Většina řidičů sanitek v Libereckém kraji si musí najít druhou práci...

Většina řidičů sanitek v Libereckém kraji si musí najít druhou práci (ilustrační obrázek). | foto: MAFRA

Lidé u hranic nezůstanou bez pomoci. Výběžek dostal další sanitku

  • 2
Nablýskaná, moderní a špičkově vybavená. Taková je sanitka, která jezdí nově k pacientům ve Frýdlantském výběžku. Místní lidé už se tak nemusejí bát, že k nim pomoc nedorazí včas. Namísto jedné výjezdové skupiny, jejíž záchranáři v regionu slouží už dnes nonstop, tu budou mít i druhou.

I druhá výjezdová skupina bude k dispozici čtyřiadvacet hodin denně. Záchranáři tak reagují hlavně na fakt, že frýdlantská nemocnice od dubna stopne nepřetržitý provoz interní ambulance.

Stane se z ní pohotovost, otevřená pouze ve všední dny do večerních hodin, o víkendu a ve svátek pouze dopoledne. I proto je další záchranka v regionu potřeba.

„Tím, že nemocnice vypadla z akutní péče, musíme pacienty převážet jinam, převážně do Liberce,“ uvedl Vladimír Hadač, ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.

V okamžiku, kdy místní záchranka odjela s pacientem do krajského města, zůstával region bez sanity. Ta musela v případě potřeby vyrazit z jiných měst.

„Prodloužila se tak doba výjezdu i dojezdové hodiny, a to byl důvod, proč jsme sem zavedli i druhou rychlou záchrannou pomoc, aby se vzájemně vykrývaly,“ doplnil ředitel.

Nové vozy vydrží dvojnásobek

Záchranka vyměnila letos všechny své vozy za nové. Jde o auta s nejmodernější technologií a velkým výkonem.

„Vozy mají náhon na všechna čtyři kola, mají levnější servis a větší užitnou hodnotu. Třeba záchranky, které jsme měli předtím, vydrželi padesát až šedesát tisíc kilometrů a pak musely na generálku, protože odcházely motory, turba a opravy byly velmi drahé. Nové vozy vydrží dvojnásobek a i jejich provoz je levnější,“ přiblížil Hadač.

A nové jsou i technologie. V sanitce tak mají záchranáři k dispozici přístroj na natočení EKG, plně vybavený na monitorování životních funkcí. Zjistí, jaký má pacient tlak, puls, může defibrilovat srdeční činnost.

Sanitky nakoupila záchranka za osmdesát milionů korun. Osmašedesát milionů získala z dotace, zbylých dvanáct zaplatil Liberecký kraj.

„Dohromady jde o dvacet sanitek plus čtyři terénní vozy. Ty přijdou do konce března, pak se s nimi budou učit řidiči jezdit, poté se vybaví technologiemi zdravotnickými i informačními a odhaduji, že tak v polovině roku už budou jezdit v terénu,“ popsal Petr Tulpa, náměstek hejtmana Libereckého kraje.

Kdy volat záchranku, naučí obyvatele starostové

Jak a kdy volat záchranku, to nyní budou učit své obyvatele i starostové z Frýdlantského výběžku.

„Musíme jim teď říci, co nás od prvního dubna čeká, až se omezí provoz interní ambulance ve frýdlantské nemocnici. Vysvětlit, že si nemohou volat záchranku pokaždé, když je někde něco zabolí. A že třeba i ke zlomenému kotníku postačí, když přijede pouze lékař, a nemusí vyjíždět rychlá pomoc,“ prohlásil Vladimír Stříbrný, starosta Heřmanic.

Podle vedení frýdlantské nemocnice je nepřetržitý provoz interní ambulance prodělečný. Měsíčně za ni prý platí tři sta tisíc korun navíc. Management tak vzkázal obcím, že pokud chtějí čtyřiadvacetihodinovou ambulanci zachovat, musejí si ji platit sami.

A pomoci jim prý může i kraj. „Jedním z řešení by mohlo být spojení s libereckou nemocnicí i s vědomím, že by ta péče byla ztrátová,“ podotkl náměstek.

Už nyní přijímá liberecká interna kolem dvaceti pacientů denně právě z Frýdlantska. Zdejší lékaři se obávají, že pokud frýdlantská nemocnice zruší nepřetržitý provoz, pak pacienti ještě přibudou.