Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ústav v Chrastavě má nového ředitele. Čeká ho zklidňování dusné atmosféry

  15:07aktualizováno  15:07
Novým ředitelem výchovného ústavu v Chrastavě se stane dlouholetý pedagog Miloslav Hlubuček. Funkce se ujme v pondělí, uvedlo pro iDNES.cz ministerstvo školství. Hlubuček vystřídá prozatímní ředitelku Soňu Cpinovou, která vedení převzala poté, co úřady odhalily kontroverzní praktiky bývalého vedení.

Výchovný ústav Chrastava (21. 6. 2016). | foto: Zdeňka Trachtová, iDNES.cz

„Konkurzní komise sestavila pořadí tří kandidátů a na prvním místě se umístil magistr Hlubuček,“ potvrdila pro iDNES.cz vedoucí tiskového odboru ministerstva školství (MŠMT) Klára Bílá. Jeho jmenování posléze schválilo ministerstvo, které je zřizovatelem ústavu.

Výběrová komise

Nového ředitele vybrala sedmičlenná konkurzní komise, v níž zasedl náměstek MŠMT Václav Pícl, školní inspektor Jiří Holomek, starosta Chrastavy Michael Canov, dvě zaměstnankyně výchovného ústavu Olga Hofmanová a Alena Fryková, prozatímní ředitelka Soňa Cpinová a ředitelka Dětského diagnostického ústavu v Liberci Božena Lányová.

„Vybraný uchazeč vyhověl svými dosavadními zkušenostmi a koncepcí rozvoje organizace v období následujících pěti let. Má všechny předpoklady a schopnosti pro stabilizaci a vytvoření pozitivního klimatu při vyváženém dodržování práv i povinností tamních klientů,“ řekl po ukončení výběrového řízení náměstek MŠMT Václav Pícl.

Hlubuček působil sedmnáct let jako pedagog a zástupce vedoucího školy v Dětském domově se školou Hamr na Jezeře.

„Mým cílem je stabilizovat ústav, postupně vytvořit pozitivní klima, zabezpečit dodržování práv dětí, postupně nastavit přehledný a spravedlivý systém hodnocení a v neposlední řadě dokončit činnost výchovného ústavu a zajistit přemístění dětí do odpovídajících zařízení a navázat kontakt a spolupráci s městem Chrastava,“ řekl Hlubuček.

Výchovný ústav však nepovede dlouho. Na začátku června totiž ministryně školství Kateřina Valachová rozhodla o jeho zrušení. Zařízení skončí v září (více čtěte zde). Hlubuček tak nadále zůstane pouze ředitelem dětského domova se školou pro děti do patnácti let, který se nachází v téže chrastavské budově.

„V rámci možného jsem spokojen. Vítězný uchazeč v dětském domově se školou léta pracoval a navíc na mě působí tak, že bude mít přirozenou autoritu,“ zmínil starosta Chrastavy a zároveň jeden ze členů komise Michael Canov.

„Z ministerstva mám také jednoznačně slíbeno, že v ústavu budou jen děti s ústavní výchovou a že tam nebude ani jedno s nařízenou ochrannou výchovou. Mělo by tam také být maximálně šestnáct dětí, což je poloviční počet. V tomto smyslu jsem spokojen,“ řekl starosta Canov.

Podle informací iDNES.cz byla jedním ze tří kandidátů také bývalá ředitelka ústavu Markéta Sochorová, která však podle úřadů pochybila a proto ve funkci skončila.

„Sice nevyhrála, ale komise ji uznala, že je vhodná pro výkon této funkce. Pak prohrála na pořadí,“ řekl starosta Canov.

Výchovný ústav se ruší, zůstane jen dětský domov

Kauza kolem chrastavského ústavu propukla na konci května, kdy MŠMT na základě podnětu kanceláře ombudsmanky zjistilo, že předchozí vedení v přístupu k dětem vážně chybovalo. Na případ upozornil server iDNES.cz (více zde).

Miloslav Hlubuček

Miloslav HLUBUČEK (1972) vystudoval Technickou univerzitu v Liberci – pedagogickou fakultu. Absolvoval kurz speciální pedagogiky se zaměřením na etopedii TU v Liberci

Od roku 1999 dosud působil v Dětském domově se školou Hamr na Jezeře jako učitel chemie, fyziky, matematiky a anglického jazyka a rovněž ve funkci zástupce vedoucí školy.

Nedostatky se týkaly zejména neadekvátního systému hodnocení dětí. Chlapci měli velmi omezenou možnost samostatného pohybu, byli omezováni v jídle a v možnosti styku s rodiči. Ústav podle zjištění ministerstva také nechal chovance platit za praní jejich prádla nebo osobní telefonické hovory, což je v rozporu se zákonnými předpisy.

Bývalá ředitelka Markéta Sochorová, která v ústavu dosud působí na pozici pedagožky, jakákoli pochybení odmítla.

Bývalí zaměstnanci se po nástupu nové ředitelky opakovaně vyjadřovali do médií s tím, že se kvůli změně vedení obávají o svoji bezpečnost. Podobně se vyjádřil i starosta Chrastavy Michael Canov, který uvedl, že nechce, aby ústav v Chrastavě nadále byl. Valachová kromě jiného i v reakci na tyto obavy rozhodla o zrušení ústavu (více čtěte zde).

Autoři: ,


Nejčtenější

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Ztracené filmové záběry ze srpna 1968 v Liberci se po letech našly

Záběry z filmové kamery zachycují i současné Šaldovo náměstí.

Ještě 19. srpna 1968 si Ivo Lajksner z Liberce užíval krásného léta. Zrovna se s manželkou vracel ze zájezdu do...

Najdete na iDNES.cz