Návrh nového navigačního systému v Jablonci

Návrh nového navigačního systému v Jablonci | foto: Mjölk a OH

Pocta bižuterní slávě. Turisty provedou po Jablonci barevné korálky

  • 2
Konec šipek. Turistům, kteří se budou procházet po Jablonci, ukážou směr k radnici, přehradě či k zastávce tramvaje korálky. Budou připevněny k chodníku a podle jejich barvy lidé dojdou k určitému cíli.

Korálky si autoři projektu vybrali jako symbol toho, že Jablonec je celosvětově známý výrobou bižuterie a právě korálků. Informační systém pro turisty je v Jablonci již značně zastaralý.

„Město je zahlceno šipkami a malými cedulkami v češtině, s čímž mají problém cizinci. Navíc se celý ten systém mísí s komerčním systémem. To znamená, že při vjezdu do města je tabulka s názvy firem zde sídlících a čísel k nim přiřazených. To je velmi nepřehledné. Nový systém by měl být srozumitelný jak pro zahraniční turisty, tak i atraktivní a hravý, zejména pro děti, které by se hledáním korálků po městě mohly bavit,“ řekl Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra a radní pro kulturu a sport.

Zastupitelé ve čtvrtek schválili zpracování projektu za zhruba osm milionů korun. Město také zažádá o dotaci z evropských fondů. Ta by mohla pokrýt až 85 procent ceny.

Značení cest korálky vymysleli architekti z libereckého studia Mjölk společně s grafikem Ondřejem Horáčkem.

„Šipky nejsou moc zábavné. Inspirovali jsme se proto v Portu, kde od středověku používají jako značení keramické modrobílé dlaždice, kterými se tam zdobily fasády. Je to univerzální prvek čitelný pro všechny národy a podobné by to mělo být i v Jablonci. Proto jsme hledali materiál, který je pro něj typický a našli jsme korálek,“ vysvětlil na středečním jednání zastupitelstva Jan Mach z ateliéru Mjölk.

Nové tabulky i velký model města

Korálky budou různě barevné podle typu trasy. Odkud a kam cesty povedou, se ještě bude řešit.

„Korálky by měly být umístěny do chodníku asi každé tři metry. Navíc půjde o minimální zásah do veřejného prostoru. Do povrchu se budou navrtávat,“ doplnil Mach s tím, že autoři projektu by mohli při výrobě korálků spolupracovat s místními výrobci.

Projekt počítá také s novými informačními tabulkami. Ty už budou mít minimum nápisů v češtině, spíše půjde o obrázky jabloneckých dominant.

„Jablonec má tu výhodu, že většina jeho zásadních staveb je ikonická a dají se zjednodušit na obrázku tak, aby byly hned rozpoznatelné,“ uvedl Mach.

Součástí orientačního systému má být i velký 3D model města, jako ho má například Brno nebo Olomouc. Ten by podle architektů měl stát nejlépe venku na centrálním náměstí, aby si ho lidé mohli doslova osahat.

Pokud se podaří městu uspět s dotací, nový informační systém by mohl mít Jablonec na konci roku 2018.

Již nyní se ale ozývají kritické hlasy. Například zastupitel Jan Zeman se domnívá, že korálky na chodnících se do města nehodí kvůli počasí. „Jsme tady v situaci, kdy tu půl roku leží na chodnících sníh, led nebo štěrk. Tohle přes zimu nemůže fungovat,“ pronesl.