dušánek.Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Ze zelených fotbalových hřišť je step, hráči musí trénovat v lese

Kvůli vedru a nedostatku deště je v Libereckém kraji vysušené i hřiště v...

Mnohá fotbalová hřiště v Libereckém kraji jsou spálená vedrem a úmorným suchem. Přitom ještě na jaře byla zelenou...

Hasiči museli znovu na Ještěd, v místě požáru se objevil dým

Kouř halil hotel a vysílač na Ještědu.

Liberečtí hasiči museli ve středu znovu vyjet na vrchol Ještědu. V místech, kde v pondělí hořela tráva a lesní porost,...

Najdete na iDNES.cz