Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový přístroj z Liberce odhalí příčiny bolestí svalů. Vývoj trval 15 let

  14:00aktualizováno  14:00
Vynález liberecké univerzity dokáže změřit svalové napětí a zjistit příčinu bolesti svalů. Pomůže fyzioterapeutům i rehabilitačním lékařům, kteří pracují se sportovci nebo lidmi po mrtvici.

Martin Kysela a Matěj Kolář (v košili) s novým přístrojem z liberecké univerzity. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Myotonometr je výsledkem patnáctiletého úsilí vedoucího Centra sportovní medicíny FP Technické univerzity v Liberci Petra Šifty. Ve spolupráci se studenty doktorského studia Martinem Kyselou a Matějem Kolářem dotáhl vývoj přístroje do fáze, kdy je možné jeho použití v praxi. Už se testuje.

Přístroj vyzkoušejí i na ČVUT

O nový přístroj, který dokáže porovnávat různé typy tkání, sledovat vývoj nemoci a vliv léčby v případě onemocnění, je zájem i z jiných odborných pracovišť.
Přístroj se už testuje na neurologickém oddělení Krajské nemocnice v Liberci. Brzy se bude zkoušet i na Katedře zdravotnických oborů Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT. „Jako vysoká škola přijímáme nejvíc fyzioterapeutů pro studium v republice. Máme také deset klinických fyzioterapeutických zařízení. Nový přístroj nás po odborné stránce velmi zajímá. Je to novinka, která má objektivizovat stav pacienta. O spolehlivém přístroji, který by to dokázal, zatím nevíme,“ řekl vedoucí katedry profesor Leoš Navrátil. „Bylo mnoho pokusů, ale o žádném se nedá říct, že by byl dobrý. Pro práci i pacienty by to bylo velmi dobré.“
„Byli bychom rádi, kdyby se přístroj podařilo rozšířit do jiných ordinací. K tomu bude ale ještě zapotřebí delší cesta,“ zmínil vedoucí Centra sportovní medicíny FP TUL Petr Šifta. Nynější podoba přístroje je výsledkem celouniverzitního projektu Gama, který má sloužit ke komercionalizaci vědy.

„Neurologové, rehabilitační lékaři nebo fyzioterapeuti doposud vyšetřovali svaly pomocí hmatu, jde o tak zvané palpační vyšetření. Bylo to ale subjektivní. Proto mě napadlo vymyslet přístroj, který bude napodobovat dotykové vyšetření, přitom přesně určí míru svalového napětí,“ vylíčil Petr Šifta.

Přístroj, který je registrován jako užitný vzor, používá ve své soukromé ordinaci. Přístroj a metodiku měření už autoři úspěšně testují nejen v soukromé fyzioterapeutické praxi, ale i na neurologickém oddělení Krajské nemocnice v Liberci.

„Unikátnost přístroje spočívá i v tom, že je možné hodnotit nejen svalové napětí, ale poznáme i to, co měříme. Jestli tuk, podkoží, vazivo nebo sval přeměněný ve vazivovou tkáň,“ vylíčil Petr Šifta.

Na sval tlačí hrot

Během vyšetření neprojíždí tkání žádná injekce jako při tak zvaném dynamickém vyšetření přístrojem, který vystřelí hrot do tkáně a měří hloubku vniku. Při vyšetření myotonometru jen na sval bezbolestně tlačí silný hrot. Stav svalu pak vykreslí křivka grafu. Na jeho základě lze velmi přesně určit vlastnosti a míru poškození tkáně.

Přístroj bude mít v praxi širší uplatnění. Lékaři třeba díky němu poznají, jakou dávku medikamentu mají pacientovi naordinovat. Může se totiž stát, že se pacientovi naopak vlivem nasazených léků sníží svalové napětí. Lidé po mozkové příhodě pak kvůli tomu mají problém se třeba postavit na nohy.
Přístroj také umí zjistit, jaké metody dokáží svalové napětí nejlépe snížit.

„Na zakyselených a zatuhlých sportovcích jsme měřili, co je na regeneraci svalů nejlepší. Masáže, sauny ani kyneziologické tejpy nefungují tak, jako spánek,“ řekl Petr Šifta.

Přístroj posoudí nové metody

Nový přístroj bude mít využití i z vědecko-výzkumných důvodů. „Jsme schopní objektivizovat jednotlivé metody. Když přijde někdo s převratnou novinkou a tvrdí, že umí uvolnit svaly, jsme schopní to hodnověrně posoudit,“ dodal Šifta.

Aby byla obsluha přístroje co nejjednodušší, zvolili autoři přístup ovládání přístroje formou webového rozhraní. K přístroji se připojí tablet dodávaný k přístroji jako mobilní bezdrátový ovládací panel. Po spuštění ovládací aplikace je možné vyplnit parametry měření a spustit ho. Uživatel ale může použít třeba i klasický stolní počítač nebo notebook.

„Dosáhli jsme tak komfort pro uživatele, který může používat ovládací zařízení, na které je zvyklý,“ zmínil Matěj Kolář, který pomáhal při konstrukci přístroje.

Autor:


Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Další z rubriky

Liberci hrozí žaloby za chyby v územním plánu, varuje náměstkyně

Liberecká radnice.

Veřejné projednávání by se mělo udělat celé znovu, teď si město hodně koleduje. Tak vnímá práci na novém územním plánu...

Strážníci jezdí v SUV, vyšla je levněji než běžné zákazníky

Nové škodovky mají za sebou prvních pár tisíc naježděných kilometrů v barvách...

Strážníci v České Lípě si pořídili nová auta. Jejich vozový park se rozrostl o dvě Škody Karoq. Jde o nejvýkonnější...

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Najdete na iDNES.cz