Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dříve tu tekla řeka. Dnes vedou pralesem u Kristýny dřevěné chodníky

  10:09aktualizováno  10:09
Turistika v Hrádku nad Nisou má nové lákadlo. Město postavilo v částečně zatopeném a obtížně přístupném lesíku dřevěnou stezku pro pěší na dřevěných kůlech. Inspirovalo se v haťové stezce v areálu příměstského parku Mannův les v Lázních Kundratice.

U Kristýny se lidé mohou projít po dřevěné stezce v dříve těžko přístupném terénu. | foto: Roman Sedláček

Půl kilometru dlouhé chodníky začaly sloužit lidem v těchto dnech a doplňují nedalekou cyklostezku podél Kristýny.

„Moc lidí tam nikdy nechodilo, terén je dost nepřístupný. Člověk se musel prodírat kopřivami a bahnem, takže sem zavítalo maximálně pár nadšenců. Z reakcí lidí se teprve dozvídáme, že řada Hrádečáků to místo vůbec neznala a nikdy tu nebyli,“ vysvětluje mluvčí města Vít Štrupl.

Zpřístupněním mokřadů se lidem otevřel celý prostor mezi Kristýnou a hranicí s Polskem. První haťový chodník vede právě od bodu Trojmezí, druhý začíná na cyklostezce kroužící kolem zatopeného lomu Kristýna. Obě trasy se dají projít po celé délce a zpět, přičemž na konci je dřevěné odpočívadlo a dvě horské lavičky.

„O mokřadu jsem věděl a když jsem zjistil, že se dají sehnat finance právě na vybudování haťových chodníků, šli jsme okamžitě do toho, protože jsme věděli, že se jedná o jeden z mála nedotčených koutů přírody v našem městě, který by s vazbou na rekreační areál Kristýna a přilehlou cyklo a in-line stezku mohl být i z hlediska turistického ruchu zajímavý,“ doplnil starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka.

Chodníky jsou částečně bezbariérové

Chodníky vybudovalo město nákladem 1,4 milionu korun, 85 procent uhradil Státní zemědělský intervenční fond Hradec Králové. Jsou částečně bezbariérové, takže se na ně dostanou i vozíčkáři.

„Nabízejí procházku jiného rázu, než je chození po asfaltu nebo udupaných lesních cestách. Někomu to může evokovat Jizerské hory, jinému severské země,“ popisuje chodníky starosta.

Místo ještě zbývá dovybavit informačními panely, kde se lidé dozvědí něco o flóře a fauně mokřadů. „Víme, že zde žije řada zpěvných ptáků a také několik druhů chráněných obojživelníků. Ty již lidé mohou na cestě po chodníčcích spatřit,“ podotkl Vít Štrupl.

Na stavbu chodníků bylo použito modřínové dřevo, které nejlépe snáší vlhké podnebí v mokřinách. Podle Petra Komínka, jehož firma chodníky instalovala, je vhodnější než původně zvažované dubové dřevo.

Ne vždy tu byl bahnitý prales

„Vzhledem ke střídání výšky hladiny podzemní vody je modřínové dřevo nejvhodnější. Je přirozeně nasáklé vlastní pryskyřicí a lépe odolává nasakování a vysychání,“ vysvětlil Komínek.

Lokalita mokřadů u Kristýny nebyla vždy bahnitým pralesem, tak jako dnes. Do roku 1935 tu přirozené meandry tvořila řeka Nisa, která svými slepými rameny zásobovala zdejší tůně. Po narovnání říčního toku oblast zarostla a později zde dokonce byla skládka odpadu. Slepé meandry zůstaly zatopené.

Obdobný areál s dřevěnými chodníky najdou lidé nedaleko Osečné, kde byl před dvěma lety zpřístupněn kilometrový úsek vedoucí zdejším mokřadem a rašeliništěm.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Další z rubriky

Za vraždu prodavačky v Liberci soudí muže, který se vydával za oběť

Václav Matouš u krajského soudu v Liberci. (25. září 2018)

Soud v Liberci začal dopoledne projednávat lednovou vraždu devětačtyřicetileté prodavačky vietnamské večerky ve...

Opět spolu. Havlovu lavičku doplní v Liberci strom jeho ženy Olgy

Lavička Václava Havla před libereckou knihovnou.

Václav Havel zemřel před sedmi lety, jeho první žena Olga před dvaadvaceti. Nyní se symbolicky opět setkali v Liberci,...

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Najdete na iDNES.cz