V krajských volbách jde také o vysoké platy a služební auta

  15:33aktualizováno  15:33
Na jedné straně ideály, sliby a krásné věty, na druhé desetitisícové platy, služební auta, byty za hubičku, asistentky, cesty do vzdáleného zahraničí a hlavně moc. To je líc a rub mince vítězství v krajských volbách.

Končící hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Co z toho převažuje? "Já jsem po letech v této otázce velmi skeptický. Viděl jsem spousty nezávislých politiků, kteří se velmi rychle stali závislými. Proto, přestože žádná oficiální statistika neexistuje, odhaduji, že 99 procent lidí jde do politiky kvůli penězům a benefitům. Možná, že jich dvacet procent nějaké ideály má, ale po měsíci je definitivně ztratí. Bohužel," tvrdí Zdeněk Zbořil z Ústavu politologie Karlovy univerzity.

Jaké benefity čekají na nové zastupitele Libereckého kraje? Když se někteří z nich stanou jedním z osmi radních nebo hejtmanem, může se každý z nich těšit na dvě asistentky a jednu sekretářku. Tak si to na rozdíl od svých předchůdců, kterým stačila jedna sekretářka, zařídili minulé volební období sociální demokraté.

Dalšími benefity jsou peníze. Nejméně berou krajští zastupitelé. Každý z nich dostane 3 500 korun měsíčně. O dva tisíce víc pak mají členové výborů nebo komisí a ještě lépe na tom jsou jejich předsedové. Měsíčně budou mít 7 600 korun, i kdyby tam nechodili.

"Na krajské úrovni to je poněkud lepší než na celostátní, protože se tam politici musí domluvit na nějakých konkrétních věcech. Ale nedělejme si iluze, o moc lepší to nebude. Dokonce si myslím, že do politiky kvůli výhodám chodí lidé i v nejmenších obcích. Třeba jen proto, aby změnili územní plán ve svůj prospěch," vysvětluje politolog Zbořil.

Noví zastupitelé procestují svět

Na plat 56 tisíc korun se mohou těšit čtyři členové rady Libereckého kraje. Další čtyři, kteří budou náměstky hejtmana, berou ještě o třináct tisíc víc. Na výplatnici mají bez pár korun 70 tisíc. Někteří, například Pavel Petráček, bral navíc deset tisíc měsíčně jako předseda představenstva českolipské nemocnice. Plat hejtmana Libereckého kraje je pak 77 tisíc korun. Jeho výše se ale odvíjí od počtu obyvatel jednotlivých krajů.

Dalším benefitem jsou služební auta. Například hejtman Stanislav Eichler jezdí Škodou Suberb. Před dvěma roky měl našlápnuto, tak jako jeho předchůdce Petr Skokan, do vyšší třídy, ale když se provalilo, že si objednal A8, spokojil se s autem české výroby.

Jedním z mála známých benefitů jsou zahraniční služební cesty. Liberecký kraj v současné době spolupracuje se třinácti státy nebo regiony.

Nově zvolení zastupitelé se podívají do Asuánu v Egyptě, do Turecka, Gotlandu ve Švédsku, do Vietnamu, Španělska a dalších lákavých destinací, kam jejich předchůdci s takovou chutí cestovali.

"Jsem přesvědčen, že dnes už žádné ideály a vznešené myšlenky u nás v politice nejsou. Jde jen o peníze. Lepší důkaz než to, jak lidé cestují mezi jednotlivými partajemi, pro to asi neexistuje," dodává pesimisticky Zbořil.

Autor:


Nejčtenější

Řidič luxusního vozu boural při honičce s policií. Škoda jde do milionů

Záběr z místa nehody.

Řidič luxusního bílého vozu značky Bentley ujížděl vysokou rychlostí po libereckých ulicích hlídce dopravních...

Robotická stopařka chce objet republiku, řidiči ji mohou pozvat do zoo

Robota, který se vydá na stopařskou pouť, vytvořili v Jablonci nad Nisou....

Koncem října se z Jablonce na stopařskou pouť republikou s cílem v Pelhřimově vydá humanoidní robot nesoucí jméno...Ve městě jsou lidé tolerantní, pokud nedáte orientaci na odiv, říká lesba

Druhý ročník akce Pilsen Pride vyvrcholil v sobotu Duhovým průvodem z Mlýnské...

Andrea Luková, která studuje na Západočeské univerzitě v Plzni, je lesba. Svoji orientaci netají, ale dvakrát si...

Virtuální hokej: cesta, jak trénovat, zlepšovat se a neplatit drahý led

SENSE ARENA. Tak se jmenuje projekt, který má změnit přípravu hokejistů. Líbí...

Přichází doba, kdy se i hráči z NHL nebudou lepšit jen na ledě, ale třeba doma v garáži. Virtuální hokej nabízí dřinu....

Na Ještědu padne sedm hektarů lesa, stromy musejí ustoupit lyžařům

Nový provozovatel ještědského skiareálu firma TMR připravuje pro lyžaře velké...

Masivní kácení je v plánu na Ještědu, jehož svahy mají být v budoucnu bezpečnější a přívětivější zejména pro rodiny s...

Další z rubriky

Ovzduší v Liberci nejvíc škodí prach a auta, spalovna tolik nevadí

Na šesti místech v Liberci měřila speciální auta kvalitu ovzduší. Výsledky...

To nejhorší, co znečišťuje ovzduší v Liberci, je polétavý prach. A dlouhé suché léto bez deště hodnoty prašnosti ještě...

Škoda, že to neuvidí pan prezident, směje se nové divadelní hře Polách

Nová inscenace Šaldova divadla Klíčovou dírkou.

Za zdi blázince nechá nahlédnout návštěvníky libereckého Šaldova divadla nová komedie Klíčovou dírkou, kterou napsal...

Na místě dřevěné rozhledny sežrané hmyzem vyrůstá ocelová nástupkyně

Nová stavba v nadmořské výšce 637 metrů bude mít na rozdíl od své předchůdkyně...

Na Císařském kameni ve Vratislavicích vyrůstá nová rozhledna. Nahradí původní dřevěnou, kterou před dvěma měsíci kvůli...

Najdete na iDNES.cz