Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V České Lípě opravili nádraží. Teď vedle něj postaví nové za miliardu

  12:36aktualizováno  12:36
V České Lípě budou mít do konce roku 2015 zcela nové železniční nádraží. Přitom před deseti lety se za devět milionů opravovalo to původní, které stojí na stejném místě již od roku 1892. Nové by mělo stát téměř jednu miliardu a navíc vyroste asi 300 metrů od toho stávajícího.

Původní nádraží stojí na stejném místě v České Lípě už od roku 1892, nyní připravují stavbu nového za miliardu korun. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"My projekt vítáme a podporujeme. Máme k tomu hned několik důvodů. Za prvé to budou mít lidé na vlak ze středu města blíž o několik set metrů," říká starostka České Lípy Hana Moudrá o stavbě, o níž by se mělo definitivně rozhodnout do konce února, kdy zasedá Centrální komise Českých drah.

Cena stavby se má pohybovat mezi devíti sty miliony a jednou miliardou. Právě tato částka a rychlost projednávání vzbuzuje u některých odborníků pochybnosti.

Drážní specialista Jindřich Berounský upozorňuje na to, že se bude stavět z peněz evropského Operačního programu Doprava, který končí v roce 2015. To je i termín plánovaného dokončení stavby.

"Dojde ke kompletní přestavbě nástupišť, prodloužení tratě o tři sta až tři sta padesát metrů, vybudování podchodu, vytvoření terminálu. Budou tam WC, čekárna, prodejna lístků a další zázemí. Nová a stará budova se spojí v jeden funkční celek," vysvětluje Marek Pinkava, projektant firmy SUDOP Praha, která stavbu pro Správa dopravní železniční cesty připravuje.

Začala také oprava kolejí do Litoměřic

V současné době to není jediná železniční stavba, který se na Českolipsku chystá, nebo provádí. Od nového roku kompletně rekonstruují trať z Liberce do České Lípy, začala také oprava kolejí do Litoměřic.

Pikantní na chystané modernizaci českolipského nádraží je, že původní, před deseti lety opravená budova, patří někomu jinému, než Správě dopravní železniční cesty. Jejím vlastníkem je Regionální správa majetku ČD.

Přestože s novým terminálem zpočátku tato organizace nesouhlasila, tlak na využití evropských fondů, které ČR využívá nejméně z celé Unie, byl tak velký, že nakonec ustoupila.

Vše bude bezbariérové

Mluvčí Generálního ředitelství Českých drah Petr Šťáhlavský k tomu uvedl: "Jako dopravce vítáme rekonstrukci kolejišť a výstavbu nových bezbariérových nástupišť, které usnadní cestování všem cestujícím, nejen osobám se zdravotním handicapem. Tato nová nástupiště jsou ve stejné výšce jako podlaha nízkopodlažního vozidla. Díky tomu mohou snadno cestovat nejen vozíčkáři, kteří pak nepotřebují téměř žádnou asistenci, tak senioři, cestující s dětmi, jízdními koly a podobně."

Jeden z nejpádnějších důvodů pro stavbu nového nádraží je plánovaný podchod pod tratí, který umožní lepší přístup do českolipské průmyslové zóny.

"U nové odbavovací haly chceme postavit terminál pro městskou a příměstskou dopravu. Měl by s nádražím zásadně zlepšit komfort cestovní," upřesnila starostka Hana Moudrá.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Další z rubriky

Liberecký primátor láká další filmaře, chce jim dát tři miliony

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už příští rok na jaře by se mohl v Liberci točit nový seriál pro Českou televizi. Město ale musí filmařům přispět třemi...

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Geologové objevili v Jizerských horách sopečný kráter, chrlil safíry

Historik libereckého muzea Ivan Rous v srdci Pytlácké jámy, kde před 20 miliony...

Unikátní objev učinili geologové v samém srdci Jizerských hor. V amfiteátru ledovcového původu o průměru asi půl krát...

Najdete na iDNES.cz