Turisty, kteří se na stezku vydají, čeká dvacet atraktivních zastavení. A na své si na ní mají přijít hlavně děti. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nová naučná stezka v Českém ráji vypráví o paní, která upálila dělníky

  • 0
Je dlouhá devět kilometrů, zabaví se na ní hlavně děti a vede kolem zříceniny hradu Valečov. Řeč je o nové dětské naučné stezce Příhrazskými skalami. Začíná na parkovišti pod hradem a pokračuje do Drábských světniček, na Krásnou vyhlídku a kolem vrcholu Mužský.

Turisty, kteří se na stezku vydají, čeká dvacet atraktivních zastavení. A na své si na ní mají přijít hlavně děti. Právě na ně cílila i autorka návrhu stezky Hana Šavrdová, která téma zpracovávala ve své diplomové práci.

„Vedoucí mé práce mi tehdy řekla, ať se na stezku dívám očima dítěte. A protože nejsem zastáncem obsáhlých informačních tabulí, kde je jen hromada textu a sem tam nějaký obrázek, a protože dnešní děti moc nečtou, tak jsem si říkala, že víc je do přírody přitáhnu hravou formou. Nápady, jak by mohla jednotlivá zastavení vypadat, pak přicházely postupně, chtěla jsem hlavně, aby to děti bavilo a cesta pro ně nebyla jen nudnou procházkou,“ přiblížila Šavrdová.

Ve své diplomové práci se před čtyřmi lety zaměřila na tehdy dostupné stezky v Českém ráji a většina z nich v jejím hodnocení moc dobře nedopadla.

„Dětská stezka byla tehdy všehovšudy jedna, a to Sedmihorská, jinak se na cestách objevovaly spíše tabule s nahuštěným textem, což dětem moc zajímavé nepřijde,“ doplnila autorka stezky.

Diplomová práce zaujala šéfa CHKO

Právě její diplomová práce nakonec zaujala i Jana Mocka, šéfa Správy CHKO v Českém ráji a dal jí šanci dětskou stezku zrealizovat.

„Přišlo to ve vhodnou chvíli, protože informační tabule v Příhrazských skalách už jsme museli demontovat, a tak jsme se rozhodli, že vybudujeme novou stezku hlavně pro rodiny s dětmi, těch do této oblasti v hlavní sezoně míří nejvíce. Podle mě je to jedna z nejhezčích stezek, které jsem viděl v České republice, ale i v zahraničí, je velmi hravá, vyloženě pro děti. Turisté si navíc mohou vybrat úseky, které chtějí projít jen zčásti, nemusí jít celý okruh,“ přiblížil Mocek. 

„Část stezky vede lesem, část skalami a od Krásné vyhlídky přes obec a vrchol Mužský zase po zpevněné cestě. Dá se na ni také nastoupit z více míst, třeba přímo od Krásné vyhlídky, kde je i restaurace, a projít si jen krátký úsek na Drábské světničky, nebo vyjít z malého parkoviště od osady Zásadka,“ doplnil.  

Stezka vede vesměs po stávajících turistických značených trasách, což je její velká přednost. Jenže turisté na ní dosud nedostali žádnou informaci o tom, jaké zajímavosti území skrývá.

Zlá paní z Valečova

„Nedozvěděli se například, proč je tam zchátralý statek, kde jsou cenná rostlinná společenstva, kde mohou zahlédnout sokola nebo tančící stromy,“ dodal Mocek. Děti si tu navíc nově mohou zkusit uhádnout, kterému zvířeti patří které ouško nebo ocásek, nebo si zahrát pexeso.

A dozví se třeba i o zlé paní z Valečova. Ta měla podle pověsti velmi ráda peníze a čím víc jich měla, tím víc se o ně bála. Proto nařídila stavitelům a dělníkům, aby pod Valečovem vykopali tajnou chodbu, kde pak svůj poklad ukryla.

„Jenže stále nebyla spokojená, bála se totiž, že některý z dělníků tajemství přece jen vyzradí. A tak stavitele pozvala na hrad a v čeledníku je hostila a napájela vínem, takže si ani nevšimli, že je tam zamkla. Pak čeledník zapálila a nikdo se ven živý nedostal,“ přiblížil pověst kastelán hradu Valečov Zdeněk Steklý.

Právě na hradě se nachází druhé zastavení s pověstí o zlé paní Matyldě. Sama prý dopadla špatně, do konce života ji provázely noční můry a říká se, že v tajné chodbě pod hradem bloudí dodnes. „Já jsem ji sice ještě neviděl, ale možné to je,“ dodává kastelán. Za novou naučnou stezku je rád. Podle něj zpestří turistům cestu z Valečova na Drábské světničky.

Prolézačky pro děti pocházejí z dílny truhláře

Na zříceninu hradu zavítal ve čtvrtek i Jaroslav Fanta se svou partnerkou. S trabantem a s přívěsem přijeli do Příhrazských skal z Kladna. „Jezdíme každoročně na srazy trabantů do Jinolic a vždycky se někde zastavíme. Loni jsme byli na Troskách, předtím na Kosti a teď jsme objevili Valečov. Máme čas, takže možná si projdeme i stezku,“ podotkl.

Nová turistická stezka vyšla na půl milionu korun, herní prvky pocházejí z dílny truhláře Adama Škody, ilustrace dělala Vlasta Matoušová se synem a grafický návrh je dílem Vladimíra Krause.

„Doufejme, že stezka se bude líbit, a že jsme herní prvky udělali dostatečně odolné,“ upozornila Hana Šavrdová, která současně poukázala i na fakt, že stezky často vyhledávají vandalové.

„Poškozování je kámen úrazu, někteří si prostě svou frustraci vybíjejí na cedulích, a tomu bohužel ne vždy umíme zabránit. Ale v celé oblasti máme strážní službu, využíváme i praktikanty ze středních a vysokých škol a někteří strážci chodí také v noci,“doplnil Jan Mocek.