Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Už žádné cirkulárky a sekání trávy v neděli. Města řeší, co s hlukem

  10:45aktualizováno  10:45
Za šest dní stvořil Bůh nebe a Zemi a sedmý den odpočíval. Jeho příkladem se ale řídí čím dál méně lidí, kteří neděli považují za den stvořený k těm nejhlučnějším činnostem. Některá města dokonce zvažují zavedení protihlukových vyhlášek, které by hlučné práce poslední den v týdnu zakázaly.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Nejčastěji to jsou sekačky na trávu, motorové pily a cirkulárky,“ vypočítává starosta Osečné Jiří Hauzer, co uslyší turista, pokud přijede v neděli do města.

„Logicky lidé, kteří celý týden pracují a o víkendu si chtějí odpočinout, jsou z toho rozmrzelí. Telefonují k nám na úřad, ať s tím něco uděláme,“ líčí Hauzer.

Osečná už kvůli problému protihlukovou vyhlášku měla připravenou. V jedenáctičlenném zastupitelstvu ale o jeden hlas neprošla. Hauzer připouští, že jakmile se věc vrátí na jednání, možná už vyhláška bude schválena - i zpočátku liberální zastupitelé totiž podléhají tlaku lidí, žádajících o víkendech klid.

„My bychom určitě ponechali jako den klidu pouze neděli. Pokud někdo potřebuje posekat zahradu nebo nařezat dřevo a nemůže to udělat v týdnu, měl by k dispozici sobotu. Myslím, že je to férové,“ vysvětluje starosta s tím, že město by mohlo například pořadatelům veřejných akcí udělovat výjimky.

Prozatím starosta vyzval na webu obyvatele Osečné, aby dodržovali o víkendech a svátcích klid.

Průzkum mezi obyvateli vyšel půl na půl

„Vyspělost obyvatel obce se pozná mimo pořádku před domem také podle toho, jak občané respektují své sousedy a udržují dobré sousedské vztahy. Pokud každý z nás začne takzvaně opravdu u sebe, pak nebude přijetí protihlukové ani žádné jiné podobné vyhlášky třeba,“ stojí v dopise Jiřího Hauzera.

Podobně jsou na tom v Hrádku nad Nisou, kde problém dělají hlavně víkendoví „lufťáci“. O sobotách grilují a opalují se a v neděli dohánějí práce na zahradě. Stálým obyvatelům to vadí.

Jak ale přiznává místostarosta Hrádku Pavel Farský, v otázce protihlukové vyhlášky nejsou lidé zdaleka jednotní. „Průzkum vyšel půl na půl. Takže zatím vyhlášku neschvalujeme, přestože ji máme připravenou,“ uvádí. Podle něj je vyhláška regulující nedělní hluk dvojsečnou zbraní.

„Je možné, že tím některé sousedy rozeštveme úplně a budou na sebe volat městskou policii kvůli sebemenšímu hluku,“ obává se Farský. Problém se prý také netýká celého města, ale spíše tří jeho okrajových čtvrtí.

„Je otázkou, jestli kvůli pár lidem, kteří si v neděli dělají naschvály, je nutné přijímat vyhlášku pro celé město,“ ptá se místostarosta.

Už sedm let mají protihlukovou vyhlášku v Kryštofově Údolí. Zde je činnost křovinořezů a motorových pil o nedělích omezena na dobu od 9 do 12 hodin. Za porušení vyhlášky pak hrozí pokuta - vzhledem k tomu, že obec nemá městskou policii, ji však prakticky nemá kdo vymáhat.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Další z rubriky

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Vrtákový zloděj nahání v Českém ráji strach majitelům rodinných domů

Ilustrační snímek

Vrtákový znovu řádil v Turnově. Před několika dny v noci neslyšně udělal otvor do rámu francouzského okna v rodinném...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz