V krajských volbách jde také o vysoké platy a služební auta

  15:33aktualizováno  15:33
Na jedné straně ideály, sliby a krásné věty, na druhé desetitisícové platy, služební auta, byty za hubičku, asistentky, cesty do vzdáleného zahraničí a hlavně moc. To je líc a rub mince vítězství v krajských volbách.

Končící hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Co z toho převažuje? "Já jsem po letech v této otázce velmi skeptický. Viděl jsem spousty nezávislých politiků, kteří se velmi rychle stali závislými. Proto, přestože žádná oficiální statistika neexistuje, odhaduji, že 99 procent lidí jde do politiky kvůli penězům a benefitům. Možná, že jich dvacet procent nějaké ideály má, ale po měsíci je definitivně ztratí. Bohužel," tvrdí Zdeněk Zbořil z Ústavu politologie Karlovy univerzity.

Jaké benefity čekají na nové zastupitele Libereckého kraje? Když se někteří z nich stanou jedním z osmi radních nebo hejtmanem, může se každý z nich těšit na dvě asistentky a jednu sekretářku. Tak si to na rozdíl od svých předchůdců, kterým stačila jedna sekretářka, zařídili minulé volební období sociální demokraté.

Dalšími benefity jsou peníze. Nejméně berou krajští zastupitelé. Každý z nich dostane 3 500 korun měsíčně. O dva tisíce víc pak mají členové výborů nebo komisí a ještě lépe na tom jsou jejich předsedové. Měsíčně budou mít 7 600 korun, i kdyby tam nechodili.

"Na krajské úrovni to je poněkud lepší než na celostátní, protože se tam politici musí domluvit na nějakých konkrétních věcech. Ale nedělejme si iluze, o moc lepší to nebude. Dokonce si myslím, že do politiky kvůli výhodám chodí lidé i v nejmenších obcích. Třeba jen proto, aby změnili územní plán ve svůj prospěch," vysvětluje politolog Zbořil.

Noví zastupitelé procestují svět

Na plat 56 tisíc korun se mohou těšit čtyři členové rady Libereckého kraje. Další čtyři, kteří budou náměstky hejtmana, berou ještě o třináct tisíc víc. Na výplatnici mají bez pár korun 70 tisíc. Někteří, například Pavel Petráček, bral navíc deset tisíc měsíčně jako předseda představenstva českolipské nemocnice. Plat hejtmana Libereckého kraje je pak 77 tisíc korun. Jeho výše se ale odvíjí od počtu obyvatel jednotlivých krajů.

Dalším benefitem jsou služební auta. Například hejtman Stanislav Eichler jezdí Škodou Suberb. Před dvěma roky měl našlápnuto, tak jako jeho předchůdce Petr Skokan, do vyšší třídy, ale když se provalilo, že si objednal A8, spokojil se s autem české výroby.

Jedním z mála známých benefitů jsou zahraniční služební cesty. Liberecký kraj v současné době spolupracuje se třinácti státy nebo regiony.

Nově zvolení zastupitelé se podívají do Asuánu v Egyptě, do Turecka, Gotlandu ve Švédsku, do Vietnamu, Španělska a dalších lákavých destinací, kam jejich předchůdci s takovou chutí cestovali.

"Jsem přesvědčen, že dnes už žádné ideály a vznešené myšlenky u nás v politice nejsou. Jde jen o peníze. Lepší důkaz než to, jak lidé cestují mezi jednotlivými partajemi, pro to asi neexistuje," dodává pesimisticky Zbořil.

Autor:

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

První pacient s otravou krve je doma. Chci odškodné, říká podnikatel

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Prvního z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant propustili lékaři Krajské...

Další z rubriky

Kvůli pádu zdi školy bude v Jablonci uzavřena Podhorská ulice

Ilustrační snímek

Během rekonstrukce jedné z budov Střední školy řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou se zhroutila část cihlové zdi v...

Zakázku dostala firma, kde dělala starostka. Nové vedení projekt stoplo

Kandidátka na novou předsedkyni ČSSD Romana Žatecká. (18.2.2018)

Firma, kde čtyři roky pracovala bývalá starostka České Lípy Romana Žatecká, měla městu vytvořit za 430 tisíc webové...

Ekologové chtějí omezit noční výjezdy rolby, její hluk ohrožuje tetřívka

Tetřívek obecný je jako krkonošský Cimrman. Nikdo ho neviděl a přece toká.

V Jizerských horách dramaticky ubývá kriticky ohroženého tetřívka obecného. Ekologové chtějí proto omezit zejména noční...

Najdete na iDNES.cz