Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový přístroj z Liberce odhalí příčiny bolestí svalů. Vývoj trval 15 let

  14:00aktualizováno  14:00
Vynález liberecké univerzity dokáže změřit svalové napětí a zjistit příčinu bolesti svalů. Pomůže fyzioterapeutům i rehabilitačním lékařům, kteří pracují se sportovci nebo lidmi po mrtvici.

Martin Kysela a Matěj Kolář (v košili) s novým přístrojem z liberecké univerzity. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Myotonometr je výsledkem patnáctiletého úsilí vedoucího Centra sportovní medicíny FP Technické univerzity v Liberci Petra Šifty. Ve spolupráci se studenty doktorského studia Martinem Kyselou a Matějem Kolářem dotáhl vývoj přístroje do fáze, kdy je možné jeho použití v praxi. Už se testuje.

Přístroj vyzkoušejí i na ČVUT

O nový přístroj, který dokáže porovnávat různé typy tkání, sledovat vývoj nemoci a vliv léčby v případě onemocnění, je zájem i z jiných odborných pracovišť.
Přístroj se už testuje na neurologickém oddělení Krajské nemocnice v Liberci. Brzy se bude zkoušet i na Katedře zdravotnických oborů Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT. „Jako vysoká škola přijímáme nejvíc fyzioterapeutů pro studium v republice. Máme také deset klinických fyzioterapeutických zařízení. Nový přístroj nás po odborné stránce velmi zajímá. Je to novinka, která má objektivizovat stav pacienta. O spolehlivém přístroji, který by to dokázal, zatím nevíme,“ řekl vedoucí katedry profesor Leoš Navrátil. „Bylo mnoho pokusů, ale o žádném se nedá říct, že by byl dobrý. Pro práci i pacienty by to bylo velmi dobré.“
„Byli bychom rádi, kdyby se přístroj podařilo rozšířit do jiných ordinací. K tomu bude ale ještě zapotřebí delší cesta,“ zmínil vedoucí Centra sportovní medicíny FP TUL Petr Šifta. Nynější podoba přístroje je výsledkem celouniverzitního projektu Gama, který má sloužit ke komercionalizaci vědy.

„Neurologové, rehabilitační lékaři nebo fyzioterapeuti doposud vyšetřovali svaly pomocí hmatu, jde o tak zvané palpační vyšetření. Bylo to ale subjektivní. Proto mě napadlo vymyslet přístroj, který bude napodobovat dotykové vyšetření, přitom přesně určí míru svalového napětí,“ vylíčil Petr Šifta.

Přístroj, který je registrován jako užitný vzor, používá ve své soukromé ordinaci. Přístroj a metodiku měření už autoři úspěšně testují nejen v soukromé fyzioterapeutické praxi, ale i na neurologickém oddělení Krajské nemocnice v Liberci.

„Unikátnost přístroje spočívá i v tom, že je možné hodnotit nejen svalové napětí, ale poznáme i to, co měříme. Jestli tuk, podkoží, vazivo nebo sval přeměněný ve vazivovou tkáň,“ vylíčil Petr Šifta.

Na sval tlačí hrot

Během vyšetření neprojíždí tkání žádná injekce jako při tak zvaném dynamickém vyšetření přístrojem, který vystřelí hrot do tkáně a měří hloubku vniku. Při vyšetření myotonometru jen na sval bezbolestně tlačí silný hrot. Stav svalu pak vykreslí křivka grafu. Na jeho základě lze velmi přesně určit vlastnosti a míru poškození tkáně.

Přístroj bude mít v praxi širší uplatnění. Lékaři třeba díky němu poznají, jakou dávku medikamentu mají pacientovi naordinovat. Může se totiž stát, že se pacientovi naopak vlivem nasazených léků sníží svalové napětí. Lidé po mozkové příhodě pak kvůli tomu mají problém se třeba postavit na nohy.
Přístroj také umí zjistit, jaké metody dokáží svalové napětí nejlépe snížit.

„Na zakyselených a zatuhlých sportovcích jsme měřili, co je na regeneraci svalů nejlepší. Masáže, sauny ani kyneziologické tejpy nefungují tak, jako spánek,“ řekl Petr Šifta.

Přístroj posoudí nové metody

Nový přístroj bude mít využití i z vědecko-výzkumných důvodů. „Jsme schopní objektivizovat jednotlivé metody. Když přijde někdo s převratnou novinkou a tvrdí, že umí uvolnit svaly, jsme schopní to hodnověrně posoudit,“ dodal Šifta.

Aby byla obsluha přístroje co nejjednodušší, zvolili autoři přístup ovládání přístroje formou webového rozhraní. K přístroji se připojí tablet dodávaný k přístroji jako mobilní bezdrátový ovládací panel. Po spuštění ovládací aplikace je možné vyplnit parametry měření a spustit ho. Uživatel ale může použít třeba i klasický stolní počítač nebo notebook.

„Dosáhli jsme tak komfort pro uživatele, který může používat ovládací zařízení, na které je zvyklý,“ zmínil Matěj Kolář, který pomáhal při konstrukci přístroje.

Autor:Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Další z rubriky

NEJ památky roku 2017. Dřevěný most přes Jizeru a kaple ukřižování

Dřevěný most přes řeku Jizeru (na snímku z 6. září 2017) v obci Bystrá nad...

Dřevěný most přes řeku v obci Bystrá nad Jizerou a kaple ukřižování v Jiřetíně pod Jedlovou dostaly cenu za nejlepší...

Ve Vratislavicích vzniká nový park. Prolézačky i gril budou za plotem

Současná podoba stavby občerstvení.

V libereckých Vratislavicích vzniká nový park. Vyrůstá na louce mezi domovem důchodců Marta a Rušičkou v bezprostřední...

Málo vody na Ještědu brání novým sjezdovkám, problém mají řešit nádrže

Ilustrační foto

Na počátku panovaly pochyby, teď je ale jasno. Problematické zasněžování sjezdovek na Ještědu kvůli omezenému množství...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNĚ TECHNICKÝ ZÁSTUPCE pro PLASTY ČR a SK

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Plzeňský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz