Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Harrachově se rodí další singltrek. Cyklisté proletí Krkonošemi

  6:36aktualizováno  6:36
Bikeři se mohou začít těšit, v Harrachově připravují plány na vybudování singltreku. Na jeho stavbě se má spolupodílet Tomáš Kvasnička, duchovní otec veleúspěšného projektu Singltreku pod Smrkem v Jizerských horách. Ročně jej navštíví na 50 tisíc lidí.

V Harrachově by měla vyrůst singltreková trasa podobná té na Smrku (na snímku). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Singltrek je vrstevnicová stezka s mírnými sklony a terénními vlnami vybudovaná s citlivým přístupem k přírodě a lesu, kterým povětšinou cyklistu vede.

Má značný potenciál pro cestovní ruch, protože dokáže přilákat do území vyznavače terénní cyklistiky nebo třeba sportovně založené rodiny s dětmi. O to autorům myšlenky z Harrachova jde především.

Co je singltrek

Zakladatel singltreků Tomáš Kvasnička.

Zakladatel singltreků Tomáš Kvasnička.

Singltrek je systém stezek pro terénní cyklistiku. Singltrek do České republiky přinesl Tomáš Kvasnička, který se inspiroval centry pro terénní cyklistiku ve Velké Británii. Jím založený Singltrek pod Smrkem na Frýdlantsku se rozrůstá od roku 2008, nyní má okolo 70 kilometrů stezek. Vyznačují se také tím, že provoz na nich je kvůli úzkému profilu zpravidla jednosměrný.

„Myslíme si, že by singltrek skutečně mohl přitáhnout další turisty do Harrarchova. Zároveň se chceme víc zaměřit na letní období, protože počasí nenasvědčuje tomu, že by se měly zimy prodlužovat. Čím víc podobných aktivit budeme nabízet po delší díl roku, tím víc to podpoří cestovní ruch,“ řekla starostka Harrachova Eva Zbrojová.

V Harrachově už vytipovali pozemky, kde by první stezky mohly vést. Jedná se o oblast Rybárny a Hřebínku.Neleží přímo v Krkonošském národním parku, ale v ochranném pásmu.

„V tomto území by se mohly stezky vybudovat už v dohledné době, teď nás ale ještě čekají jednání o konkrétních záležitostech,“ nechtěla starostka určit přesný termín, kdy by se mohli cyklisté na první, čtyři kilometry dlouhou trasu vydat.

Město také ještě musí sehnat potřebné peníze. Vybudování jednoho kilometru vyjde svépomocí na zhruba čtyři sta tisíc korun. První trasa by tak stála asi dva miliony korun.

Dostanou se cyklisté na trasu lanovkou?

„Na rozdíl od singltreku pod Smrkem by byl ten harrachovský svázanější svojí polohou v území s nejpřísnějším režimem ochrany přírody. Kvůli tomu by byl obtížnější rozvoj, ale je to pro mě výzva. Vytipované pozemky leží v ochranném pásmu,“ zmínil expert na přípravu, projektování, realizaci a budoucí správu stezek pro pobyt v přírodě Tomáš Kvasnička. „Věřím, že se i v Harrachově podaří vybudovat síť singltrekových stezek a budou oblíbené.“

Jako potíž nevidí ani prudší krkonošské svahy. S lyžařským areálem zároveň probírá možnost vytvořit stezku, na kterou by se cyklisté dostali lanovkou. Tak zvaný flow trail by cílil především na začátečníky.

Singltrekové a flow trailové stezky musí povolit Správa Krkonošského národního parku. S autory projektu je v kontaktu.

„Troufnu si tvrdit, že vše zatím probíhá v souladu s našimi představami, aby nedošlo k poškození přírody. Pokud by taková stezka vznikla v ochranném pásmu a v okolí města, tak s tím prakticky není velký problém,“ zmínil mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Autor:


Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Další z rubriky

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Hasiči museli znovu na Ještěd, v místě požáru se objevil dým

Kouř halil hotel a vysílač na Ještědu.

Liberečtí hasiči museli ve středu znovu vyjet na vrchol Ještědu. V místech, kde v pondělí hořela tráva a lesní porost,...

Najdete na iDNES.cz